ארה"ב תצמצם באופן ניכר ניסויים רפואיים בקופי שימפנזה

מכון הרפואה האמריקאי קבע כי שיטות וטכנולוגיות מחקר חדשות מייתרות את השימוש בקופים, שעד כה תרמו רבות לניסויים רפואיים

קארה מוזס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קארה מוזס, גרדיאן

המכונים הלאומיים לבריאות של ארה"ב (NIH), המממנים העיקריים של המחקר הביו-רפואי בעולם, הכריזו כי "יצמצמו באופן ניכר" את השימוש בקופי שימפנזה במחקרים שאותם הם מממנים.

ההחלטה התקבלה בעקבות פרסום דו"ח של מכון הרפואה האמריקאי (IOM), אשר קבע שרוב המחקרים שבהם נעשה שימוש בקופים הם "בלתי נחוצים". "תרומתם של השימפנזים למחקר הרפואי בארה"ב היתה גדולה, אך שיטות וטכנולוגיות המחקר החדשות מייתרות במידה רבה את השימוש בקופים", אמר מנהל NIH, פרנסיס קולינס.

"בגלל דמיונם למין האנושי היה להם ערך רב במחקרים מסוימים, אבל דווקא משום כך יש להקפיד שלא להשתמש בהם ללא הצדקה. הפכתי בדבר רבות והתייעצתי עם מומחים, ואני משוכנע שצמצום השימוש בשימפנזים במחקר ביו-רפואי הוא החלטה מדעית נכונה, וצעד ראוי" אמר קולינס.

קוף שימפנזה. דמיונם לבני האדם מהווה נימוק גם להפסקת השימוש בהם בניסוייםצילום: אי–פי

מספר קטן של שימפנזים יישאר לצורך מחקר (בכפוף לקריטריונים שיקבע מכון הרפואה), אבל מכוני המחקר לא יעסקו בגידול וריבוי שימפנזים. מחקרים שלא יעמדו בקריטריונים הללו יבוטלו בהדרגה, ומרבית השימפנזים המוחזקים בידי המכונים ו"אינם נחוצים" עוד למחקר, יועברו למכלאות מחסה פדרליות.

כמה מהמלצות הדו"ח לא התקבלו, ובהן המלצה על מרחב מחיה לשימפנזה - 93 מ"ר. המלצה זו נדחתה בגלל "היעדר קונצנזוס מדעי". באחרונה קרא שירות הדיג וחיות הבר של ארה"ב (FWS) להכריז על גזע השימפנזים כעל גזע המצוי בסכנת הכחדה, וזאת בעקבות הגשת עתירה של קואליציה של ארגונים סביבתיים. השימפנזים מופיעים ברשימת המינים בסכנת הכחדה, אבל בניגוד לשימפנזים בטבע, המוגדרים ברשימה כבעלי חיים המצויים ב"סכנה", לשימפנזים המוחזקים בשבי נשקף איום בלבד, ולכן הם מוגנים במידה פחותה על ידי החוק, וניתן להשתמש בהם לצרכי מחקר, בידור וגם כחיות מחמד.

שיוני סיווגם של השימפנזים יגרור קביעת תקנות קפדניות יותר לשימוש בקופים, אשר יחייבו גם את המכונים לבריאות וגם מכוני מחקר פרטיים. בעקבות זאת, ייאלצו המכונים להכניס שינויים נוספים בתקנות השימוש בבעלי חיים אלו.

ארה"ב היא המדינה האחרונה בעולם שבה נעשה שימוש בקופי אדם במחקר מדעיים. קופים אחרים עדיין משמשים במחקרים בארה"ב, באירופה ובמדינות שונות ברחבי העולם.

אליסון בנט, דוברת ארגון המקדם שימוש בבעלי במחקר, מומחית לפסיכוביולוגיה שמשתמשת בפרימטים במחקריה, אמרה שמחקרים שבהם נעשה שימוש בבעלי חיים הם חלק חשוב מהפעילות המדעית והחתירה לתגליות ולתובנות חדשות, שמטרתן שיפור בריאותם של בני אדם ובעלי חיים.

לעומתה, הביעו ארגונים המתנגדים לביצוע ניסויים בבעלי חיים אכזבה מההחלטה להשאיר קופים מסוימים בידי מכוני המחקר. מישל תיו, ראש ארגון BUAV, בירכה על החלטת המכונים לבריאות לצמצם את השימוש בקופים, אך ציינה כי הארגון "מאוכזב קשות מכך שעד 50 שימפנזים יישארו ברשות מכוני מחקר, לצורך שימוש עתידי. הנזק הפסיכולוגי והגופני שנגרם לבעלי החיים, והעובדה שאין כל תועלת בשימוש בהם בניסויים הם סיבה מספקת להטלת איסור גורף על השימוש בשימפנזים לצורכי מחקר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ