בקליפורניה עדיין לא יודעים מתי זוגות חד מיניים יוכלו להינשא

העליון העניק תוקף חוקי אך המתנגדים לנישואין חד מיניים טוענים כי בינתיים אסור לבצעם, למעט בשתי ערים. הזוגות המאורסים מבולבלים

ג'ניפר מדינה, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ניפר מדינה, ניו יורק טיימס

זה קרוב לשנה שאלכס וובסטר מתכננת את חתונתה עם בת זוגה, סאשה קליין. הן כבר בחרו את המקום, את שירות ההסעדה, ואפילו כתבו את הדברים שיאמרו בטקס. אבל עד כה הן רק לא ידעו אם הוא יהיה חוקי.

עתה, עם החלטת בית המשפט העליון של ארה"ב, קיבלו נישואי בני אותו מין בקליפורניה תוקף חוקי, אבל נותרה עדיין שאלה אחת בלתי פתורה: מתי אפשר יהיה לקיימם?
מושל קליפורניה ג'רי בראון דוחק בפקידי המדינה לעשות את הנדרש כדי להנפיק לאלתר תעודות נישואים לזוגות הומואים ולסביות, ואולם עובדי ציבור ומשפטנים סבורים שיחלוף לפחות חודש לפני שאפשר יהיה לקיים טקסי נישואים כאלה כחוק.

כאשר ערכאה נמוכה יותר ביטלה את האיסור של המדינה על נישואי בני אותו מין, היא הורתה להקפיא את ההליך עד שהסוגייה תמוצה בבית המשפט העליון. ואולם, תומכי האיסור על נישואין חד מיניים מתכוונים להמשיך במאבק התחיקתי והם טוענים כי החלטת הערכאה הנמוכה התקלבה רק בסן פרנסיסו ובאלמידה, שם הוגשו העתירות. ולכן בכל יתר הנפות בקליפורניה עדיין אסור לערוך נישואין.

זוג חוגג בסן פרנסיסקו את ההחלטה לאשר נישואים חד מינייםצילום: רויטרס

על כן, החלטת בית המשפט העליון התקבלה ברגשות מעורבים של שמחה ובלבול מסוים בידי ובסטר וקליין, וזוגות הומואים ולסביות אחרים בקליפורניה; אף על פי כן, ברחבי קליפורניה, בירכו פעילים בקהילה ההומו-לסבית על החלטת בית המשפט העליון וכינו אותה ניצחון משמעותי בתקופה שבה חלה תמורה של ממש בדעת הקהל.

"אנחנו נחגוג ונקיים את הטקס, אין ספק" אומרת ובסטר בת 26 מדירתה בדייוויס שבקליפורניה. "ביררתי בכל מקום כדי להבין מה אני צריכה לעשות ומתי. פתאום יש לנו יותר שאלות להתמודד איתן, אבל מימיי לא הייתי מאושרת יותר בעניין", ציינה. "מעולם לא היתה לנו הזדמנות לחשוב על המשמעות של קשר בעל תוקף חוקי, לא רק מחויבות הדדית לפני בני משפחותינו", אמרה ובסטר.

"היום הוא היום הראשון שבו אני מרגישה אזרחית שוות זכויות במדינתי", אמרה קתלין סאליבן בת 47, בת זוגה של רבקה לויסון זה 15 שנה. השתיים התחתנו במדינת אורגון ב-2004, אבל חתונתם בוטלה מאוחר יותר בידי המדינה. סאליבן אמרה שהיא קצרת רוח לארגן את האירוע לכל בני משפחתה. "עכשיו קל להם להבין", אמרה, "זו חתונה, ממש כמו כל חתונה, וההכרה הזאת חשובה מאוד בעיניי".

קמאלה האריס, התובעת הכללית במדינת קליפורניה, התומכת זמן רב בנישואי בני אותו מין, הודיעה שתפעל לזירוז ההליך ושתיאבק בכל פקיד מקומי שיסרב להנפיק תעודת נישואין לבני אותו מין. "ברגע שתוסר ההקפאה, יתחילו החתונות והפעמונים יצלצלו, וזה יקרה בכל 58 נפות המדינה", אמרה האריס.

עם פרסום החלטת בית המשפט העליון, מיהרו קורט האריס בן 48 ובן זוגו של ברוס שוורצמן בן 55, לסניף הדואר בסן פרנסיסקו, כדי לשלוח את ההזמנות לחתונתם, באוקטובר. "זה סופה של האפליה", אמר האריס, "סוף מעשי הבריונות, ההטרדה והלעג שידעתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ