בעקבות ההפגנות: צניחה דרמטית בתמיכה בנשיאת ברזיל

דילמה רוסף נחשבה עד לחודש שעבר לאחת המנהיגות הפופולריות בעולם המערבי. כעת היא זוכה ל-30% תמיכה בלבד ומקדמת משאל עם על מדיניותה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שיעורי התמיכה בנשיאת ברזיל, דילמה רוסף, צללו בעשרות אחוזים בעקבות הפגנות ההמונים ברחבי המדינה לפני כעשרה ימים. מסקר שפורסם בעיתון Folha de Sau  Paulo עולה כי התמיכה ברוסף נפלה מ-57% ל-30% בתוך שלושה שבועות, דבר שמעמיד אותה בסכנה גדולה לקראת הבחירות לנשיאות בשנה הבאה.

זו הצניחה החדה ביותר בפופולריות של נשיא ברזיל מאז 1990, כשבברזיל פרצה מחאה המונית על החלטתו של פרננדו קולור להקפיא את חשבונות הבנקים בניסיון להתמודד עם ההיפר-אינפלציה. שנתיים מאוחר יותר התפטר קולור אחרי שבקונגרס הברזילאי נפתח הליך להדחתו בגין שחיתות.

מפגינים מחוץ לבניין הקונגרס הברזילאי בבירה ברזיליה בסוף השבועצילום: אי-אף-פי

עבור רוסף מדובר במכה קשה מאוד, שכן עד לאחרונה היא נחשבה לאחת המנהיגות הפופולריות ביותר בעולם המערבי, בין היתר הודות לשיעורי אבטלה נמוכים במיוחד. אלא שכעת נראה כי תגובתה הנרפית להפגנות הענק על יוקר המחייה ובזבוזי העתק לקראת המונדיאל והאולימפיאדה הם הגורמים המרכזיים לשינוי החד בדעת הקהל.

המפגינים אינם מאשימים פוליטיקאי מסוים או את מפלגת הפועלים בראשותה של רוסף. עיקר הזעם שלהם מופנה כלפי האליטות בברזיל, הנתפסות כמושחתות וכעסוקות בלשרת את עצמן. מהסקר עולה כי שיעורי התמיכה ברוסף צנחו בכל מדינות המחוז. בצפון-מזרח המדינה, אזור הנחשב למעוז של מפלגת הפועלים, צנחה התמיכה בנשיאה בכ-40%.

מפגינים בעיר בלם בשבוע שעבר. הציבור מעוניין במשאל העםצילום: רויטרס

בתשובה לשאלה אם הם תומכים בדרישות המפגינים, ענו 81% מהברזילאים "כן". 65% אמרו כי השינויים שעליהן הכריזה ממשלת רוסף "חיוביים". לפני כשבוע אישר הקונגרס הברזילאי שורה של רפורמות כלכליות-חברתיות ובמקביל הורה בית המשפט העליון על מעצרם של כמה פוליטיקאים שהורשעו בעבר בשחיתות. בימים האחרונים מגבשת רוסף יוזמה לקיומו של משאל עם לא מחייב, בו יישאלו האזרחים איזה סוג של שינויים במערכת הפוליטית ברצונם לראות. מהסקר עולה כי 68% תומכים ברעיון.

הצניחה בשיעורי התמיכה ברוסף באים בשעה שהמשק הברזילאי נמצא על פרשת דרכים. ב-2012 ידעה ברזיל שיעור צמיחה מזערי וכעת מטילה הממשלה את יהבה על שורה של מיזמי תשתית גדולים בניסיון להתניע מחדש את הכלכלה. מהסקר עולה כי שיעורי התמיכה במדיניותם של שר האוצר גידו מנטגה ונגיד הבנק המרכזי אלכסנדרה טומביני, צנחו מ-49% ל-27%.

צעדת המיליון בריוצילום: בלומברג

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ