סנודן משך את בקשת המקלט ברוסיה ופנה ל-18 מדינות ברחבי העולם

איש ה-NSA שחשף את תוכנית המעקבים הנרחבת של הממשל שב ותקף הלילה את הנשיא אובמה והאשים אותו בהונאת הציבור האמריקאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המדליף האמריקאי, אדוארד סנודן, הגיש הלילה (יום שלישי) בקשות מקלט ל-18 מדינות, פרט לבקשות שכבר העביר לאקואדור ואיסלנד – כך מסרה היועצת המשפטית של סנודן מטעם אתר ההדלפות "ויקיליקס". במקביל, משך סנודן את הבקשה שהגיש למקלט מדיני ברוסיה. להלן רשימת המדינות החדשות שאליהן פנה סנודן: אוסטריה, בוליביה, ברזיל, סין, קובה, פינלנד, צרפת, גרמניה, הודו, איטליה, אירלנד הולנד, ניקרגואה, נורווגיה, פולין, ספרד, שווייץ וונצואלה

הבקשות ניתנו אמש לגורם רשמי בקונסוליה הרוסית בנמל התעופה "שרמטייבו" שבמוסקבה. זמן קצר לפני כן הצהיר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי אם סנודן מעוניין במקלט בארצו - עליו להפסיק להדליף לאלתר. במסיבת עיתונאים במוסקווה אמר פוטין כי אין בכוונתו להסגיר את סנודן לידי ארה"ב, והדגיש כי עובד שירותי המודיעין של ארה"ב לשעבר איננו סוכן רוסי וכי שירותי הביטחון של רוסיה לא יצרו עמו קשר במהלך שהייתו בנמל התעופה במוסקווה.

פוטין אמר לעיתונאים: "רוסיה מעולם לא הסגירה אדם ואין לה כוונה לעשות זאת כעת. על סנודן לבחור את היעד הסופי שלו ולהמשיך לשם. אם הוא רוצה להישאר כאן, יש תנאי אחד: עליו להפסיק לגרום נזק לשותפים האמריקאים שלנו ולא משנה עד כמה מוזר זה נשמע שהוראה זו באה ממני". צפו במסיבת העיתונאים של פוטין

בהודעה באתר ויקיליקס המשיך סנודן לתקוף את ארצות הברית ואת הנשיא ברק אובמה, והאשים אותו שוב בהונאת הציבור האמריקני. "בחמישי הנשיא אובמה הכריז בפני העולם כי לא ינהל 'סחר מכר' בענייני, אך עתה דווח כי אחרי הבטחתו הורה הנשיא לסגנו ללחוץ על מנהיגי מדינות כדי שידחו את בקשות המקלט שהגשתי", כתב סנודן.

מדיף ה-NSA הוסיף כי "ההונאה" הזאת, כמו גם שלילת אזרחותו סותרים את מושג הצדק. "אלה הם הכלים הישנים והרעים של התוקפנות המדינית. מטרתם היא להפחיד, לא אותי, אלא את אלה שיבואו אחריי. במשך עשורים הייתה ארצות הברית אחת ממגינות החזקות ביותר על זכות האדם לבקש מקלט מדיני. לצערי, הזכות הזאת, שהתקבלה בארה"ב ונקבעה בסעיף 14 בהצהרת זכויות אדם, נדחית עתה בידי הממשלה הנוכחית של ארצי".

"ממשל אובמה אימץ את אסטרטגיה שבה הוא משתמש באזרחותי כנשק. אף שלא הורשעתי בדבר, ביטלו את הדרכון שלי, והותירו אותי כאדם חסר אזרחות. ללא כל צו בית משפט, הממשל מנסה עתה למנוע ממני לממש זכות בסיסית. זכות השייכת לכול. הזכות לבקש מקלט", הוסיף סנודן.

את מכתבו חתם המדליף ה-NSA בקריאה לציבור האמריקני לדרוש מהבית הלבן את המידע על מעשי הממשל. "בסופו של דבר ממשל אובמה אינו מפחד ממדליפים כמוני, כמו ברדלי מנינג או כמו תומס דרייק. אנחנו חסרי אזרחות, עצורים או חסרי כוח. לא, ממשל אובמה מפחד מכם. הוא מפחד מציבור מיודע וכועס הדורש את השלטון החוקתי שהבטיחו לו – והוא מפחד בצדק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ