ראש "ישיבה יוניברסיטי" התפטר: נכשלתי בטיפול בפרשת ההטרדות המיניות

במכתב שפרסם אתמול הודה הרב נורמן לם כי לא טיפל נכונה בהאשמות נגד רבנים במוסד בשנות ה-80: "הדרך שבה פעלתי נראית לי לא ראויה"

JTA
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
JTA

הרב נורמן לם פרסם אתמול מכתב התפטרות מתפקידיו כנשיא לשם כבוד של "ישיבה יוניברסיטי" (שבסיסה בניו יורק) וכראש הישיבה. התפטרות זו מהווה הודאה בכך שכשל באופן תגובתו להאשמות שהועלו בשנות ה-80 נגד רבנים שעבדו במוסד, שלפי החשד ניצלו מינית תלמידים.

לאם, היום בן 85, התמנה ב-1976 לנשיא השלישי של בית המדרש לרבנים, "הסמינר התיאולוגי ע"ש הרב אייזק אלחנן" (RIETS) ב"ישיבה יוניברסיטי". ב-2003 הוא התפטר מתפקידו כנשיא ומונה לנשיא לשם כבוד, אך המשיך בתפקידו כראש הסמינר לרבנים.
את התפטרותו משני התפקידים מייחסים להסכם שהושג לפני שלוש שנים, כמה חודשים לאחר שהעיתון "פורוורד" דיווח על האשמות ולפיהן שני רבנים בתיכון לבנים בישיבה יוניברסיטי - המפקח ג'ורג' פינקלשטיין והמורה לתלמוד מקי גורדון – ניצלו מינית תלמידים.

בדצמבר האחרון הודה לם בעיתון "פורוורד" כי ידע על חלק מההאשמות, אך בחר להתמודד אתן באופן פרטי ולא לפנות לרשויות אכיפת החוק. "השאלה שהעסיקה אותי לא היתה האם לדווח למשטרה", אמר לם, "אלא האם לבקש מהאיש לעזוב את תפקידו".

במכתבו אתמול הודה לם כי כשל באופן טיפולו בהאשמות. "כאשר הובאו לידיעתי מעשים בלתי הולמים של אנשים בישיבה פעלתי בדרך שבאותו זמן סברתי שהיא הנכונה, אבל היום היא נראית לי בלתי ראויה", כתב במכתב ששלח בדואר האלקטרוני לחברי סגל, לסטודנטים ולבוגרי "ישיבה יוניברסיטי", ובו הודיע גם על פרישתו. "וכאשר דבר כזה קורה – על האדם לעשות תשובה. לכן גם עלי לעשות תשובה.

"לעולם אסור לנו לשקוע בהצדקת העבר שלנו באופן שעלול להרוס את עתידנו. אין זו משימה קלה. נהפוך הוא, זהו הניסיון הקשה מכל, שכן משמעותו להקריב את האגו שלנו, את המוניטין שלנו, ואפילו את הזהות שלנו", כתב לם. "אולם אנחנו יכולים וחייבים לעשות את הדבר, ובכך לתרום ליצירת עתיד בטוח יותר לחפים מפשע, וראוי יותר מבחינה אתית והלכתית".

ההתייחסות של לם להאשמות בדבר ניצול מיני תופסת ארבע פסקאות מתוך מכתבו, המשתרע על פני ארבעה עמודים ועוסק בתקופת כהונתו בישיבה יוניברסיטי. "להיות בעל אופי אמיתי זה מחייב אותי לאזור אומץ ולהודות שאף על פי שהיו לי כוונות טובות באותה עת, היום אני מכיר בכך שטעיתי" כתב עוד. במכתב אף התייחס בעקיפין לבריאותו הרופפת ועך כך אמר כי "עקב הנסיבות נאלצתי להיעזר בבני משפחתי בכתיבת מכתב זה".

בשנת 1995 אולץ פינקלשטיין לעזוב את בית הספר, וזאת לאחר שהואשם במגע בלתי הולם עם תלמידים -כאשר עסק בהיאבקות עמם. לאחר מכן עבד כדיקן בבית הספר של קהילת הלל בנורת' מיאמי ביץ'. גורדון הושעה מתפקידו ב-1984, כך לפי "פורוורד". שני הרבנים חיים היום בישראל.

בסתיו שעבר ציטט "פורוורד" שלושה סטודנטים לשעבר של פינקלשטיין שסיפרו שהזמין אותם לבוא למשרדו ולהתאבק עמו. לדבריהם הם חשו את איבר מינו מתקשח בעת ההיאבקות, והוא אף אמר להם כי הוא אוהב אותם וניסה לנשק חלק מהם. הסטודנטים סיפרו כי באוניברסיטה ידעו כולם על כך התחביב של פינקלשטיין להתאבק עם נערים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ