בעקבות תקרית המטוס

נשיא בוליביה מאיים לסגור את שגרירות ארה"ב בארצו

שר החוץ הספרדי מוסר כי ארצו ומדינות נוספות קיבלו דיווח שסנודן היה על המטוס של מוראלס. ארה"ב וגרמניה יפתחו בשיחות בעקבות פרשת הריגול

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה פפירבלט

נשיא בוליביה, אוו מוראלס, איים אמש (חמישי) כי יסגור את השגרירות האמריקאית בארצו, ויגרש את הדיפלומטים מארצות הברית ממדינתו. זאת לאחר שהשבוע לא קיבל מטוסו אישור למעבר בשמי צרפת ופורטוגל, מאחר והתעורר חשד שמדליף ה-NSA, אדוארד סנודן היה על המטוס. היום (שישי) דווח בבי-בי-סי כי שר החוץ של ספרד, חוסה מנואל גרסיה מרגאלו, טוען כי "ספרד וכמה מדינות אירופיות נוספות קיבלו דיווח שסנודן נמצא על המטוס של מוראלס". מרגאלו סירב לומר מהיכן התקבל הדיווח הזה. 

דבריו של מוראלס נאמרו במפגש שערכו מנהיגי מדינות בדרום אמריקה בעקבות התקרית הדיפלומטית, בעיר קוצ'מבה בבוליביה. המנהיגים פרסמו הצהרת תמיכה בנשיא בוליביה, בה נאמר "הפגיעה במוראלס היא פגיעה בכולנו". אמש ביטלה שגרירות ארה"ב בלה פס את חגיגות הרביעי ביולי, יום העצמאות האמריקאי. כמו כן, עקב החשש הגובר בקרב ראשי מדינות באירופה מתוכנית הריגול האמריקאית שנחשפה, יפתחו גרמניה וארה"ב בשיחות בנושא בתחילת השבוע הבא. 

סנודן, הדליף את הפרטים שהביאו לחשיפת תוכנית הריגול של הממשל האמריקני שכללה בין היתר מעקבל של הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב אחר המשתמשים בגוגל, פייסבוק, אפל וחברות נוספת. המדליף, נמצא ככל הידוע בטרמינל שדה התעופה במוסקבה, בירת רוסיה. מטוסו של מוראלס המריא מרוסיה, ועקב החשד שסנודן נמצא עליו, נאלץ לנחות בווינה, שם נבדק על ידי שוטרים ועוכב למשך 14 שעות. סנודן לא היה על המטוס. השבוע דווח כי הגיש בקשות מקלט ל-18 מדינות, בהן אקואדור, איסלנד בוליביה, ברזיל, סין ועוד.

נשיא בוליביה (משמאל) ונשיא אקוודור בפגישת מנהיגי מדינות דרום אמריקהצילום: רויטרס

ראשי המדינות מהשמאל הפוליטי של היבשת הגיעו לבוליביה, לתמוך בנשיא שנחת אתמול בלילה בארצו והתקבל כגיבור, במטר פרחים, לאחר שמטוסו אולץ לנחות באוסטריה. נשיאת ארגנטינה, כריסטינה קירשנר, אמרה במפגש "אני כאן על מנת לתמוך בעם הבוליביאני על העלבון וההשפלה שספג. כמו לפני חמש מאות שנים, רוצים שוב להפוך את בני היבשת הזאת לאריסים מושפלים".

נשיא אקוודור, רפאל קוראה, הביע גם הוא תמיכה במוראלס ואמר כי "לא נאפשר התנהגות כזאת כלפי ראש מדינה מהיבשת שלנו – או שאנחנו מושבות קולוניאליות, או שאנחנו מדינות עצמאיות, ריבוניות וחופשיות". במפגש השתתף גם נשיא אורוגוואי, חוסה מוחיקה. נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, מסרה כי רצתה להגיע, אך נבצר ממנה.

נשיא וצואלה, ניקולאס מדורו, הצהיר: "ה-CIA נותן פקודות לאירופה. שיחקו בחייו של נשיא בוליביה, מזל שיש אלוהים בשמיים ששמר עליו. בשמו של הוגו צ'אבס – אני אומר למוראלס – אתה יכול לסמוך עלינו". מדורו הודיע כי ארצו תבחן מחדש את יחסיה עם ספרד, והטיח כלפי ראש ממשלתה מריאנו רחוי – "תתבייש לך!".

במקביל, הגרדיאן דיווח הבוקר כי ארה"ב וגרמניה יפתחו בשיחות ביום שני הקרוב, עקב החשש הגובר במדינות אירופה מתוכנית הריגול האמריקאית שנחשפה על ידי סנודן. בשיחת טלפון שקיים נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ביום רביעי, אמר אובמה כי ארצו "לוקחת ברצינות את החשש באירופה מהתוכנית", זאת למרות שבעבר דחה את הטענות בנושא תוכנית הריגול של ארצו וציין כי הן אינן שונות מפעולות שמבצעות מדינות רבות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ