ארצות הברית ערכה ניסוי כושל במערכת ליירוט טילים בליסטיים

משרד ההגנה האמריקאי הודיע כי מערכת GMD, המיועדת ליירוט ראשי נפץ בחלל, לא הצליחה לנטרל טיל ששוגר לעברה, וכי הסיבות לכישלון הניסוי ייבדקו

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

ארצות הברית הודיעה הערב (שבת) כי ערכה ניסוי כושל ביירוט טילים בליסטיים באמצעות מערכת GMD.

הטיל ששימש בניסוי שוגר משדה הניסויים בקוואג'לין שבאיי מרשל, אתר מוכר לירי טילים עבור צבא ארצות הברית בשל מיקומו המבודד, בעוד הטיל המיירט שוגר מבסיס חיל האוויר האמריקאי ונדנברג שבקליפורניה, המשמש את פיקוד החלל של חיל האוויר ובו גם מרכז ניסוי טילים. על פי התוכנית, היירוט היה אמור להתבצע על ידי מיירטים בעלי ראש קרב עם תכונת "hit-to-kill". הניסוי המוצלח האחרון במערכת שהתבסס על ראש הקרב הזה נערך בדצמבר 2008, לפני למעלה מארבע שנים.

הערב הודיע משרד ההגנה כי הניסוי נכשל, וכי הסיבות לכישלון ייבדקו. "למרות שמטרתו העיקרית (של הניסוי) הייתה יירוט של מטרת טיל ארוך טווח, ששוגר מאתר ניסויים של הצבא בקוואג'לין, היירוט לא הושג", נכתב בהודעת משרד ההגנה. "אנשי התוכנית יערכו סקירה נרחבת כדי לקבוע את הגורם או הגורמים לכל חריגה שייתכן ומנעה את היירוט המוצלח".

מערכת ה-GMD (ground-based midcourse defense) מיועדת ליירוט ראשי נפץ בחלל, ומהווה חלק מהתוכנית האמריקאית להתמודדות עם טילים בליסטיים. לפי נתוני ה-MDA, סוכנות ההגנה האמריקאית מפני טילים, טילי היירוט ממוקמים באלסקה ובבסיס ונדנברג, ועד לשנת 2010 היו בידי הסוכנות 30 מיירטים כאלו. כאשר דיווחה הסוכנות על הניסוי, נכתב בהודעה כי ה-GMD "מספקת הגנה על המולדת מפני האיום של התקפות טילים בליסטיים ארוכי טווח שמספרם מוגבל".

על פי דיווח ב"בלומברג", ניסויי הבדיקה של המערכת, שעלותה מוערכת ב-34 מיליארד דולר, הופסקו זמנית לאחר שני כישלונות יירוט באמצעות ראש נפץ מיירט חדש (CE-II) ב-2010. הניסוי הנוכחי לא כלל את ראש הנפץ של הטיל המיירט החדש, וזה עתיד להיבחן בתרגיל נפרד שיתקיים מאוחר יותר השנה. מתוך 17 ניסויי יירוט שערכה המערכת, רק בשמונה מקרים הצליח ראש הקרב הראשוני ליירט את מטרתו.

שיגור מערכת יירוט אמריקאית בהוואיצילום: בלומברג

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ