אי-פי

נשיא צ’ילה סבסטיאן פיניירה שיבח אתמול (שלישי) ילדה בת 11, שהרתה מבן הזוג של אמה שאנס אותה, על כך שהחליטה ללדת את התינוק. הילדה אמרה בריאיון טלוויזיוני שהיא אינה רוצה לעבור הפלה, ופיניירה אמר שהחלטתה מוכיחה “עומק ובגרות”. דבריו עוררו זעם ברשתות החברתיות, והציתו ויכוח כלל-ארצי בסוגיית ההפלות באחת המדינות השמרניות ביותר מבחינה חברתית באמריקה הלטינית.

ההפלות בלתי חוקיות בצ’ילה מאז ימי הדיקטטורה של הגנרל אוגוסטו פינושה, אפילו בשל סיבות רפואיות או בגלל אונס. ממשלתו של פיניירה מתנגדת בכל תוקף להקלות באיסור הגורף הזה. “ביקשתי משר הבריאות לדאוג באופן אישי לבריאותה של הילדה”, אמר פיניירה. “היא בשבוע ה-14 של ההיריון, ואתמול הפתיעה את כולנו במלותיה המוכיחות עומק ובגרות, באומרה שלמרות הכאב שהסב לה הגבר שאנס אותה, היא רוצה ללדת את התינוק ולטפל בו”.

בן הזוג של אמה של הילדה, שאנס אותה שוב ושוב במשך שנתיים, נעצר והודה במעשה. האם זיעזעה את המדינה ביציאה להגנתו בטענה שהיחסים היו בהסכמה. את התלונה במשטרה הגישה סבתה של הילדה מצד האם בפוארטו מונט, עיר השוכנת כ-1,000 קילומטרים דרומה מהבירה סנטיאגו. בריאיון הטלוויזיוני אמרה הילדה בפנים מוחשכים שהתינוק יהיה “כמו בובה בידיים”. היא הוסיפה: “אוהב מאוד את התינוק, אפילו שהוא בא מהאיש שהכאיב לי”.

צ’ילה נותרה שמרנית מאוד בנושאים חברתיים גם ארבעה עשורים לאחר תום הדיקטטורה. הגירושים בצ’ילה קיבלו תוקף חוקי ב-2004, והיא היתה אחת המדינות האחרונות בעולם שמנעה מזוגות נשואים את הזכות לפרק את הזוגיות. הסנאט הצ’יליאני דחה שלוש הצעות חוק ב-2012 שהיו אמורות להקל על האיסור הגורף על הפלות.

עמ 26 סבסטיאן פיניירה, נשיא צ'ילהצילום: רויטרס

הנשיאה לשעבר, מישל באשלה, המועמדת המובילה לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-17 בנובמבר, תומכת באישור חוקי להפלות במקרי אונס וסיכון לבריאות האשה ההרה או לבריאות העובר. באשלה, רופאת ילדים, שעמדה בששלוש השנים האחרונות בראש סוכנות האו”ם למען נשים, דיברה על המקרה בריאיון לאחרונה: “הילדה זקוקה להגנה, ולכן אני סבורה שיש מקום לבצע הפלה רפואית, במקרה זה בגין אונס”.

פיניירה טוען שממשלתו דואגת לבריאות הילדה, אולם מומחים סבורים שחיי הילדה נתונים בסכנה, ושהיא אינה כשירה פסיכולוגית להחליט על היריונה. “בגיל הזה אין לילדה יכולת הבחנה, וגם בגיל 14 לא יהיו לה היכולות המנטלית והרגשית לקבלת החלטה מעין זו”, גורס ג’ורג’ו אגוסטיני, פסיכולוג משפטי בעל ניסיון במקרי תקיפה מינית של ילדים.

“סביר מאוד שהיא אומרת שהיא רוצה בתינוק כאילו היה בובה חיה. כבר ראינו מקרים כאלה בחקירות אחרות”, סיפר אגוסטיני. “דבריו של הנשיא אינם קרובים בכלל לאמת הפסיכולוגית של ילדה בת 11. הוא הביע השקפה סובייקטיבית חסרת כל היגיון מדעי שיתמוך בה”.

באמריקה הלטינית, רק קובה, אורוגואי וכמה ממשלים מקומיים מאפשרים לכל הנשים לבצע הפלה בשבועות הראשונים להיריון. אורוגואי העבירה לאחרונה חוק המאפשר לאשה לעבור הפלה מבחירה בשלושת החודשים הראשונים של ההיריון. זהו החוק הליברלי ביותר מסוגו באמריקה הלטינית. במדינות רבות באזור ההפלות אסורות בחוק בכל מקרה.

"צריך להגן על הילדה, יש מקום לבצע הפלה רפואית", מישל באשלהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ