חשש למהומות בארה"ב |

זוכה מתנדב המשמר האזרחי שהואשם ברצח הנער השחור

חבר המושבעים קבע שג'ורג' זימרמן הרג את טרייבון מרטין, מתוך הגנה עצמית. חשש כי זיכוי המואשם ההיספאני יוביל למהומות על רקע גזעני

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

המשפט שהסעיר בשבועות האחרונים את ארה"ב הסתיים לפנות בוקר (ראשון) בזיכויו המלא של ג'ורג' זימרמן, מתנדב היספאני לבן במשמר האזרחי מאשמת רצח הנער האפרו-אמריקאי טרייבון מרטין. חבר המושבעים בפלורידה שהורכב משש נשים, קבע שזימרמן ירה בנער מתוך הגנה עצמית. זיכויו של זימרמן במה שהוגדר כ"רצח הקפוצ'ון", מעלה חשש מהתפרצות אלימה על רקע גזעי ברחבי המדינה, וארגוני זכויות אזרח ודמויות מרכזיות כבר פרסמו גינוי מיידי של פסק הדין.

"היום, הצדק פסח על טרייבון מרטין ומשפחתו", אמר רוזלין ברוק, יושב ראש הארגון הלאומי לקידום מיעוטים. "אנחנו קוראים למשרד המשפטים לחקור את הפרת זכויות האזרח שבוצעה נגד טרייבון מרטין. המקרה הזה, התניע מחדש את המאבק לסיום תיוג גזעי בארה"ב". המנהיג השחור ג'סי ג'קסון כתב בטוויטר דקות לאחר מתן גזר הדין: "הימנעו מאלימות, זה יוביל לעוד טרגדיות". בסרטון - כתבת רשת איי-בי-סי המסכמת את משפט זימרמן.

הריגתו של מרטין, שחבש קאפוצ'ון לראשו הציתה סערה ציבורית בארה"ב, וידוענים, פוליטיקאים, פעילי זכויות אזרח ואזרחים מן השורה טענו כי זימרמן העריך כי מרטין חשוד אך ורק כיוון שהיה שחור, וצריך לעצור אותו בגין הירי.

התקרית בסיומה מת מרטין התרחשה ב-26 בפברואר. זימרמן היה במכוניתו בדרך לקניות, כאשר הבחין במרטין הולך בחזרה לבית ארוסתו של אביו, לאחר שרכש ממתק ומשקה קל. הוא התקשר לשירותי החירום לדווח כי מרטין נראה חשוד, ועקב אחריו, בניגוד להמלצת המוקד. מאוחר יותר אמר למשטרה כי היה בדרכו חזרה למכוניתו, כאשר מרטין התקיף אותו, וכי ירה בו לשם הגנה עצמית לאחר שקיבל אגרוף לפרצוף וראשו נחבט במדרכה. המשטרה סירבה לעצור את זימרמן, בטענה כי החוק בפלורידה מתיר שימוש בכוח קטלני מחוץ לבית כאשר יש איום סביר.

המקרה עצמו עורר הדים רבים כל כך מכיוון שזימרמן התהלך חופשי שישה שבועות אחרי האירוע, עד שלחץ ציבורי עז והפגנות בטענה לחוסר צדק ברחבי המדינה, הביאו להסגרתו למשטרה  לאחר שיותר מ-2 מיליון אנשים חתמו על עצומה הדורשת שינוי בהחלטת המשטרה. המקרה אף זכה להתייחסותו של הנשיא ברק אובמה, שהדי תגובתו הביאו להתפטרות מפקד המשטרה בסנפורד וחקירה של תובע מיוחד בעיירה בת 54 אלף התושבים.

מפגינות בלוס אנג'לס נגד גזר הדיןצילום: רויטרס

הסיקור התקשורתי הנרחב של המשפט זכה להשוואות למשפט הרצח הסנסציוני של או.ג'יי סימפסון, שאף הוא השתלט בזמנו על המסך ועל התודעה האמריקאית למשך שבועות רבים. למרות השוני בין המקרים ועובדת היותו של סימפסון סלבריטאי, נקודת דמיון חשובה שעוררה את ההתעניינות היא המתיחות הבין-גזעית שהעניקה למשפטו של זימרמן תהודה החורגת בהרבה מפרטיו הקטנים.

אמו של זימרמן נולדה אמנם בפרו, אבל בסטריאוטיפים שליוו את המשפט הוא לוהק בתור האדם הלבן הזוכה להעלמת עין וליחס מקל מצד רשויות החוק, במיוחד במדינות הדרום ובמיוחד אם קורבנו הוא שחור. בהודעה ל-911, כשעה לפני האירוע, אף נשמע זימרמן כשהוא מתלונן בעצבנות על גבר שחור המסתובב בשכונתו המגודרת כשראשו מכוסה וחפץ חשוד בידיו. "הממזרים האלה תמיד יוצאים מזה בלי פגע", נשמע זימרמן פולט בכעס. אף שנודע כמתנדב במשמר השכונתי, הוא התעלם מבקשתה המפורשת של המשטרה להפסיק לעקוב אחר הצעיר השחור. החפץ החשוד, כך כאמור התברר בדיעבד, היה תה קר וחבילת סוכריות.

הרצח הביא גם לדיונים מחודשים על סטטיסטיקת הפשיעה האלימה באמריקה ועל משמעותה העגומה עבור קהילת השחורים, גם כקורבנות, אך גם כמבצעים. שהרי סיכוייו של שחור להירצח גבוהים פי שישה מאשר סיכוייו של לבן, אך גם שיעור הרוצחים מבין השחורים גדול כמעט פי שמונה. והאמת היא שכמעט ל־90% ממקרי הרצח וההריגה של שחורים אחראים שחורים אחרים, ורק מיעוטם נרצחים על ידי לבנים. מצד שני, אף שהמספר המוחלט של מקרי רצח המבוצעים על ידי שחורים ולבנים זהה, בבתי הכלא באמריקה יושבים כיום 70,000 שחורים המורשעים ברצח, לעומת 45,000 לבנים בלבד.

תומכיו של זימרמן מחוץ לביהמ"ש לפני מתן גזר הדיןצילום: אי-אף-פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ