למרות התנגדות אובמה: בקונגרס מקדמים פטור מוויזה לישראלים

הרפובליקאים פועלים לאשר חקיקה שתעניק לישראל מעמד ייחודי, ותבטל את הדרישה להקל במקביל בכניסה של ערבים אמריקאים ארצה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

שתי הצעות חוק שנויות במחלוקת שנועדו לאפשר לישראלים להיכנס לארצות הברית ללא צורך בוויזה, עשויות להביא להתנגשות בין הקונגרס לממשל אובמה בשבועות הקרובים. במוקד המחלוקת עומדת הדרישה לחייב את ישראל לאפשר כניסה נוחה וללא עיכובים של ערבים אמריקאים.

הכללת ישראל ברשימת המדינות שאזרחיהן אינם זקוקים לוויזה כדי להיכנס לשטחי ארה"ב היא אחד האלמנטים השנויים ביותר במחלוקת בהסכמי הגבולות של שתי המדינות. חברת הקונגרס הרפובליקאית אילנה רוס-לטינן מעוניינת לקבל את אישור ועדת יחסי החוץ של בית הנבחרים עוד לפני שייצא הקונגרס לפגרה באוגוסט. גרסה נוספת של ההצעה, אותה הגישה הסנאטורית ברברה בוקסר, זוכה לתמיכה בסנאט. 

לפי ההצעות, ארה"ב תיצור קטגוריה חדשה של מדינות שאזרחיהן פטורים מוויזה – "שותפה אסטרטגית מרכזית" – וישראל תהיה המדינה היחידה שתיכלל בקטגוריה. כך, ישראל תיכלל ברשימה של מדינות, ובהן מדינות באירופה, שאזרחיהן זכאים לבקר בארה"ב עד לתקופה של 90 יום, ללא צורך בוויזה, כל עוד יירשמו אלקטרונית לפני העלייה לטיסה.

פסל החירות בניו יורקצילום: אי–פי

אולם, ממשל אובמה וכמה חברי קונגרס דמוקרטים הביעו דאגה כי החקיקה המוצעת אינה מספיקה כדי למנוע אפליה של פלסטינים וערבים בעלי אזרחות אמריקאית שנוחתים בשדה התעופה בישראל. בנוסף, מבקרי הצעת החוק טוענים כי ישראל עדיין מתקשה לעמוד בדרישות חקיקתיות נוספות הנדרשות. לדוגמה, הצעת החוק של הסנאט דורשת מישראל רק "לעשות מאמץ סביר, מבלי לסכן את ביטחון המדינה, להעניק זכויות ויחס שווה לכל האזרחים האמריקאים".

כמו כן, ההצעה מעניקה לישראל פטור מהדרישה שלפיה צריכים להיות 97% אישור בקרב מבקשי הוויזה בתקופה שקדמה לפטור. על אף הסתייגויותם מהצעת החוק, איש מהמתנגדים לא הביע את דעתו בפומבי, ככל הנראה מחשש להיקלע לעימות עם שדולת איפא"ק בוושינגטון. הצעות החוק זוכות לתמיכה בין מפלגתית נרחבת. על הצעת החוק של רוס-לטינן חתומים יותר מ-300 חברי בית נבחרים, ועל הצעת החוק שלו בוקסר חתומים 45 סנאטורים.

"יש לנו חששות רבים לגבי הצעת החוק. היא מתירה אפליה של אזרחי ארה"ב במדינה אחרת", אמר עבד איוב והוועדה הערבית-אמריקאית נגד אפליה. "זה פסול שחברי קונגרס אמריקאים יאפשרו לכך לקרות". בכירים במשרד החוץ ובמשרד לביטחון פנים של ארה"ב הביעו טיעונים דומים, גם אם נחרצים פחות, בדיונים עם חברי קונגרס, כך סיפרו גורמים בממשל המעורים בשיחות. משרד החוץ האמריקאי סירב להגיב.

באחרונה התפרסם ב"הארץ" סיפורה של נור ג'ודה, אזרחית אמריקאית ממוצא פלסטיני שמלמדת אנגלית ברמאללה. ג'ודה ביקרה בירדן לרגל חג המולד, ולא הורשתה לחזור לישראל, למרות שבידה היה אישור כניסה למשך שנה, וחרף הפצרות שגרירות ישראל בוושינגטון כי יש לאפשר את כניסתה. מהשב"כ נמסר שהאמריקאית, נור ג'ודה, סירבה לשתף פעולה בנושאים ביטחוניים ולכן סורבה כניסתה. ג'ודה סיפרה ל"הארץ" שגם אם המפגש עם אנשי מעבר הגבול לווה בחיכוכים, הרי שענתה על כל שאלותיהם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ