הארץ

אנימציה חדשה שפורסמה ביממה האחרונה מציגה את התיעוד המציאותי ביותר עד כה של השניות האחרונות בטיסת אסיאנה 214, שהתרסקה לפני כעשרה ימים בסן פרנסיסקו. שני נוסעים נהרגו בתאונה ואחד נוסף מת מפצעיו מאוחר יותר. יותר מ-180 נפצעו.

האנימציה, של חברת Eyewithness Animations, מראה כיצד גולש המטוס נמוך מהמסלול הרצוי (המוצג בכחול), כאשר שניות לפני הנחיתה מזהה הטייס את הבעיה ומנסה "למשוך" את ההגאים ולהגביה. ואולם, בהיעדר כוח עילוי מספיק, המטוס מוסיף להנמיך, והגלגלים והזנב פוגעים במסלול. כלי הטיס פוגע בקרקע, מנועו השמאלי מתפרק, והוא מתהפך על צדו.

לחברה שיצרה את ההדמיה נסיון של 23 שנים בשחזור תאונות אוויריות לצרכי חקירה ותביעות משפטיות. האנימציה מדמה באופן מדוייק את הנחיתה מבחינת גובה, מהירות טיסה וזמנים. עם זאת, הקשר עם מגדל הפיקוח אינו מסונכרן עם הווידאו.

הטלטלה העזה שעבר המטוס, ונראית בהדמיה, גרמה לפגיעות בעמוד השדרה לנוסעי מחלקת התיירים. ראשם של הנוסעים האלה, המצויידים בחגורת בטן בלבד, נחבט במושב שלפניהם עם התהפכות המטוס - לעומת נוסעי מחלקת העסקים שלהם חגורת בטיחות מלאה כמו במכונית.

יו"ר המועצה הלאומית לבטיחות בדרכים בארה"ב, דבורה הרסמן, אמרה יומיים לאחר ההתרסקות שהמטוס התקרב למסלול הנחיתה לאט מדי וטייסיו הבחינו בטעות מאוחר מדי. עוד התברר לאחר התאונה, שלאחד הטייסים היה ניסיון דל בהטסת המטוס, מסוג בואינג 777.

אתמול הודיעה חברת אסיאנה שבכוונתה לתבוע תחנת טלוויזיה אמריקאית, אשר נפלה קורבן למתיחה כאשר שידרה את שמות הטייסים לכאורה - שמות שביטויים בעל פה הוא "קפטן משהו לא בסדר", "אנחנו נמוך מדי" ו"הולי פאק" (ראו סרטון). תחנת הטלוויזיה התנצלה על המתיחה בשידור מיד לאחר מכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ