פנמה עצרה ספינה צפון קוריאנית שהובילה מטען צבאי

נשיא פנמה הודיע כי הספינה הפליגה מקובה, והכילה טילים ומערכות נשק. הספינה עוכבה לחקירה, ולפי דיווחים הקפטן ניסה להתאבד בזמן החיפושים

שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

הספינה הצפון קוריאנית "צ'ונג צ'ון גראן", שהפליגה עם מה שאמור היה להיות מטען סוכר מקובה -נעצרה על ידי שלטונות פנמה, ובחיפוש במכולות במחסניה התגלו טילים במארזים, וחלקי מערכות נשק נוספות. על ניסיון ההברחה הזה, הודיע הלילה הנשיא ריקרדו מרטינלי ברדיו פנמה. בהודעת טוויטר ששיגר הנשיא, הוא גם חשף צילום ראשון מהחיפושים על הספינה: מארזי טילים בגוון ירקרק, בתוך מכולה.

מקור ברשות תעלת פנמה סיפר כי בעקבות מידע ממחלק הסמים של משטרת פנמה, שהתקבל ביום חמישי שעבר לקראת הגעת הספינה למים הטריטוריאליים – התעורר חשד כי היא מבריחה סמים, והוחלט לעצור אותה בצד האטלנטי, לפני הכניסה למעבר המים. כאשר עלו על סיפונה אנשי הביטחון של התעלה, עוררה התנהגות אנשי הצוות חשד נוסף. הם ניסו למנוע את החיפוש – ורב החובל בשלב מסוים גם ניסה להתאבד, אולם השוטרים הצליחו להתגבר עליו ולשים אזיקים על ידיו.

הספינה הועברה בליווי המשטרה ובאמצעות גוררות של רשות התעלה לנמל מנזניז'ו, בפרוביציאת קולון אשר בצד האטלנטי, וכבר בחיפוש ראשון שנערך בכמה מן המכולות התברר כי למרות שבשטר המטען שלה צוין "220 אלף שקי סוכר", יש שם חלקי מערכות נשק מתוחכמות וטילים במארזים. הנשיא מרטינלי שהגיע למקום החיפוש יחד עם השר לבטחון פנים חוסה ראול מולינו, אמר: "זאת תעלה של שלום ולא של מלחמה. אנחנו נבדוק את כל תוכן המכולות ונדע בדיוק מה הם ביקשו להבריח דרך מדינתנו". ממשלת פנמה ביקשה כבר הבהרות משלטונות קובה בכל הקשור למטען הצבאי שנתגלה על הספינה – אולם טרם הגיעה תשובה על כך מהוואנה.

35 אנשי הצוות של הספינה, שהייתה בדרכה לצפון קוריאה, נעצרו על ידי שלטונות פנמה להמשך החקירה. על פי החוק המקומי, אסור להעביר בתעלת פנמה כלי נשק ללא הודעה מוקדמת ותיאום עם הרשויות המפקחות. בנוסף, אמרו פקידים מקומיים, ניסיון ההברחה הזה עומד בניגוד לסנקציות אשר הטילה מועצת הבטחון של האו"ם על צפון קוריאה, בעקבות הניסויים הגרעיניים שזאת ערכה.

לפי סנקציות האו"ם, נאסר על צפון קוריאה לייצא כלי נשק, ומותר לה לייבא רק כלי נשק קטנים. הסנקציות הוחמרו לאחר הניסוי הגרעיני השלישי שערכה פיונגיאנג ב-12 בפברואר, והם כוללים כעת אמצעים המרחיבים את יכולתן של מדינות אחרות לבדוק מטען חשוד בספינות מצפון קוריאה. בשנים האחרונות, נבדקו בעקבות הסנקציות כמה ספינות מצפון קוריאה.

לפיונגיאנג יש תוכנית טילים מתקדמת. בדצמבר היא שיגרה לחלל טיל ארוך טווח, על אף אזהרות בינלאומיות. האו"ם גינה את השיגור. מומחים מאמינים שצפון קוריאה מפתחת ראש נפץ קטן, שניתן יהיה להרכיב על טיל ארוך טווח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ