קובה מודה: הספינה הצפון קוריאנית נשאה נשק מיושן שנשלח לתיקון

לדברי משרד החוץ בהוואנה, הספינה שנעצרה בתעלת פנמה נשאה ציוד לא תקין מתוצרת סובייטית שכלל מערכות טילים נגד מטוסים וחלקים של מטוסי מיג

שלמה פפירבלט, כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט, כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

יממה לאחר שנשיא פנמה הודיע כי הספינה הצפון קוריאנית "צ'ונג צ'ון גראן", שהפליגה עם מה שאמור היה להיות מטען סוכר מקובה -נעצרה על ידי שלטונות פנמה, ובחיפוש במכולות במחסניה התגלו מערכות נשק, התייחסה קובה לראשונה לתקרית. פקיד של משרד החוץ בהוואנה, מסר כי מדובר ב"ציוד לא תקין" של הצבא הקובני אשר "נשלח לתיקונים".

הציוד הצבאי במשקל כולל של 240 טונות, כולל בין השאר שתי מערכות טילים נגד מטוסים, תשעה טילים מפורקים וחלקי חילוף השייכים להם, שני מטוסי מיג 21, וכן 15 מנועי מיג. כל מערכות הנשק הן מתוצרת סובייטית, ולדברי קובה "מדובר בנשק ישן שסופק לאי לפני עשרות שנים, ונשלח לתיקון בצפון קוריאה".

בפנמה נמסר אמש, כי עבודות הפריקה של הספינה אשר הובילה יותר מ-200 אלף שקי סוכר חום, ביניהם הוסתר הציוד הצבאי, יימשכו בין שבוע לשמונה ימים. ככל הנראה, מומחי נשק מארה"ב, יוזמנו לסייע לשלטונות המקומיים בזיהוי המערכות הצבאיות.

הספינה הצפון קוריאנית שעל סיפונה נתפס נשק מוחבא בין שקי סוכרצילום: אי–פי

35 אנשי הצוות של הספינה, שהייתה בדרכה לצפון קוריאה, נעצרו על ידי שלטונות פנמה להמשך החקירה. על פי החוק המקומי, אסור להעביר בתעלת פנמה כלי נשק ללא הודעה מוקדמת ותיאום עם הרשויות המפקחות. בנוסף, אמרו פקידים מקומיים, ניסיון ההברחה הזה עומד בניגוד לסנקציות אשר הטילה מועצת הבטחון של האו"ם על צפון קוריאה, בעקבות הניסויים הגרעיניים שזאת ערכה.

לפי סנקציות האו"ם, נאסר על צפון קוריאה לייצא כלי נשק, ומותר לה לייבא רק כלי נשק קטנים. הסנקציות הוחמרו לאחר הניסוי הגרעיני השלישי שערכה פיונגיאנג ב-12 בפברואר, והם כוללים כעת אמצעים המרחיבים את יכולתן של מדינות אחרות לבדוק מטען חשוד בספינות מצפון קוריאה. בשנים האחרונות, נבדקו בעקבות הסנקציות כמה ספינות מצפון קוריאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ