זעם בארה"ב: תמונת המפגע מבוסטון מככבת על שער הרולינג סטון

בגיליון שיתפרסם מחר מוצג ג'והר צארנייב בתמונה המזכירה כוכב רוק לצד תחקיר על חייו. חנויות רבות הודיעו כי לא ימכרו את הגיליון

גרדיאן, הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22
גרדיאן, הארץ

קוראי האמריקאי הביעו זעם כאשר גילו כי על תמונת השער של המגזין הפופולארי הצפוי לצאת לאור מחר (שישי) מתנוססת תמונתו של מבצע הפיגוע בבוסטון ג'והר צארנייב.

בתמונה שמכסה את עמוד השער נראה צארנייב עם שיער סתור ומבט מטושטש בעיניו, מזכיר את דיוקנם של מאות כוכבי רוק שזכו לעטר את שער המגזין בגיליונות עבר. עם פרסום תמונת השער זכה העיתון לתגובות נזעמות מצד קוראים. קרימינולוגית אף הזהירה כי אם תמשך הגלוריפיקציה באמצעות פרסום תמונתו של המפגע היא עלולה לשלוח מסר מסוכן לאחרים.

למעלה עם פרסום השער. המגזין לא פרסם מיידית את המאמר הנלווה, מה שגרר את העיסוק הרב בתמונה השנויה במחלוקת.  תגובות הקוראים כללו בין השאר אמירות כגון: "יש לתרום את ההכנסות מהגיליון למשפחות הקורבנות", "הייתם יכולים לפרסם את המאמר הביקורתי מבלי לפרסם תמונה שעושה גלוריפיקציה לפושע" ו"מדוע לא בחרתם דווקא לשתף את תמונת הקורבנות". בעלי חנויות באזור בוסטון הודיעו כי יסרבו למכור את המגזין בחנויותיהם.

שער הרולינג סטון עם תמונתו של צארנייב

ראש עיריית בוסטון, טום מנינו, פרסם מכתב ששלח הלילה למוציא לאור של הרולינג סטון. "החלטתכם התקבלה בחוסר שיקול דעת, במקרה הטוב, והיא מאשררת את הרעיון שהרס מוביל לתהילה עבור רוצחים ו'מטרותיהם'", כתב מנינו. "להגיב בזעם רק ישרת את אסטרטגיית הפרסום שלכם. לכן, אני כותב לכם כדי להשיב את הפוקוס למקום בו הוא צריך להיות: לניצולים האמיצים ואלפי האנשים - משפחותיהם וחבריהם, מתנדבים, כבאים, רופאים, אחיות ותורמים - שעמדו לצדם. בין אלה שאיבדנו, אלה ששרדו, ואלה שפעלו כדי לסייע להם להמשיך הלאה, ישנם אמנים, מוזיקאים, רקדנים וכותבים. יש להם חלומות ותוכניות. הניצולים מבוסטון ראויים לכתבות שער ברולינג סטון, למרות שאני כבר לא מרגיש שהרולינג סטון מראוי עבורם".

רשת בתי המרקחת CVS כבר הודיעה כי לא תמכור את הגיליון בחנויותיה. התמונה מלווה במאמר המתהדר , הכולל בתוכו חשיפה על כך שצארנייב נהג להסתיר את היותו מוסלמי בזמן שלמד בתיכון. המגזין אף מבטיח לקוראיו תיעוד מטלטל של "ילד מקסים בעל עתיד מזהיר אשר הפך למפלצת". מאוחר יותר פורסם המאמר המלא בצירוף כתב הגנה הטוען כי המגזין משמר מסורת רבת שנים של דיווח על נושאים פוליטיים ותרבותיים בעלי חשיבות.

בתגובה שפרסם המגזין נכתב כי: "ליבנו יוצא אל קורבנות הפיגוע בבוסטון, ומחשבותינו נמצאות תמיד איתם ועם משפחותיהם. כתבת השער שאנחנו מפרסמים השבוע תואמת את מסורת העיתונות והמחויבות של הרולינג סטונס לכיסוי רציני ומעמיק של הסוגיות הפוליטיות והתרבותיות החשובות על סדר היום. העובדה שג'והר צארנייב צעיר ונמצא בקבוצת הגיל של רבים מקוראינו, מעלה את החשיבות של בחינת מורכבות הסוגיה והשגת הבנה שלמה יותר של נסיבות האירוע הטרגי הזה".

. הוא כפר בכל 30 סעיפי האישום נגדו שכללו סעיפים של שימוש "בנשק להשמדה המונית". בפיגועים ב-15 באפריל, אותם ביצע עם אחיו הגדול טמרלאן צארנייב, . כמו כן, הוא מואשם ברצח השוטר שון קולייר תקרית ירי שלושה ימים לאחר הפיגוע.

תגובת הרולינג סטונס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ