לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אמריקאים רואים את סין באור פחות חיובי מלפני שנתיים, וגם הגישה של אזרחי סין כלפי ארצות הברית הידרדרה. כך עולה ממחקר חדש של מכון פיו, שיכול להצביע על התרחקות בין המדינות לפחות במישור העמדה הציבורית.

המחקר הראה כי מאז 2011, שיעור האמריקאים המרוצים מסין צנח ב-14% והגיע ל-37% - הדירוג הנמוך ביותר של תמיכה בסין מבין כל האזורים בעולם. 53% מתושבי סין ביטאו רגשות שליליים כלפי ארה"ב, עלייה של 9%.

התחושות בארה"ב כלפי סין משקפות את הדאגה שכלכלתה הצומחת של המעצמה האסייתית, גם אם זו האטה לאחרונה, מאיימת על היצע המשרות בכלכלה האמריקאית, אומר ברוס סטוקס, מנהל מכון Pew Global Economic Attitudes בוושינגטון.

נשיא ארה"ב אובמה ונשיא סין שי ג'ין-פינג בפגישה בקליפורניה, בחודש שעבר. המתיחות התגברה בעקבות חשיפת תוכניות הריגול האמריקאיותצילום: אי-פי

אולם קובעי דעת קהל בסין, ותושבי המדינה הבקיאים במצב בארה"ב, אמרו כי הסיבות להידרדרות הדימוי של סין בעיני האמריקאים רחבות יותר מהנסיבות הכלכליות. הם הזכירו את האופן שבו סין רואה את עצמה, ככוח חדש ועשיר על במת העולם, עמדה שנראה שמאיימת על אמריקאים ואירופים. כמה סינים הצביעו על הסיקור השלילי של סין ברשתות החדשות האמריקאיות. היחסים המתוחים של סין עם כמה משכנותיה, בהן יפן, בוודאי תורמים לתחושת אי-הנוחות, הם אמרו.

התפתחות נוספת שמובילה לרתיעה האמריקאית, אומרים המומחים, היא מנהג אנשי האליטה של סין לשלוח את ילדיהם לבתי ספר ואוניברסיטאות יוקרתיות בארה"ב, מה שמוביל לעתים לדחיקה של המועמדים המקומיים. "זה מובן שאמריקאים ותושבי מדינות אחרות מתוחים כשסין מדברת על עצמה כמעצמה חזקה", אומר רוי צ'נגאנג, שמראייין מנהיגים מהעולם בתוכנית בערוץ הטלוויזיה הסיני הממשלתי CCTV. "ומובן שכשאנשים רואים מה קורה בין סין ויפן ומדינות שכנות, והם רואים תרגילים צבאיים, הם מתוחים".

רוי אומר כי הוא מאמין שהחששות הללו מיותרים. "כל בכירי העולם שהיו בעלי ניסיון של שנים עם סין, מהנרי קיסינג'ר ועד רוברט זוליק, אומרים שסין תהיה מוטרדת בשנים הקרובות בעיקר מענייניה הפנימיים, כמו הזיהום הסביבתי או האבטלה בקרב בוגרי האוניברסיטאות".

הפגנות תמיכה בסנודן ונגד ממשל אובמה מחוץ לשגרירות ארה"ב בהונג קונג, ביוני: "אמרו לא לרודפים"צילום: אי-פי

המחקר נערך על רקע יחסים כלכליים וצבאיים רעועים בין וושינגטון ובייג'ינג, שנפגעו גם בשל חשיפותיו של אדוארד סנודן, שהדליף פרטים על תוכניות המעקב של הסוכנות לביטחון לאומי אחרי אזרחים אמריקאים וזרים. הוא נערך במארס-אפריל ב-39 מדינות, עוד לפני שניתן היה לבחון את השפעת חשיפותיו של סנודן. היקף ריגול הסייבר של ארה"ב זכה לסיקור לעגני ברשתות החדשות הממשלתיות ועורר ביקורת בקרב גולשים בווייבו, מיקרובלוג סיני פופולרי. אלף בני אדם רואיינו בארה"ב ומעל ל-3,000 בסין.

במחקר נבחנו גם העמדות בישראל כלפי ארה"ב וסין. 83% מהישראלים הם בעלי דעה חיובית כלפי ארה"ב - שיעור התמיכה בארה"ב השני בגודלו במדינות שנבדקו, אחרי הפיליפינים (שם 85% מרוצים מארה"ב). נתונים אלה בולטים במיוחד על רקע אי שביעות הרצון מארה"ב בקרב הפלסטינים - רק 16% מהפלסטינים הביעו תמיכה באמריקה. במזרח התיכון, ממוצע התמיכה בארה"ב הוא 21% בלבד. לעומת זאת, רק 38% מהישראלים הביעו תמיכה בסין, לעומת ממוצע של 45% תמיכה במזרח התיכון.

בסך הכל, ארה"ב אהודה יותר בעולם לעומת סין, עם ממוצע של 63% מול 50%. המשתתפים בסקר אמרו כי ארה"ב מכבדת את חירויות אזרחיה הרבה יותר מסין, ורוב הנשאלים בגרמניה, צרפת וספרד אמרו כי סין מתעלמת מזכויות הפרט. הדעה החיובית ביותר על סין היתה באפריקה ועומדת על 72%. באירופה קיבלה סין תמיכה של 43%.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ