מושל טקסס חתם על החמרת מדיניות ההפלות, רוב המרפאות בסכנת סגירה

החוק החדש מציב תקנים מחמירים ביותר למרפאות הפלות וגם אוסר על ביצוען לאחר השבוע ה-20 להריון

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ריק פרי, מושל טקסס, חתם שלשום (חמישי) על החקיקה החדשה שמחמירה את מדיניות ההפלות. משמעות החוק היא שמרבית המרפאות שמבצעות כיום הפלות בטקסס ייאלצו להיסגר בתוך שנה. כמו כן אוסרת הצעת החוק החדשה על ביצוע הפלות אחרי השבוע ה-20 להריון

החוק החדש מחייב את המרפאות שמבצעות הפלות לעמוד בסטנדרטים של מרכזים רפואיים שבהם מבצעים ניתוחים כירורגיים. כמו כן דורש החוק כי הרופאים שיעבדו במרכזים הללו יהיו בעלי הרשאה לאשפז את המטופלות בבתי חולים. משמעות החוק תהיה עליה משמעותית ביותר במחיר ביצוע ההפלה, כך שבעבור מרבית תושבי טקסס, ובעיקר אוכלוסיות עניות, היא תהיה פחות נגישה.

נכון לעתה רק חמש מבין 42 מרפאות ההפלות בטקסס - מדינה בעלת יותר מ-26 מיליון תושבים, השנייה בגודלה בארה"ב - עומדות בקריטריונים שהחוק החדש דורש. החל מחודש אוקטובר, כשהחוק ייכנס לתוקפו, יהיה למרפאות תקופה של שנה לשדרג את המתקנים שלהן, ולא - הן ייסגרו.

פרי הגיש את הצעת החוק מחדש בסוף יוני, אחרי שהדמוקרטים הצליחו למנוע את ההצבעה בעניינה בנאום פיליבסטר שנמשך 11 שעות שנשאה הסנאטורית וונדי דיוויס, דמוקרטית מפורט וורת. הוא הפך ללהיט ויראלי ברשתות החברתיות ובטוויטר, ויותר מ-180 אלף בני אדם צפו בו בשידור חי.

הדיון בהצעת החוק גרר חילופי דברים קשים ביותר בין חברי הסנאט, ועורר עימותים סוערים בין מתנגדי החוק (בלבוש כתום), לבין התומכים בו (בלבוש כחול). מסרים בעד ונגד החוק נפוצו בכל רחבי טקסס, החל בשלטי חוצות וכלה בסיסמאות על חולצות טריקו.

הפגנת המתנגדים לחוק בבית המחוקקים בטקסס, לפני שבועייםצילום: אי–פי

אתמול, לאחר שחתם על החוק החדש ובכך למעשה אישר אותו, אמר המושל פרי: "אנחנו חוגגים את המשך בניית התשתית שתאפשר תרבות של בחירה בחיים בטקסס. זו האחריות והמחויבות שלנו לאפשר לתינוקות שטרם נולדו לומר את דברם".

פרי נשא את נאומו בבניין הקפיטול בפני אולם מלא תומכים מקרב המפלגה הרפובליקאים ובפעילים נגד הפלות. בזמן החתימה והנאום הפגינו מאות מחוץ לאולם ושאגו "זו בושה, בושה, בושה". הגופים שמתנגדים לחקיקה הצהירו כי יגישו ערעור אך עתירה כזו טרם הוגשה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ