מנכ"ל הליגה נגד השמצה הביע תמיכה ברב סתיו

אייב פוקסמן קרא לבחירת מועמד ליברלי והביע הסתייגות מהרב אליהו: "גזען ומוטה". לדבריו, יהודי ארה"ב גילו מעורבות ניכרת במערכת הבחירות לרבנות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אייב פוקסמן, מנכ"ל הליגה נגד השמצה וממנהיגי הקהילה היהודית בארצות הברית, מביע תמיכה ברב דוד סתיו בבחירות לרבנות הראשית ומגלה כי הקהילה היהודית בארצו גילתה מעורבות במערכת הבחירות לרבנות. פוקסמן מביע דאגה מהאפשרות שהרבנות הראשית תמשיך להתנכר ליהודים אמריקאים שעברו גיור במולדתם על ידי רבנים אורתודוקסים-מודרנים, אך לא תמיד זוכים להכרה בישראל.

"אני חושב שהיתה יותר מעורבות אמריקאית יהודית מאשר בכל מערכת בחירות אחרת (לרבנות; י"א) שאני מודע לה", אמר אתמול (שני) פוקסמן ל"הארץ" במסגרת סמינר קרן רודרמן לעיתונאים ישראלים בניו יורק. "אני לא חושב שזה לא נעשה באופן פומבי, בגלל שאם יש לאמריקאים חשש, זה שהישראלים ירגישו שאנחנו מתערבים בעניין פוליטי פנימי. אבל אני אומר לך שהיתה כאן יותר מעורבות, יותר אינטראקציה, מאשר בכל מערכת בחירות שאני זוכר בשלושים-ארבעים השנים האחרונות".

פוקסמן מסביר כי "בלי להתערב בפוליטיקה פנימית בישראל, אני חושב שהקהילה היהודית באמריקה היא ציר חשוב. כל עוד הרבנות ממשיכה לקבל החלטות שישפיעו על היהדות בעולם ובפרט על יהדות ארצות הברית, התקווה שלנו היא שמי שייבחר יהיה בעל עמדות מתקדמות, ליברליות ומכבדות כלפי הזרמים השונים ביהדות".

האם הכוונה היא לרב סתיו?

"בעיקר סתיו. זה לא רק להיות חיובי, זה גם להיות שלילי כלפי חלק מהמועמדים שהם גזענים ובעלי הטיה".

הכוונה היא לרב שמואל אליהו, שהליגה נגד השמצה יצאה נגד מועמדותו?

"נכון".

ומה אתה אומר על ההיתר שבג"ץ נתן לו כדי להתמודד?

"אני לא מומחה בחוק הישראלי או לבג"ץ. אני מקווה שככל שהרקורד שלו גלוי, וברור שהרקורד גלוי, זה ישפיע על הסיכויים שלו".

לפני כחודשיים הגיע הרב סתיו לארצות הברית כאורח של מנהיגים יהודים וחברי קהילות יהודיות. במהלך פגישותיו נתרמו למטה הבחירות של סתיו סכומי כסף גדולים. הוא היה אמור להגיע שוב למדינה בשבועות האחרונים, אך ביטל את ביקורו.

פוקסמן. "האמריקאים חוששים להצטייר כמי שמתערבים בעניין פוליטי פנימי"צילום: דן קינן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ