ארה"ב: אזרח יליד ירושלים לא יוכל לציין בדרכונו שנולד בישראל

לאחר שמשרד החוץ נמנע מלאכוף את החוק, קבע בית משפט פדרלי לערעורים כי הסמכות לקבוע מי הריבון בבירה נמצאת בידי הנשיא ולא בידי המחוקקים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

בית משפט פדרלי לערעורים בארצות הברית ביטל חוק המתיר לאזרחים אמריקאים ילידי ירושלים לציין בדרכוניהם את ישראל כמקום הולדתם, זאת בניגוד למדיניות החוץ של ארצות הברית זה שנים רבות.

הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט במחוז קולומביה קבע פה אחד כי הסמכות הבלעדית לקבוע מי הריבון בירושלים, מצויה בידי הנשיא ולא בידי המחוקקים. "בארצות הברית, הסמכות הבלעדית לקבוע אם להכיר בריבון זר נתונה אך ורק בידי הנשיא", כתבה השופטת קארן הנדרסון.

מאז הקמת מדינת ישראל נמנעו נשיאי ארצות הברית מלנקוט עמדה בנושא ירושלים, מתוך כוונה שהנושא הרגיש יוכרע בשיחות שלום עתידיות. משרד החוץ האמריקאי, המנפק דרכונים וכפוף לנשיא, נמנע מלאכוף את החוק שאושר בקונגרס ב-2002, בטענה שהוא מנוגד לעקרון הפרדת הרשויות שנקבע בחוקת ארצות הברית. כשחתם הנשיא דאז ג'ורג' בוש הבן על החוק, אמר שאם הוא יפורש כצו מחייב ולא כהמלצה, תהיה זו התערבות שאין להתירה בסמכותו של הנשיא לייצג את המדינה בענייני חוץ.

ארי ונעמי זיווטופסקי, הוריו של מנחם, אזרח אמריקאי שנולד בירושלים ב-2003, פנו לבית המשפט האמריקאי בתביעה שהממשל יאכוף את החוק. השאלה המקדמית, אם הסוגיה היא פוליטית מכדי שתידון בבית משפט, נידונה אשתקד בבית המשפט העליון האמריקאי. בית המשפט קבע ברוב של שמונה נגד אחד כי הנושא נמצא בסמכות בית המשפט, ובכך פילס את הדרך לפסיקה שניתנה ביום שלישי. אילו נאכף החוק, כ-50 אלף אזרחים אמריקאיים ילידי ירושלים היו יכולים לרשום את ישראל כמקום הולדתם.

נתן לוין, עורך דינה של משפחת זיווטופסקי, מסר כי הוא מכין הצהרה בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ