בית הנבחרים בלם ניסיון להגביל את תוכניות המעקב הדיגיטלי של ה-NSA

חשיפותיו של המדליף אדוארד סנודן על תוכניות המעקבים של סוכנות הביטחון הלאומית פילגו את הצירים בקונגרס. התיקון לחוק נדחה ברוב דחוק מאוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית הנבחרים האמריקאי דחה לפנות בוקר (חמישי) ברוב דחוק של 217 מתנגדים מול 205 תומכים, תיקון לחוק תקציב משרד ההגנה האמריקאי, שיגביל את יכולתה של סוכנות הביטחון הלאומית (NSA) לאסוף מידע אלקטרוני, כולל הקלטות של שיחות טלפון. הטיעון המרכזי לדחיית התיקון היא הטענה משהוא יביא לביטול כלי הכרחי למאבק בטרור.

ההתנגדות לפיקוח הממשלתי נוצרה בעקבות ברית בלתי צפויה בין רפובליקאים ליברטריאנים לבין צירים דמוקרטים אשר פילגה את שתי המפלגות. 94 רפובליקאים הצביעו בעד ההצעה ו-134 נגד, בעוד ש-111 דמוקרטים תמכו בתיקון לעומת 83 שהתנגדו לו.

הבית הלבן וקהילת המודיעין האמריקאית התנגדה אף הן לתיקון שהוצע על ידי חבר בית הנבחרים הרפובליקאי ממישיגן, ג'סטין אמאש. הטיפול בהצעת החוק זורזה בעקבות חשיפותיו של אדוארד סנודן על תוכניות המעקבים המאסיביות של ה-NSA. תומכי התיקון טענו שהשאלה המרכזית היא האם לממשלת ארה"ב ישנה הזכות לאסוף ולהחזיק במידע התקשורתי של אזרחים אמריקאים. צפו בדיון בבית הנבחרים כפי ששודר ברשת החדשות C-SPAN.

"הממשלה הלכה רחוק מדי בשם הביטחון", אמר חבר בית הנבחרים הרפובליקאי מטקסס, טד פו. נציג רפובליקאי אחר מטקסס, ג'ו ברטון, אמר שהעניין הוא לא אם ה-NSA כנה או זהירה מספיק באופן שבו היא אוספת מידע נגד פעילות טרוריסטית, אלא "האם יש לה מלכתחילה זכות לאסוף מידע מכל אמריקאי בכל יום". "הפרשנות של ה-NSA היא שכל מידע הוא רלוונטי, כל הזמן, וזה פשוט לא בסדר", אמר ברטון.

סנודן, שברח מארה"ב לאחר שהדליף את דבר קיומן של תוכניות המעקב הסודיות, שוהה בנמל התעופה במוסקווה בחודש האחרון, וממתין לקבלת אישור לעזוב אותו לאחת המדינות שהציעו לו מקלט מדיני - ובהן רוסיה עצמה. השבוע דווח כי הוא קיבל משלוח של בגדים להחלפה וכן עותק של הרומן הידוע "החטא ועונשו" מאת פיודור דוסטויבסקי.

לפני שבועיים נפגש סנודן בשדה התעופה במוסקווה עם פעילי זכויות אדם ומחוקקים רוסיים. לאחר הפגישה, הפעילים ציטטו מדבריו לסוכנות הידיעות אינטרפקס ואמרו כי סיפר ש"לפני מעט יותר מחודש היתה לי משפחה, בית בגן עדן, והיתה לי גם היכולת לחפש, להפקיע ולקרוא את התכתובות שלכם. התכתובות של כל אחד בכל עת. זהו הכוח לשנות את גורלם של בני אדם. ההחלטה לספר לציבור על הריגול שמשפיע על כולנו גבתה מחיר, אך זה היה הדבר הנכון לעשות ואין בי שום חרטות".

בית קפה בנמל התעופה במוסקווה בו שוהה אדוארד סנודן, שלשוםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ