מחיר הדמים בקולומביה: 220 אלף נהרגו בסכסוך בין הממשלה למורדים

דו"ח ועדת החקירה המיוחדת שבחנה את מספר הקורבנות מאז פרוץ הסכסוך ב-1958 גילה כי אדם נחטף במדינה בכל שמונה שעות בממוצע

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
לוגו אי-פי
אי-פי

מחיר הדמים שגבה הסכסוך המזוין בקולומביה משנת 1958 עולה על 220 אלף הרוגים, שארבעה מתוך כל חמישה מהם אינם לוחמים, אלא אזרחים. כך קובע דו”ח שפרסמה שלשום ועדה מיוחדת שמינתה הממשלה הקולומביאנית.

הדו”ח נערך בידי המרכז הלאומי לזיכרון היסטורי, גוף שהוקם ב־2011 על פי חוק לפיצוי נפגעי המאבק המזוין והשבת אדמות. החוק היה שלב מקדים לתהליך שהוביל לפתיחת שיחות הפיוס בין הממשלה לארגון המורדים העיקרי במדינה, FARC, המתנהלות עתה בקובה.

434 דפי הדו”ח, שכותרתו ”די כבר: זיכרונות מלחמה וכבוד”, קובעים שמרבית מעשי ההרג הקשורים לסכסוך אירעו לאחר התארגנות מיליציות הימין הקיצוני בשנות השמונים, בשיתוף חוואים וסוחרי קוקאין שביקשו להיאבק בארגון FARC. הדו”ח תיעד 1,982 מעשי טבח שאירעו בין 1980 ל־2012, 1,166 מהם מיוחסים לארגוני המיליציות, 343 למורדים, 295 לכוחות הממשלה, והשאר לארגונים חמושים אחרים. הדו”ח גם קובע שמספר התושבים שנאלצו לעקור מבתיהם בגלל המאבק המזוין עומד על כ־5.7 מיליון.

חברי ארגון המורדים FARC מסיבת עיתונאים שערכו בתחילת השבוע צילום: אי-אף-פי

מנהל המרכז, גונסאלו סנשס, שהגיש את הדו”ח לנשיא חואן מנואל סנטוס, אמר שארגוני המיליציות הימניים הרגו מספר גדול יותר של בני אדם ושהמורדים ביצעו מספר רב יותר של חטיפות וגרמו הרס רב יותר. “עלינו להכיר בכך שהגענו לתחתית ושהמלחמה נוטלת מאיתנו צלם אנוש”, אמר סנטוס, שניצב בפני שבוע קשה כמפקדו העליון של הצבא, עם הריגתם של 21 חיילים בידי ארגון FARC. סנשס הוסיף שהדו”ח מלמד כי יש לקולומביה בעיות חמורות כחברה. “הדרך היחידה לשים קץ לזוועה הזאת היא לחזק את תהליך השלום”, אמר וציין שהתקופה האלימה ביותר של הסכסוך היתה מ־1996 עד 2002. היתה זו תקופת השיא של פעילות המיליציות, שבה בוצעו מעשי הטבח הנוראים ביותר, ארגון FARC רשם את ניצחונותיו הגדולים ביותר וכשלו שיחות השלום עם צבא המורדים.

בדו”ח נאמר עוד כי משנת 1996 עד 2005 נחטף בקולומביה אדם אחד בכל שמונה שעות בממוצע, ואדם אחד נפצע מדי יום בשל עלייה על מוקשים.

בשנה שעברה התחייב ארגון FARC להפסיק לבצע חטיפות למטרות כופר כתנאי מוקדם לפתיחת שיחות השלום, אבל המוקשים המשיכו לגרום לקורבנות.

המרכז הלאומי לזיכרון היסטורי מנהל כרגע במקביל 16 חקירות שונות של פעולות אלימות בקולומביה. הוועדה מורכבת מאנשי אקדמיה קולומביאנים, הנעזרים ביועצים בינלאומיים מאירופה, אמריקה הלטינית וארצות הברית. חלק מהמנדט של הוועדה הוא גיבוש תוכנית להקמת מוזיאון, שימוקם להערכת דוברה, מאוריסיו בואילס, בצפון בוגוטה.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ