הכרעה במשפט מאנינג

החייל המדליף לוויקיליקס הורשע בריגול, זוכה מסיוע לאויב

מאנינג אחראי להדלפה הגדולה בהיסטוריה של מסמכים מסווגים. הוא הורשע ב-19 סעיפים, ועלול להיכלא ל-144 שנה, אך זוכה מהאישום החמור ביותר

אי-פי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, ניו יורק טיימס

בית המשפט הצבאי במרילנד זיכה את ברדלי מאנינג, החייל האמריקאי שהדליף 700,000 מסמכים מסווגים שכללו סודות של ממשלת ארה"ב לאתר ויקיליקס, מסעיף האישום החמור ביותר נגדו - סיוע לאויב. עם זאת, מבין 21 האישומים נגדו, הורשע החייל ב-19, בהם חמישה סעיפי ריגול וחמישה סעיפי גניבה על מסירת 700,000 מסמכים לאתרו של ג'וליאן אסאנג'.

לאור הרשעתו ב-19 סעיפי אישום, הוא עלול לרצות עונש של 144 שנות מאסר. במהלך הדיונים הודה בגרסה ממותנת יותר של ההאשמות, שיכולה להביא לכליאתו ל-20 שנה בלבד.

מאנינג, חייל בן 25 שנולד בעיירה קטנה באוקלהומה, הוצב במסגרת שירותו כחוקר מודיעין ממזרח לבגדאד, שם נחשף למברקים דיפלומטיים ודו"חות מסווגים. הוא הדליף בין השאר סרטוני וידאו של מתקפות אוויריות בהן נהרגו אזרחים, מאות אלפי דיווחים משדות הקרב בעיראק ואפגניסטאן, מסמכים על אסירים המוחזקים ללא משפט בכלא גואנטנמו, רבע מיליון תכתובות של משרד החוץ וחומרים רבים נוספים.

ברדלי מאנינג מגיע לבית המשפט במרילנד, הערבצילום: אי-אף-פי

ההדלפה, הנחשבת לגדולה ביותר בהיסטוריה של מסמכים מסווגים, עוררה מבוכה גדולה בוושינגטון וממשל אובמה הזהיר כי פרסומם מסכן את הביטחון הלאומי האמריקאי ופוגע ביחסיה של ארה"ב עם מדינות אחרות.

משפטו של מאנינג נפתח ביוני בבית המשפט בבסיס פורט שבמרילנד, ובמהלכו הוצגו עדויות וראיות סותרות. התביעה ניסתה לצייר את מנינג כאנרכיסט ובוגד, שהדליף את המידע מתוך כוונה זדונית ובידיעה שהוא עלול להגיע לידי ארגוני טרור.

לעומת זאת, פרקליטו דיוויד קומבס טען שמאנינג הוא הומניסט צעיר ותמים, בעל כוונות טובות, שמעולם לא התכוון שהאויב ייחשף למידע וקיווה לעורר דיון ולהביא לשינוי. הוא טוען שמנינג בחר את החומרים שחשף כך שלא יפגעו בחיילים או בביטחון הלאומי.

מאנינג מלווה לרכב ביטחוני מחוץ לבית המשפט בפורט מיד, אתמולצילום: אי-פי

להרשעתו של מאנינג בסיוע לאויב היו יכולות להיות השלכות משמעותיות עבור העיתונות החוקרת בעידן האינטרנט. מומחים אומרים שהרשעה שכזו היתה תקדימית, מאחר שמאנינג לא נתן ישירות את החומרים לארגוני הטרור.

ממשלת ארה"ב טענה כי חשיפה ציבורית של מידע ביטחוני נחשבת כסיוע לאויב, משום שהיא מאפשרת לירבי ארה"ב כמו ארגון אל-קאעדה להיחשף למידע ברשת. תומכיו של מאנינג גם חוששים כי הרשעתו בדברים החמורים תהיה אפקט על אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ