בית הנבחרים צפוי להדק הסנקציות בניסיון לחסל את ייצוא הנפט של איראן

שלושה ימים לפני השבעתו של חסן רוחאני לנשיאות, מקדם בית הנבחרים צעד נוסף להידוק העיצומים. לקוחותיה של איראן ידרשו לפנות לספקיות נפט אחרות

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

בית הנבחרים האמריקאי צפוי לאשר מחר (חמישי) ברוב גדול את הסנקציות הנוקשות ביותר שהתקבלו עד כה נגד איראן, במטרה לגרום לה לסגת מתוכניתה הגרעינית. ההצבעה תיערך שלושה ימים לפני השבעתו של נשיא איראן הנבחר חסן רוחאני. רוחאני נחשב למתון יותר מקודמו מחמוד אחמדינג’אד, אף שכמו לנשיא הקודם אין לו סמכות של ממש בתחום הגרעין וזו נמצאת בידי המנהיג הרוחני עלי חמינאי.

אם החקיקה תתקבל גם בסנאט, הנשיא ברק אובמה יאשר אותה והיא תיאכף במלואה, היא תביא לחיסול יתרת ייצוא הנפט של הרפובליקה האיסלאמית, ממה שנותר לה לאחר הסבבים האחרונים של הסנקציות שהתקבלו בארה”ב ובאיחוד האירופי. העיצומים אמורים להכריח את לקוחותיה של איראן למצוא ספקיות אחרות של נפט גולמי.

יוזמי ההצעה מצביעים על כך שעם 376 מחוקקים התומכים בה, היא צפויה לעבור את ההצבעה בבית הנבחרים בקלות. לאחר מכן היא תעבור לדיון בסנאט בספטמבר. מבקרי יוזמת הידוק העיצומים מצביעים על התזמון הלקוי שלה, המעלה שאלה מה המסר שוושינגטון רוצה להעביר לנשיא האיראני החדש לפני שהוא נכנס לתפקידו. כמו כן, היוזמה חושפת את הפער שבין עמדת הקונגרס לעמדתו של ממשל אובמה, שאימץ גישה המתעמתת פחות עם טהראן.

בית זיקוק באיראן. הנפט מהווה 80% מהכנסותיה של איראן צילום: אי–פי

מוקדם יותר החודש קיבל הבית הלבן הזמנה לשיחות ישירות עם מנהיגי איראן, ובשבוע שעבר במה שנראה מחוות פיוס מצד האמריקאים הוקל סעיף מסוים בסנקציות, העוסק במכירת ציוד רפואי לרפובליקה האיסלאמית.

דריוש זהאדי, מומחה לעיצומים על איראן, המרצה באוניברסיטת ברקלי, טוען כי רוב המומחים סבורים שהעיתוי של ההצעה בעייתי: “עליהם לחכות ולאפשר לרוחנאי לממש את סדר היום שאליו התחייב”. מייגן ויטמור, הדוברת של מנהיג הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים, אריק קנטור, הסבירה בדואר אלקטרוני ששלחה כי הדיונים צפויים להתחיל היום, וההצבעה תיערך ככל הנראה מחר. מנגד, גורמים אחרים בקונגרס הציעו לדחות את ההצבעה עד לאחר הפגרה של אוגוסט.

למבקרים טיעון נוסף, רבים מתומכי החוק לא צפו את ניצחונו המפתיע של רוחאני בבחירות ב-14 ביוני, והם נמנים גם עם 131 נציגים ששלחו מכתב לנשיא אובמה ב-19 ביולי ודחקו בו “להימנע מפעולות שיפגעו בלגיטימיות של הנשיא החדש של איראן”. חלקם גם חתמו על מכתב שהופץ בין חברי הבית הקורא למנהיגים הרפובליקאים לדחות את ההצבעה על ההצעה, לפחות עד שלרוחאני תהיה הזדמנות להתניע מחדש את השיחות לגבי העשרת האורניום של ארצו, שהוקפאו טרם הבחירות.

“השאלה היא מדוע תומכי החקיקה דוחקים לקיים את ההצבעה עכשיו?”, תהתה טריטרה פארסי, נשיאת המועצה האיראנית-אמריקאית, גוף שמושבו בוושינגטון ומתנגד לעיצומים על טהראן. “ברור שהחשד הוא שהם רוצים לטרפד את ההזדמנות שקיימת עתה למשא ומתן”.

תומכי היוזמה להידוק הסנקציות הצביעו על כך שתזמון הדיון בבית הנבחרים ישלח בדיוק את המסר היחידי שאליו המנהיגים האיראנים יתייחסו ברצינות: איום שיכריח אותם להחליט מה הם מעדיפים - שימור עצמי או אסון כלכלי. “אנו לא נושאים ונתונים עם יוצאי ‘פרויקט המשא ומתן של הרווארד’”, אמר מארק דובוביץ, מנהל הקרן להגנה על הדמוקרטיה, ארגון התומך בהחמרת העיצומים, “יוזמי ההצעה מבינים שלאיראן אסטרטגיית דיונים של הליכה על הסף”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ