הדלפה נוספת של סנודן |

תוכנית המעקבים אוספת כל כך הרבה מידע, שאין איפה לאחסן אותו

ממסמכים חדשים עולה כי מערכת בשם XKeyscore היא בעלת יכולות סינון נרחבות יותר ממערכת PRISM ואינה נתונה בכלל לפיקוח משפטי

גלן גרינוולד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלן גרינוולד, גרדיאן

סוכנות הביטחון הלאומית של ארה"ב (NSA) מפעילה מערכת מעקבים נוספת בשם XKeyscore המאפשרת לה לאסוף כמויות מידע מאסיביות מהאינטרנט ללא כל צורך באישור משפטי מוקדם - כך עולה ממסמכים נוספים שהדליף אדוארד סנודן לעיתון גרדיאן והתפרסמו היום (רביעי). XKeyscore מסוגלת לעקוב אחר נתונים מכל סוג שהוא, ובכלל זה אימיילים, שיחות צ'ט והיסטוריות חיפוש. מדובר ככל הנראה במערכת איסוף וניתוח נתונים גדולה יותר ממערכת PRISM שנחשפה לפני פחות מחודשיים.

לצפייה במצגת על XKeyscore

XKeyscore נחשפה בשעה שבכירי ה-NSA השתתפו בשימוע בסנאט לנוכח חשיפותיו של סנודן וספגו ביקורת קשה על "כשלים משפטיים" בתוכניות המעקבים וההאזנות השונות. כמה מהסנאטורים קראו לרפורמות בתוכניות המעקבים של ה-NSA והאשימו את ראשי קהילת המודיעין בכך שהטעו את הציבור בנוגע לפרטיותו.

סגן מנהל ה-NSA, ג'ון אינגליס, אמר במהלך הדיון כי איש מעובדי הסוכנות לא פוטר כתוצאה מחשיפותיו של סנודן. יו"ר ועדת המודיעין, פטריק ליהי, הקשה על אינגליס ושאל היכן היו מעגלי האבטחה של הסוכנות ומדוע לא מנעו מסנודן להפיץ מידע רב ומסווג כל כך. "איננו יודעים עדיין מדוע מעגלי האבטחה כשלו. כולנו עובדים קשה כדי להבין מה קרה", ענה אינגליס.

המסמכים על XKeyscore מפרטים כיצד חוקרי ה-NSA יכולים להשתמש במערכת לצורכי כריית מידע, מבלי שיצטרכו למסור הסבר מניח את הדעת ביחס לסיבת החיפוש. כל שהם נדרשים לעשות הוא למסור "הסבר כללי" וגם זה אינו מועבר לגורם פיקוח פנימי או חיצוני. XKeyscore מפיקה מודיעין ממערכות דיגיטליות ובאחת השקופיות העוסקות ביכולותיה נכתב כי היא "מכסה כמעט כל מה שעושה משתמש טיפוסי באינטרנט".

בין היתר, עושים החוקרים שימוש במערכת כדי לעקוב באופן מתמשך ובזמן אמת אחרי הפעילות האינטרנטית של "המטרה". המעקב יכול להתבצע אחר כתובת אימייל, שם, מספר טלפון, כתובת IP, מילות חיפוש, שפה ועוד. על פי אחד המסמכים, החיפוש לפי פרמטרים שונים חשוב מכיוון שחיפוש לפי אימייל מספק מידע מצומצם בלבד.

אחד המסמכים מפרט כיצד מערכת XKeyscore בוררת מידע מתוך חטיבות של אימיילים (שורות To, From, CC, BCC) עמודי אינטרנט ומסמכים. כדי לחפש, מכניס החוקר את כתובת האימייל של המטרה לרובריקת חיפוש פשוטה, יחד עם "ההצדקה" לחיפוש ומגדיר פרקי הזמן להוצאת מידע רלוונטי. עוד עולה מהמסמכים כי עד 2008 נלכדו באמצעות מערכת XKeyscore כ-300 טרוריסטים.

ל-XKeyscore יכולת לנטר גם את הנעשה ברשתות החברתיות. באמצעות כלי הנקרא DNI Presenter מתאפשר לחוקרי ה-NSA לקרוא תכנים בדפי פייסבוק או לחדור להודעות פרטיות. החיפוש אחר מידע בפייסבוק נעשה באמצעות הכנסת שם המשתמש ותאריכי חיפוש. מסמך של ה-NSA מ-2007 מעריך כי במערכת XKeyscore מאוחסנים 850 מיליארד "פרטי שיחות" וכ-150 מיליארד פרטים אינטרנטיים. מדי יום מתווספים למערכת 1-2 מיליארד פריטים. בסרטון - ראיון עם אביו של אדוארד סנודן, לון סנודן, בטלוויזיה הרוסית.

עוד עולה מהמסמכים כי מערכת XKeyscore אוספת כל כך הרבה מידע שבאפשרותה לשמור אותו רק לפרק זמן קצר - שלושה עד חמישה ימים. מטה-מידע נשמר למשך 30 יום. באחד מהמסמכים נאמר: "בחלק מהמקרים, כמות המידע הנאספת ביום (20+ טרהבייט) ניתנת לאחסון רק ל-24 שעות.

כדי להתמודד עם בעיית אחסון המידע, יצרו ב-NSA מערכת המאפשרת לאסוף "מידע מעניין" במאגר מידע בשם Pinwale, המאפשר אחסון מידע למשך חמש שנים. נכון ל-2012 היו לפחות 41 מיליארד פריטים מאוחסנים ב-XKeyscore במאגר השומר נתונים למשך 30 יום.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ