אורוגואי תתיר לגליזציה מלאה של מריחואנה בפיקוח ממשלתי

לפי החוק שאושר בבית התחתון, יחידים יורשו לגדל קנביס בביתם. המדינה הדרום אמריקאית תהיה הראשונה בעולם המפקחת על ייצור והפצת מריחואנה

אי-פי, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, רויטרס

הבית התחתון של הפרלמנט באורוגואי אישר הלילה (חמישי) הצעת חוק ראשונה מסוגה ללגליזציה של מריחואנה. החוק יתיר גידול מריחואנה בבתים או במועדונים, וקובע כי יוקם גוף שיפקח על גידול ומכירה. שימוש במריחואנה כבר חוקי בכמה ממדינות דרום אמריקה, אולם מכירה וגידול אסורות באופן גורף. אם תאושר ההצעה בסנאט, אורוגואי תהיה המדינה הראשונה בעולם המתירה ומפקחת על ייצור, הפצה ומכירה של מריחואנה.

בתום 13 שעות של דיונים, הצביעו המחוקקים בבירה מונטווידאו ברוב של 50 מול 46 בעד הצעת החוק. ההצעה תועבר כעת לאישור הסנאט, שם היא צפויה לעבור ללא קושי. הנשיא חוסה מוחיקה תמך בהצעת החוק, שלדבריו תפחית את רווחיהם של סוחרי סמים, תביא לירידה בצריכת סמים קשים ותסייע בכיוון משאבי המשטרה למאבק בפשעי רחוב ובהברחת סוגים אחרים של סמים. "אנחנו יכולים לשלוט בהפקה ובמכירה, ולטפל בבעיות שיווצרו כתוצאה מכך", אמר חבר הפרלמנט חוליו בנג'ו, בעל בריתו של מוחיקה התומך בהצעה, "או שאנחנו יכולים להישאר במצב הנוכחי, שהוא כאוס".

לפי הצעת החוק יוקם מוסד לאומי לקנביס, שיעניק רשיונות ליחידים ולחברות לייצר ולמכור מריחואנה למטרות בילוי או רפואה. הוא יתיר למועדונים מורשים לספק מריחואנה לחברים בהם, ויאפשר ליחידים שגילם מעל ל-18 לגדל כמות מוגבלת של מריחואנה בביתם, ולהחזיק בסם לשימושם האישי.

מחוקקים של מפלגת השלטון במהלך הדיון בפרלמנט, הלילהצילום: רויטרס

אזרחים יורשו לרכוש עד 40 גרם של מריחואנה בחודש בחנויות מורשות, או לגדל בביתם שישה צמחים לכל היותר. הם יוכלו להצטרף למועדונים שיכללו לכל היותר 15 חברים, ויוכלו לגדל ביחד עד 7.2 ק"ג גרם בשנה. חברות פרטיות יוכלו לגדל מריחואנה, אולם רק הממשלה תוכל לקנות את הייבול, ולשווק אותו בחנויות המיוחדות.

כדי למנוע את הפיכתה של אורוגואי ליעד לתיירות סמים, קובעת הצעת החוק כי רק אזרחי המדינה יוכלו להשתמש במריחואנה. מבקרי החוק אומרים כי הוא ידחוק יותר אנשים לשימוש בסמים קשים, ועלול להכעיס מדינות אחרות באמריקה הלטינית הנאבקות באלימות הקשורה לסמים, כמו קולומביה ומקסיקו. "אנחנו משחקים באש", אמר חבר הקונגרס חררדו אמרילה, חבר במפלגה השמרנית הלאומית המתנגדת להצעה. "בניסיון להביא לשינוי, אנחנו מובילים את המדינה למציאות חמורה בהרבה", הוסיף.

צעירים במונטווידאו מריעים לאחר אישור הצעת החוקצילום: רויטרס

אורוגואי היא אחת המדינות הבטוחות ביותר באמריקה הלטינית, והיא נחשבת לחלוצה בתחום החקיקה הליברלית. בבי-בי-סי מדווחים כי אם תאושר ההצעה בסנאט, היא תחשב לפורצת דרך לא רק עבור אורוגוואי. הסחר בסמים גבה את חייהם של עשרות אלפי קורבנות באמריקה הלטינית בשנים האחרונות, כך שבאזור צפויים להביט בתשומת לב על הרפורמה, והצעת החוק יכולה להוות מבחן עבור האומות השכנות הנאבקות בסחר ובאלימות שמשליטות כנופיות הסמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ