קלף המיקוח החדש של פוטין

הוויכוח בין ארה"ב לרוסיה בסוגיית סנודן מצטרף לשורה מתארכת של חיכוכים. ביטול ביקור אובמה במוסקבה לא יהיה נורא - ממילא אין הרבה על מה לדבר

מארק לנדלר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק לנדלר, ניו יורק טיימס

נסיעתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, למוסקבה בסתיו הקרוב מוטלת בספק בעקבות החלטתה של רוסיה להעניק מקלט זמני למדליף ה-NSA, אדוארד סנודן. עבור אובמה, עם זאת, פרשת סנודן כי רק סיבה אחת בתוך שרשרת של אירועים המסבכים מאוד את המפגש המתוכנן עם הנשיא ולדימיר פוטין.

המחלוקת סביב סנודן היא בסך הכל סימפטום, נקודת רתיחה נוספת, במערכת היחסים המתוחה בין ארה"ב לרוסיה בשורה ארוכה של נושאים. גם בלעדיה, כך אומרים פקידים רשמיים ומומחים, לא ברור על מה יוכלו אובמה ופוטין לשוחח, ובוודאי להסכים. החל ממלחמת האזרחים בסוריה, דרך היחס לנשיא איראן החדש, ועד להצבתן של מערכות יירוט על אדמת אירופה והצמצום הנוסף בארסנל הגרעיני – מוסקבה וושינגטון רחוקות זו מזו כמעט בכל עניין מרכזי הנמצא על סדר היום.

הבית הלבן, שהחל בחודש שעבר לדון באפשרות לבטל את הביקור במוסקבה, הודיע כי אובמה טרם קיבל החלטה סופית בעניין. "ברור שההתפתחות בעניין סנודן איננה חיובית. אנו בוחנים עד כמה יש טעם בפסגה הזו", אומר הדובר ג'יי קרני, "אין ספק שבמגוון רחב של נושאים קיימות מחלוקות עם רוסיה".

ההתקררות בציר וושינגטון-מוסקבה הוא תהליך שהתגבר באופן ניכר מאז שובו של פוטין אל הקרמלין בשנה שעברה. מערכת יחסים של מידה כנגד מידה בסגנון המלחמה הקרה התפתחו בין שתי המדינות: מוסקבה אסרה על אמריקאים לאמץ ילדים רוסים, וושינגטון הכניסה 18 פקידים רוסים לרשימתה השחורה בגין הפרת זכויות אדם. רוסיה לא נתנה לבית הלבן התרעה על החלטתה בעניין סנודן, דבר שהוכיח כי שבועות של מגעים פומביים ושקטים בעניין לא הולידו דבר.

פוטין ואובמה בפגישה בצפון אירלנד, ביוניצילום: אי-פי

"אם אתה בוחן את העניין המרכזיים: סוריה, חימוש גרעיני, מערכת הטילים באירופה – לא נראה שיהיה על מה לחתום. השאלה המרכזית כעת היא מה יעשו המנהיגים", אומרת אנג'לה סטנט, אשת מודיעין לשעבר ששירתה ברוסיה וכיום חברת סגל באוניברסיטת ג'ורג'טאון. לדבריה, פוטין אינו מעוניין בהאצת השיחות על צמצום הארסנל הגרעיני, דבר שאובמה הציב במרכז נאומו בברלין ביוני השנה. פוטין ממשיך לחשוד כי מערכת היירוט שמעוניינת ארה"ב לפרוש באירופה מכוונת נגד רוסיה, על אף שממשל אובמה הכניס בה שינויים.

בעניין הסורי, רוסיה מסרבת להפסיק את תמיכתה בנשיא בשאר אל-אסד. כמה מומחים סבורים כי התנופה שצבר הנשיא הסורי בשבועות האחרונים רק תחזק את עמידתה ואמונתה של רוסיה כי היא צודקת בעניין הזה. רוסיה גם מחזיקה בעמדה גמישה יותר כלפי נשיא איראן הנבחר, חסן רוחאני.

כשסנודן פנה לקבלת מקלט ברוסיה, פוטין ניסה ללכת על קו דק עם האמריקאים. מצד אחד הוא הזהיר את סנודן כי אם ברצונו לקבל אישור שהייה – עליו להפסיק בהדלפות של מסמכים מסווגים. מצד שני, בהענקת המקלט לסנודן, דחה פוטין דה-פקטו את עמדת הממשל, הרואה באיש ה-NSA לשעבר כנוכל המציב סיכון גדול לביטחון הלאומי האמריקאי.

גורמים רוסים אמרו לאמריקאים שביקרו לאחרונה במוסקבה כי המקלט שניתן לסנודן בנמל התעופה של מוסקבה "מתחיל להיראות מגוחך" וכי אין אפשרות מלבד שחרורו לתחומי רוסיה. אלא שמומחים המעורים בנעשה בקרמלין סבורים כי ההחלטה לשחרר את סנודן שופכת אור על שיקול רחב יותר שעשה פוטין, לוותר על אירוח אובמה בסתיו הקרובה. "החזקתו" של סנודן בתחומי רוסיה עשויה להעניק לפוטין קלף מיקוח במחלוקות האחרות שלו עם הבית הלבן. פוטין הוא איש פרגמטי מאוד.

הפעם האחרונה שבה נפגשו אובמה ופוטין היתה בוועידת שמונה המדינות המתועשות בצפון אירלנד בחודש יוני. אז ניסה אובמה להפיג את האווירה המתוחה עם בדיחה כיצד הגיל לוקח ממנו ומפוטין את יכולותיהם האתלטיות. פוטין הגיב בחיוך קפוא: "הנשיא פשוט רוצה שארגע", אמר. במידה מסוימת נראה כי הרוסים מעוניינים שאובמה לא יגיע למוסקבה. הוא ממילא צפוי להגיע לסנט פטרסבורג מאוחר יותר השנה לכנס 20 המדינות המתועשות – כנס שאין בכוונתו להחרים.

זווית אחרת שמציקה לאובמה בפרשת סנודן נוגעת לנעשה בקונגרס. השבוע הזמין הנשיא לחדר הסגלגל משלחת של סנאטורים וצירים מבית הנבחרים כדי לדון בשיטות המעקבים של הסוכנות הלאומית לביטחון (NSA) כפי שנחשפו על ידי סנודן. אחד המשתתפים, הסנאטור הדמוקרטי רון וויידן, אמר בתום הפגישה כי הוא עדיין מודאג מהבסיס המשפטי שניתן לתוכניות המעקבים, ובעיקר תוכנית המעקבים אחר שיחות טלפון שמנהלים אזרחים אמריקאים. ויידן, חבר ועדת המודיעין בסנאט, הוסיף כי במפגש שבה ועלתה הצעה לפיה שירותי המודיעין יחויבו לקבל צו מבית משפט כדי ליירט שיחות טלפון או לנטר את תעבורת המידע של "מטרה" כלשהיא באינטרנט. הבית הלבן כינה את המפגש "קונסטרוקטיבי" אך סירב למסור פרטים נוספים. ווידאן ידע לומר כי הנשיא "היה פתוח והוגן עם כל הנוכחים, שמע את כולם והתעניין בהצעות שהועלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ