רויטרס

בית משפט בברזיל דן אתמול (שבת) 25 שוטרים ל-624 שנות מאסר כל אחד, לאחר שהרשיע אותם בהרג עשרות אסירים, במהלך התקוממות האסירים הקשה ביותר במדינה שהתחוללה לפני כ-20 שנה ובה נהרגו 111 בני אדם.

ב-1992 פרצה בכלא קרנדירו שבסאו פאולו התקוממות, בעקבות קרב בין שתי כנופיות יריבות במהלך משחק כדורגל. ההתקוממות דוכאה על ידי המשטרה הצבאית בטבח, שחשף את התנאים הקשים בבתי הסוהר בברזיל ובשאר מדינות אמריקה הלטינית. ב-2003 נוצר סרט על הפרשה שזכה לפופולריות רבה.

בית המשפט קבע כי השוטרים אשמים ברצח 52 אסירים, אך יאפשר להם לערער על החלטתו לפני שיוכנסו לכלא. התביעה אמרה כי השוטרים, שהיו אז ביחידת העלית של המשטרה הצבאית בסאו פאולו, ירו יותר מ-300 קליעים על האסירים בזמן המהומה.

הטריילר לסרט "קרנדירו" מ-2003

כלא קרנדינרו נסגר ב-2002, מעט לאחר התקוממות מתואמת של אסירים ב-29 בתי כלא בסאו פאולו, שבמהלכה הוחזקו כבני ערובה אלפי מבקרים.

השוטרים לא צפויים להישאר במאסר כל חייהם, שכן בברזיל העונש המקסימלי שניתן לרצות הוא 30 שנה. תשעה מהם שעדיין עובדים במשטרה יפוטרו מעבודתם, לפי החלטת בית המשפט.

התיק הנוכחי הוא השני מבין ארבעה משפטים שנערכים לשוטרים שהיו אחראיים על קומות שונות במבנה. באפריל הסתיים משפטם של 23 שוטרים אחרים, שנדונו  ל-156 שנות מאסר על חלקם בהריגת 13 אסירים באותו טבח. שוטרים נוספים מואשמים בהשתתפות בטבח ויועמדו למשפט בהמשך השנה. ההגנה צפוייה לערער על פסקי הדין עם תום כל ההליכים המשפטיים, שיושלמו בינואר 2014.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ