הרופא המפורסם באמריקה: הטעינו את הציבור, לא דיברנו על יתרונות המריחואנה

ד"ר סנג'יי גופטה, כוכב CNN ונוירוכירורג מוביל, אומר כי לשימוש הרפואי בסם אין תחליף: "הוטענו במשך עשרות שנים בנוגע להשפעות של קנביס"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ד"ר סנג'יי גופטה, נוירוכירורג אמריקאי וכתב הרפואה הראשי של רשת סי-אן-אן, כתב היום (שישי) מאמר בו הוא מסביר מדוע שינה את דעתו השלילית בנוגע לשימוש במריחואנה. גופטה כותב כי במהלך עבודה על סרט שעסק בנושא, הוא גילה שהציבור "מוטעה באופן שיטתי" בנוגע למריחואנה ולשימוש הרפואי בה: "בשנת 2009 כתבתי מאמר במגזין טיים שכותרתו 'למה הייתי מצביע נגד גראס'. ובכן, אני כאן כדי להתנצל".

לדבריו, מרבית המאמרים המדעיים שקרא על מריחואנה בארה"ב לפני כמה שנים לא סיפקו בסיס לתמיכה בשימוש בסם. "אני מתנצל על כך שלא בחנתי מאמרים ממעבדות קטנות יותר במדינות אחרות שעושות מחקרים ראויים לציון, ופסלתי בקלות רבה מדי את המטופלים הרבים שהסימפטומים שלהם השתפרו בשל הקנביס.

"חשבתי בטעות שאם המנהל למלחמה בסמים (DEA) סיווג מריחואנה כ'סם בדרגה ראשונה' (הסיווג הנוקשה ביותר), אז בוודאי יש להם סיבה לכך. מריחואנה מסווגת באותה קטגוריה עם סמים שאין להם כל שימוש רפואי מקובל ויש להם פוטנציאל גבוה להתמכרות", ממשיך גופטה במאמרו בסי-אן-אן.

עלי מריחואנה באורוגוואיצילום: אי–פי

לדבריו, התברר לו במחקרו כי ל-DEA לא היה בסיס מדעי שיתמוך בכך. "כעת אני יודע שאף אחד מהדברים הללו אינו נכון. אין למריחואנה פוטנציאל גבוה לגרום להתמכרות, ויש לה שימושים רפואיים מקובלים ביותר. למעשה, לעתים מריחואנה היא הדבר היחיד שעובד... הגעתי למסקנה כי זה יהיה לא אחראי לא לספק את הטיפול הרפואי הטוב ביותר שאנחנו יכולים כקהילה רפואית, וזה כולל גם מריחואנה".

"הוטעינו באופן נורא ושיטתי במשך 70 שנה בארצות הברית, ואני מתנצל על תפקידי בזה", כותב גופטה. "אנו יודעים כעת להעריך כי מריחואנה מובילה לתלות בקרב 9-10% מהמשתמשים הבוגרים. לשם השוואה, קוקאין, גורם להתמכרות בקרב 20% מהמשתמשים, והרואין 25%. התמכרות לטבק מתרחשת אצל 30% מהמעשנים, ורבים מהם מתים בשל התמכרותם".

"יש עדויות ברורות לכך שאצל חלק מהאנשים השימוש במריחואנה יכול להוביל לתסמיני גמילה, בהם חוסר בשינה, חרדה ובחילות. אפילו אם מביאים את זה בחשבון, קשה לומר שלמריחואנה יש סיכויים גדולים להתמכרות. התסמינים הפיסיים של השימוש במריחואנה לא דומים לסמים אחרים שציינתי. ראיתי אנשים נגמלים מאלכוהול, וזה יכול להיות מסכן חיים".

גופטה, בן למהגרים מהודו, הוא מחבר הספר הפופולרי "צעירים לנצח", שעוסק בהאטת הליכי הזדקנות. בשנת 2009 הוצע לו להיות הרופא הראשי של ממשלת ארה"ב בתקופתו של ברק אובמה, אך הוא החליט לוותר על ההתמודדות. במאמר הוא קובל על כך שרוב מכריע של המחקרים שנעשו בארה"ב על מריחואנה בוחנים את הנזק של הסם (94% מהמחקרים), ולא את תועלתו. "זה מוביל לתמונה מעוותת באופן קיצוני", הוא כותב.

גופטהצילום: אי–פי

בהמשך המאמר כותב גופטה על הקושי שבעריכת מחקרים על שימוש במריחואנה רפואית בארה"ב. "בעוד מחקר על סרטן צריך להיבחן על ידי המכון הלאומי לסרטן, ומחקר על כאב צריך לעבור דרך המכון הלאומי להפרעות נוירולוגיות, יש עוד אישור שזקוקים לו בשביל מחקר על מריחואנה: המכון הלאומי להתמכרות לסמים. וזהו ארגון שמטרתו המרכזית היא ללמוד על ההתמכרות, המנוגדת ליתרונות שניתן להפיק מהסם", הוא כותב וממשיך: "אלו שתקועים באמצע הם המטופלים שתלויים במריחואנה כתרופה, לעתים כאפשרות הטובה היחידה שיש להם". הוא קורא להרחבת המחקר על יתרונות המריחואנה הרפואית, ולאפשר למדענים גישה נוחה יותר לחומר המסווג בארה"ב כסם לא חוקי.

אזרחי 20 מדינות בארה"ב, ובנוסף במחוז קולומביה, הצביעו בעד שימוש במריחואנה לצרכים רפואיים. השימוש בסם למטרות בילוי עדיין אינו חוקי ברוב הגדול של המדינות בארה"ב, אולם בשנה שעברה וושינגטון וקולורדו היו החלוצות בתחום הזה, כשאישרו את הפיכת השימוש במריחואנה לחוקי, וגם מיין ואורגון יצביעו בקרוב על הצעות חוק דומות. מאחר שהחוק הפדרלי בארה"ב עדיין מגדיר את צריכת הסם כעבירה, ישנם קשיים גם במדינות בהן השימוש בו הוא חוקי. הנשיא אובמה אמר בשנה שעברה כי הוא לא רואה טעם בהתייחסות למרדף אחר משתמשים במריחואנה כאל "עדיפות עליונה" במדינות בהן אושר השימוש בסם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ