אובמה הציג צעדים להגברת השקיפות והפיקוח על תוכניות המעקבים

נשיא ארה"ב אמר שחשוב ש"העם האמריקאי יבטח בתוכניות" ושסנודן "לא פטריוט". הדלפה חדשה חושפת: ל-NSA גישה סודית לדוא"ל של אזרחים

אי-פי
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
גרדיאן

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, חשף אמש (שישי) שורת צעדים שנועדו להגדיל את השקיפות בתוכניות המעקבים השנויות במחלוקת, שנחשפו לציבור בהדלפותיו של עובד הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) לשעבר אדוארד סנודן. "לא מספיק שלי כנשיא יהיה ביטחון בתוכניות הללו", אמר אובמה, "צריך שהעם האמריקאי יבטח בהן".

אובמה, שנשא דברים במסיבת עיתונאים בבית הלבן, הציע לבחון מחדש את "חוק הפטריוט" ואת סעיף 702 של החוק למודיעין נגד זרים (FISA), שסיפקו מעטה חוקי לתוכניות ה-NSA. לדבריו, הרפורמות יתמקדו ביצירת שקיפות רבה יותר, בין השאר באמצעות שינויים שייערכו בבית הדין למעקב אחר מודיעין זר, שמעניק כיום אישורים סודיים כדי לעקוב אחר אדם מסוים. הנשיא אף התייחס לצורך בסנגורים שיאתגרו את בית הדין על בסיס של שמירה על פרטיות וסוגיות חוקתיות.

"אחד הדברים שמדאיגים אזרחים הוא שהשופט שבוחן בקשה מהממשלה לבצע מעקב שומע רק צד אחד של הסיפור, ואולי נוטה לכיוון הביטחון ולא מדגיש מספיק את החירויות", אמר אובמה. "בעוד לי יש אמון בבית המשפט ואני חושב שהם עשו עבודה טובה, אני חושב שאנחנו יכולים לספק ביטחון רב יותר בכך שהם בוחנים את הנושאים משתי הפרספקטיבות - הביטחון והפרטיות".

ברק אובמה בבית הלבן, אמשצילום: רויטרס

אובמה, שהגן על תוכניות המעקבים מאז החלו להיחשף בחודש יוני, הביע תמיכה בחשיפת מידע רב יותר על התוכניות, וקרא להקמת אתר אינטרנט שיעסוק בנושא. הוא גם הודיע על גיבוש צוות מומחים חיצוני שייעץ לממשל כיצד לאזן בין חירויות הפרט לסוגיות ביטחוניות, תוך בחינת ההשפעה על מדיניות החוץ של ארה"ב. הצוות שיוקם יפיק דו"ח חלקי בתוך 60 יום, ודו"ח סופי עד לסוף השנה, ובו יפרט את מסקנותיו והמלצותיו. "הצעדים הללו נועדו להבטיח שהעם האמריקאי יכול לבטוח בכך שהאינטרסים שלנו הולמים לערכים שלנו", אמר אובמה.

אובמה, שערך את מסיבת העיתונאים לפני צאתו לחופשת הקיץ, התייחס גם לביטול פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שתוכננה לחודש הבא. לדבריו, להענקת המקלט לסנודן היה תפקיד חשוב בהחלטה, אולם היא לא היתה הגורם היחיד. הוא ציין את הפערים בין המדינות בעמדתן לגבי המלחמה בסוריה וזכויות אדם, ואמר כי הוא מאמין שיהיה מועיל יותר "לקחת הפסקה, ולהעריך מחדש לאן רוסיה הולכת". 

"הפרק האחרון הוא רק אחד בסדרה של מחלוקות שראינו בחודשים האחרונים", אמר אובמה. כשנשאל על יחסיו עם פוטין, הוא ציין כי הפגישות ביניהם בארבע עיניים היו "מאוד מועילות" וכי "אין לי יחסים רעים עם פוטין". אובמה הבהיר כי הוא אינו מרוצה מההחלטה להעניק לסנודן מקלט מדיני, ואמר שהוא לא רואה במדליף ה-NSA "פטריוט". לדבריו, הדלפותיו של סנודן יצרו תמונה חלקית שיצרה "רושם כללי שאנחנו פשוט שואבים אינפורמציה על כולם ועושים מה שאנחנו רוצים איתה. וזה לא המקרה". הוא קרא לסנודן לחזור לארה"ב ולטעון לצדקתו בפני בית המשפט.

טרם נאומו של אובמה חשף הגרדיאן פרטים נוספים על תוכניות המעקב ה-NSA, המראים כי לסוכנות יש גישה סודית למאגר נתונים נרחב המאפשרת לה לחפש באופן חוקי אחר תכתובות דואר אלקטרוני ושיחות טלפון של אזרחים אמריקאים ללא צו משפטי, וזאת בהתבסס על שמותיהם או על מידע מזהה אחר עליהם. האישור, שניתן לסוכנות ב-2011, עומד ככל הנראה בניגוד לטענות חוזרות ונשנות שהשמיעו ברק אובמה ובכירי מודיעין, הן בפני הקונגרס והן בפני הציבור, ולפיהן פרטיותם של אזרחי ארה"ב מוגנת מפני תוכניות המעקבים של ה-NSA. הנשיא אובמה אמר יום אחרי גילוי תוכניות המעקב, כי "עם כל הכבוד לאינטרנט ולאימיילים, זה לא תקף לאזרחים אמריקאים המתגוררים בארה"ב".

ה-NSA הסתמכה על סעיף 702 של ה-FAA, כלומר התיקון של החוק למודיעין נגד זרים (FISA), שהעניק לסוכנות לביטחון לאומי את האפשרות לעקוב אחר תכתובות של מטרות זרות, ללא צו, בתנאי שמדובר באזרחים לא אמריקאים, הנמצאים מחוץ לארה"ב בעת שנעשה איסוף המודיעין. לפי הסעיף, עם זאת, ניתן ליירט ללא צו גם תכתובות של אמריקאים שנמצאים בקשר ישיר עם מטרות זרות. רשויות המודיעין מכירות בכך שתכתובות פנים אמריקאיות עלולות להיכנס במהלך התהליך אל מאגר הנתונים שלהם. התהליך ידוע כ"איסוף מקרי" בשפה המודיעינית וזוהי העדות הראשונה לכך של-NSA יש רשות לחפש במאגרי נתונים אחר תכתובות של אזרחים אמריקאים ספציפיים.

רשימת מונחים סודית שסופקה לסוכני ה-NSA שהפעילו את תוכנית פריזם, מפרטת את עדכון ההליכים שבהם יש לנקוט כאשר מטפלים בתכתובות של אזרחים אמריקאים. התהליכים הסודיים שבאמצעותם ה-NSA צמצמה את כמות המידע שאותו השיגה פורסמו בגרדיאן ביוני. אז, התברר כי ה-NSA יכולה להשתמש בכל מידע שהושג בטעות על אזרחים אמריקאים, כל עוד התקיימו תנאים מסוימים, כולל אם הם החזיקו במידע מודיעני שמיש, מידע על פעילות פלילית, או היוו איום לאנשים או לרכוש. כמו כן, ניתן היה להשתמש במידע אם הוא מוצפן, או אם בסוכנות האמינו שהוא הכיל מידע רלוונטי לתחום הסייבר.

במקביל, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה היום כי בעקבות פרשת ההדלפות של סנודן, החליטו ב-NSA לצמצם ב-90% את מספר האנשים שמחזיקים בגישה למידע סודי. ראש הסוכנות, הגנרל קית אלכסנדר, אמר בכינוס על אבטחת סייבר בניו יורק כי רבים מהתהליכים יעברו אוטומציה שתשפר מאוד את האבטחה. "אנחנו בשלבי תהליך - לא מהיר מספיק - של צמצום מנהלי הרשת שלנו בכ-90%", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ