פניית פרסה במאבק בסמים

ארה"ב תקל משמעותית בענישה על עבירות סמים

על רקע העומס בבתי הסוהר, הנחה ממשל אובמה לאסור על ציון הכמות המדויקת שנתפסה או נמכרה בעבירות סמים מעל לרף מסוים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ארצות הברית יוזמת שינוי מהותי במדיניות אכיפת החוק בתחום עבריינות סמים. ממשל אובמה, באמצעות שר המשפטים אריק ג'. הולדר הבן, הנחה היום (שני) את כל משרדי התובע הכללי במדינה כי מעתה בכל תיקי התביעה בעבירות סמים קלות אסור יהיה לציין את כמות הסמים המדויקת שנמכרה או נתפסה. הנחיה זו תקפה אם ימולאו ארבעה תנאים: העבריין לא הפגין אלימות, הסם לא נמכר לקטינים, העבריין אינו מנהיג ארגון פשע ואין לו עבר פלילי משמעותי.

למשל, אם נאשם עומד לדין על כך שתכנן למכור חמישה ק"ג קוקאין – עבירה שעד היום חויבה במאסר של עשר שנים לכל הפחות – מעתה התובע רק יוכל לרשום בתיק כי "הנאשם תכנן למכור קוקאין" (מבלי לציין את הכמות המדויקת). במהלך הדיונים בין השופט לתביעה כן יוכלו לדון בכמות המדויקת, אך היא לא תהיה חלק מכתב התביעה ולכן במקרים רבים נאשמים יוכלו "לזכות" בתקופות מאסר קצרות בהרבה.

הרפורמה הדרמטית הזו באה בעקבות ניסיון של הממשל להפחית באופן ניכר את כמות האסירים בארה"ב, שאזרחיה מהווים 5% מאוכלוסיית העולם, אך אסיריה מהווים 25% מסך כל האסירים בעולם. בעיית אכלוס היתר בבתי כלא בארה"ב מהווה עומס משמעותי על תקציב המדינה ומשלם המסים האמריקאי. כמו כן, מידת האפקטיביות של הגישה הזו מוטלת בספק גדול. "יותר מדי אמריקאים נכלאים ביותר מדי בתי כלא לתקופות ארוכות מדי מבלי שלדבר תהיה תרומה למערכת אכיפת החוק", אמר אתמול התובע הכללי הולדר בנאום שנשא בוועידת עורכי הדין של ארה"ב בסן פרנסיסקו.

ברק אובמה. מנהיג רפורמה דרמטית באכיפת עבירות הסמיםצילום: רויטרס

ההערכות הן כי שינוי המדיניות הוא חלק מהניסיון של הולדר לשפר את תדמיתו לפני שהוא עוזב תפקידו כשר משפטים. לאחרונה שמו של הולדר שורבב בשתי פרשיות. במאי נחשף כי משרד המשפטים השיג בחשאי רשומות של שיחות טלפון שניהלו כתבים ועורכים בסוכנות הידיעות אי-פי במשך חודשיים. זאת, ככל הנראה כחלק מחקירה בדבר מסירת מידע מסווג על הפעילות האמריקאית בתימן, שפורסם בכתבה של אי-פי אשתקד.

במאי גם הורה הולדר על חקירה פלילית בפרשה שטלטלה את וושינגטון ובמרכזה החשיפה כי רשויות המס (IRS) פעלו במכוון נגד קבוצות פוליטיות שמרניות במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות. חקירת משרד המשפטים הצטרפה לחקירה פנימית ברשויות המס, ושתיהן אמורות לקבוע האם ומדוע טופלו אותן קבוצות שמרניות ביד קשה, ואם הדבר נעשה בידיעת גורמים בממשל.

ואולם, רפורמת אכיפת הסמים של הולדר, בחסות אובמה, יכולה להיות זו שתיזכר לשר המשפטים שאמר אתמול כי "למרות שלכליאה יש תפקיד במערכת אכיפת החוק שלנו היא עדיין מציבה נטל כלכלי עצום - 80 מיליארד דולר ב-2010 בלבד - ובנוסף לכך היא גובה מחיר אנושי ומוסרי שקשה לשערך".

במסגרת הרפורמה של הולדר יקודמו גם חקיקות חדשות שיאפשרו לבתי משפט של המדינה לטפל בעבירות סמים רבות שכיום משוייכות למערכת המשפט הפדרלית. כמו כן, יורחבו תוכניות סוציאליות לטיפול בהתמכרות לסמים - גם בהם במקרים מסוימים יחליפו את האפשרות של מאסר. הולדר גם יקדם יוזמה של שחרור מוקדם מבתי כלא של עברייני סמים מעל גיל מסוים שלא היו מעורבים בעבירות אלימות.

רפורמת הולדר היא חלק מהתסכלות מחודשת על כל סוגיית הסמים בארצות הברית. בנובמבר האחרון הפכו וושינגטון וקולורדו למדינות הראשונות בארה"ב שמאשרות שימוש במריחואנה לשם הנאה. כמו כן בקולורדו אושרה במשאל עם הצעה המתירה לכל אדם מעל גיל 21 ולעסקים להחזיק במריחואנה למכור אותה. החזקה של מריחואנה לשימוש רפואי, כבר מותרת ב-18 מדינות בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ