לסבית בקנטאקי דורשת: אין לאלץ אותי להעיד נגד אשתי בבית המשפט

בת 37 מואשמת ברצח גבר לפני כשנתיים. בת זוגתה מבקשת להכיר בזכותה לא להעיד, אך קנטאקי לא מכירה בנישואים חד-מיניים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

בקשה הוגשה לבית משפט בקנטאקי בארצות הברית להעניק לזוגות חד-מיניים את אותן ההגנות בחוק הניתנות לזוגות הטרוסקסואליים, לאחר שאשה זומנה להעיד נגד האשה לה היא נשואה. בובי ג'ו קלארי, בת 37, מואשמת כי רצחה גבר בלואיוויל באוקטובר 2011, והיא עלולה לקבל עונש מוות אם תורשע. התביעה זימנה את רעייתה, ג'ניבה קייס, להעיד נגדה.

ההגנה הגישה בקשה לבטל את הזימון בטענה כי החוק מאפשר לבני זוג נשואים שלא להעיד זה נגד זה ברוב בתי המשפט בארצות הברית. קלארי וקייס ערכו "איחוד אזרחי" בוורמונט ב-2004, חמש שנים לפני שהמדינה אישרה לבני זוג מאותו המין להינשא.

התביעה טענה כי היא רוצה להביא את קייס לדוכן העדים, מאחר שבין השאר שמעה לכאורה את קלארי מתוודה על מעשיה. הנאשמת הודתה כי היתה עם הקורבן ג'ורג' מרפי, בן 64, בלילה שבו מצא את מותו, ואמרה כי השתמשה בפטיש כדי להגן על עצמה כשהוא תקף אותה מינית.

הפגנה נגד חוק ההגנה על הנישואים בבית המשפט העליון בוושינגטון, בחודש מארסצילום: אי–פי

קנטאקי, הנחשבת למדינה שמרנית מאוד, מעניקה פטור לזוגות נשואים מעדות בבית משפט. אולם, המדינה אינה מכירה בנישואים חד-מיניים, והראתה זאת בתיקון חוקת המדינה ב-2004 כך שתגדיר נישואים כקשר בין גבר ובין אשה.

"אילו הן היו זוג נשאוי הטרוסקסואלי, לא היה ספק אם קנטאקי תכיר בזכותן והזימון לעדות כלל לא היה נכתב", אמר עורך-דינה של קייס, בריאן גייטווד. לדבריו, הבסיס המשפטי לבקשה למנוע את הזימון הוא הסעיף בחוקה האמריקאית, המחייב מדינה אחת להכיר במה שתקף משפטית במדינה אחרת. "זו פגיעה בהגנה הזווה בפני החוק, שלא לעשות כן". כך למשל מכירה קנטאקי בזוגות ידועים בציבור, ומעניקה להם זכויות של זוגות נשואים, אף שהיא עצמה לא מעניקה את המעמד הזה לפי חוקיה.

כיום מאפשרות 13 מדינות בארה"ב לזוגות בני אותו המין להינשא, ובית המשפט העליון ביטל לפני חודשיים את "חוק ההגנה על הנישואים", צעד שלכאורה מאפשר לבתי המשפט השונים להעריך באופן שונה כיצד להתמודד עם המשמעויות של מעמדם של הזוגות החד-מיניים.

ההכרעה בבקשה בנושא זכותן של בנות הזוג שלא להעיד זו נגד זו צפויה עד סוף החודש. המשפט יתחיל ב-30 באוגוסט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ