סטודנטים מקיימים פחות יחסי מין מלפני 20 שנה

מחקר קובע כי למרות שלסטודנטים בארה"ב כיום קשה יותר לנהל מערכת יחסים רצינית, הם מקיימים יחסי מין בתדירות נמוכה יותר ועם פחות פרטנרים מבעבר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מחקר חדש סותר את ההנחה לפיה תלמידי קולג'ים בארה"ב מקיימים כיום יותר יחסי מין עם פרטנרים רבים יותר ממה שנהוג היה לפני 20 שנה, וקובע כי למרות שתרבות הסטוצים החליפה את מערכות היחסים הרציניות, חייהם המיניים של סטודנטים אינם סוערים יותר מבעבר.

כמה כתבות שזכו לתהודה לאחרונה בארה"ב סיפרו על השממה הרומנטית של סטודנטים באוניברסיטאות, שבה מין מזדמן ללא רגשות דחק כמעט לחלוטין את הזוגיות הקבועה. "הדייטים המסורתיים הלכו בדרכו של הטלפון הקווי, והוחלפו על ידי סטוצים (hooking up) - ללא מעורבות רגשית של קשר", נכתב בחודש שעבר בכתבת שער בת 5,000 מילה של מגזין הניו יורק טיימס, על מעלליהם המיניים של הסטודנטים באוניברסיטת פנסילבניה. הכתבה זכתה גם ללא מעט ביקורת ופארודיות, משום שנטען שהיא עסקה בנושא מובן מאליו.

אולם מחקר חדש שנעשה באוניברסיטת פורטלנד, עליו דווח באתר יאהו, מסבך את ההנחה הזאת. אף על פי שלצעירים כיום יש פחות סיכוי מבעבר לשכב עם פרטנרים שהם בקשר רציני איתם, הפער קטן מידי בשביל לדבר על מהפכה מינית סוחפת באוניברסיטאות בעשר השנים האחרונות. מעבר לכך - תדירות יחסי המין ומספר הפרטנרים נמוכים כיום יותר משהיו בעבר.

המחקר שונה מבדיקות קודמות שעסקו בנושא, בכך שבחן מעל ל-1,800 סטודנטים בקולג'ים ברחבי ארה"ב, בעוד מרבית המחקרים האחרים מתייחסים לקולג' ספציפי, ולכן ייתכן שאינם מייצגים את המגמה הארצית. הוא השווה את ההתנהגות המינית של סטודנטים בשנים 2002 עד 2010, תקופת השיא של תרבות הסטוצים כפי שהיא מוגדרת בארה"ב, לעומת דור הסטודנטים שלמדו באוניברסיטאות בשנים 1988 עד 1996.

להפתעתם של הכותבים, לא הרבה השתנה. רק 59.3% מהסטודנטים כיום העידו שהם מקיימים יחסי מין אחת לשבוע או יותר מכך, לעומת 65.2% בקבוצת הגיל הקודמת. 50.7% אמרו ששכבו עם יותר משני פרטנרים מאז היו בני 18, לעומת 51.7% בעבר. מעבר לכך, דווח בכתבה ביאהו, לא אותרו עוד הבדלים משמעותיים. פחות סטודנטים כיום דיווחו שיש להם פרטנרים קבועים מבעבר (77.1% לעומת 84.5%), אולם מחבר המחקר, מייקל מונטו מאוניברסיטת פורטלנד, אומר כי הוא לא חושב שהשינוי גדול מספיק כדי להסיק על הבדל משמעותי בההתנהגות המינית.

"לא מצאנו עדות לשינוי גדול בהתנהגות המינית, או שהיתה איזו גישה משחררת כלפי מיניות", כתב יחד עם שותפתו למחקר אנה קאריי. "ההתראה המדאיגה לפיה 'סקס קל משתולל בקמפוסים' אינה נכונה, ומתבססת בעיקר על מחקרים בסקטורים מסויימים ועל דעות שגויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ