כמה אנשים בדיוק רצח ישראל קיז

הרג אקראי, מסעות של מאות קילומטרים וסתירה לכל פרופיל פסיכולוגי מוכר. ה-FBI עדיין מנסה להתחקות אחרי פעולותיו של הרוצח הסדרתי שהתאבד

טלי קרופקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי קרופקין

הרוצח הסדרתי ישראל קיז התאבד בדצמבר אשתקד בבית כלא באלסקה, שם הוא הוחזק באשמת חטיפה ורצח של המלצרית הצעירה סמנתה קוניג בת ה-18. כשנה לאחר התאבדותו, המשטרה עדיין מנסה לגלות מה היה היקף פשעיו האמיתי. 

אשתקד, הרשויות בקנדה ובארה"ב איחדו כוחות כדי לבדוק אם קיז קשור למקרי רצח נוספים שטרם פוענחו. קיז הודה ברצחיתם של שמונה אנשים, אך הסכים לספק מידע רק על מקרי רצח עליהם כבר היה למשטרה מידע: רצח סמנתה קוניג ורצח שני תושבי וורמונט בני 60, ביל ולוראיין קורייר. במעשה הפשע המתוכנן בקפידה, הרוצח טס מהחוף המערבי לשיקגו, שם הוא שכר רכב ונהג כאלף מייל לוורמונט. בוורמונט קיז רצח את בני הזוג שנקלעו לדרכו במקרה, כפי שדווח באתר סלייט.

הרוצח הסדרתי, שניהל חיים כפולים והיה קבלן מכובד בקהילה, לא הסכים לגלות פרטים על הפשעים הנוספים שביצע כדי שבתו לא תוכל למצוא מידע על מעשיו ברשת, ואמו לא תקבל התקף לב כשהיא קוראת על פשעיו, כך דווח בהאפינגטון פוסט.

השבוע, האף-בי-איי פרסם חלק נרחב מממצאי החקירות של קיז וביקש את עזרת הציבור בפענוח הפשעים. בין הפרסומים, ראיונות באורך כולל של 6 שעות, ולוח זמנים המפרט את מסעותיו של קיז ברחבי ארה"ב. באתר הרשמי של האף-בי-איי, הסוכנות גם מבקשת את עזרת הציבור בפענוח פתקים בכתב ידו של קיז, שנמצאו מתחת לגופתו לאחר שהתאבד. בסוכנות מאמינים כי הפתקים, שנכתבו בדם וכוללים שירים ביזאריים, מכילים רמזים למקרי רצח נוספים. 

הפרסום מעורר מחדש את עניין התקשורת האמריקאית, בה זכה קיז בעבר לכינויים כמו "מתוחכם" ו"מעורר חלחלה". בפרופיל מפורט באתר סלייט, נכתב כי "קיז הוא רשע מסרט אימה שקם לחיים: רוצח סדרתי שמופיע באזורים מרוחקים בחיפוש אחר טרף שנבחר באופן שרירותי, והורג ללא שום סיבה חוץ מהנאה". הטענה מחוזקת על ידי הסרטונים, בהם נראה קיז לועג ומתבדח עם החוקרים. צפו בקטע מאחד מהם:

קרדיט: jelendar.vemula

מה שמחזק את עניין התקשורת האמריקאית הוא שנראה שהרוצח לא פועל בדפוסים המאפיינים רוצחים סדרתיים אחרים, כמו טד בנדי או אד גין, הרוצח שהיה ההשראה לסרט "שתיקת הכבשים". בניגוד לרוצחים סדרתיים רבים, קיז הרג רחוק מהבית, ובמחוזות שונים כדי לבלבל את הבלשים שחיפשו דפוס פעולה. לא היה לו קשר ישיר עם הנרצחים, והוא פעל ללא מניע ברור. בסיאטל טיימס דווח כי הרוצח נהג לחכות לקורבנות שלו באזורי קמפינג מבודדים. כשהוא היה לוקח הפסקה מאורח חייו כקבלן ויוצא למסעות ההרג, הוא היה מכבה את הטלפון הסלולארי ומשלם במזומן.

קיז שדד בנקים כדי לממן את פשעיו, והרשויות אישרו כי הוא האחראי לשני מקרי שוד בניו יורק וטקסס, כך דווח בדיילי מייל. הוא אף החביא "ציוד לרצח" ברחבי ארצות הברית והיה נעלם מאזור הפשע מיד אחרי הרצח. הרוצח סיפר כי אחרי שרצח את סמנתה קוניג הוא החביא את הגופה ונסע למסע שיט שנמשך שבועיים. המשטרה המשיכה לחקור את הרצח אך קיז כבר לא היה במדינה.

רוצחים סדרתיים רבים נשארים באזור הקרוב למקום בו הם גרים, מה שמקל על חוקרים להתחקות אחרי דפוסי פעולתם. על פי דיווח בסלייט, רוצחים סדרתיים חוזרים לתקוף קורבנות מקבוצות מסוימות כמו נשים צעירות, מתבגרים שברחו מהבית או עובדות בזנות, מה שעוזר לפסיכולוגים ליצור פרופיל פסיכולוגי ולאתר אותם. "נראה שקיז היה רוצח סדרתי נדיר, שכן לא היה אכפת לו את מי להרוג".

בזמן שהמשטרה מחפשת קורבנות נוספים של הרוצח, משפחות רבות בארה"ב שקרוביהן נעלמו עדיין מקוות לרמז על גורלם של הנעדרים. לרגל פרסום ממצאי החקירה, אנשי האף-בי-איי הודיעו כי לדעתם קיז לא היה אחראי למותן של אם ובתה שנהרגו במסלול טיולים ליד אגם בסיאטל.  דוד סטודן, אב המשפחה, אמר בראיון לסיאטל טיימס כי הוא מקווה ששחרור המסמכים יעורר עניין מחודש בפרשת הרצח ואולי אף יעזור לפתור אותו. "הבלשים עדיין עובדים על פענוח המקרה. הם עדיין מחפשים רמזים וראיות, ומשפחתי ואני עדיין מנסים לשמור על גישה חיובית. מה עוד נותר לנו לעשות?".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ