וושינגטון פוסט: ה-NSA עבר על החוק אלפי פעמים בשנה מאז 2008

רוב העבירות היו מעקב אחר מטרות אמריקאיות או זרות בארה"ב. אמש נחשף כי סנודן הוריד חומרים מסווגים של ה-NSA כבר כשעבד ב-Dell ב-2009

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

עיתון ה"וושינגטון פוסט" חשף אתמול (חמישי) כי ה-NSA עבר על חוקים להגנת הפרטיות אלפי פעמים בשנה מאז 2008. הדיווח מתבסס על דו"ח פנימי של סוכנות המודיעין של ארה"ב ומסמכים מסווגים נוספים.

רוב העבירות היו מעקב אחר מטרות אמריקאיות או זרות בארה"ב - פעולות שהיו גם אסורות בחוק וגם אסורות על פי תקנות פנימיות של ה-NSA. פעולות ה-NSA נעו על הציר שבין עבירות משמעותיות על החוק ועד ציתותים מקריים לשיחות טלפון רבות ולהודעות אלקטרוניות בעקבות טעויות כתיב שרירותיות של אזרחים רבים. "וושינגטון פוסט" ציין כי חלק מהחשיפות החדשות נובעות ממסמכים שהדליף לעיתון אדוארד סנודן. 

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הבוקר כי סנודן, מדליף תוכניות המעקב של ה-NSA, החל להוריד חומרים שחשפו את תוכניות הריגול של סוכנות המודיעין האמריקאי כבר כשעבד בענקית המחשבים "דל" (Dell) ב-2009.

עד היום דווח כי סנודן הוריד את החומרים רק שנה לאחר מכן, כשעבד בחברת הייעוץ הטכנולוגי "בוז אלן המילטון". אלא שמקור בכיר בביטחון האמריקאי כי סנודן חשף את תוכניות המעקב של סוכנויות המודיעין של ארה"ב ושל בריטניה כבר כשעבד בדל, והוא אף השאיר אחריו "עקבות אלקטרוניות" שמלמדות מתי הוא בדיוק הוריד את החומרים המסווגים.

בתחילת יוני חשף סנודן לעיתון הגרדיאן את PRISM (פריזמה), התוכנית שאפשרה לשירותי המודיעין של ארה"ב גישה למאגרי המידע של תשע ענקיות אינטרנט החולשות על התעבורה ברשת וברשתות הטלפון ולקבל נתונים על אזרחים אמריקאים כמו על מטרות זרות הפועלות מחוץ לתחומי המדינה.

סנודן, שקיבל מקלט מדיני ברוסיה לשנה הקרובה, עבד ב"דל" מ-2009 ועד תחילת השנה כאשר החליט לעבור לבוז אלן המילטון, לדבריו "כדי להשיג עוד מסמכים מסווגים על תוכניות המעקב של ארה"ב שניתן להדליף לתקשורת".

הדיווח שסנודן היה חשוף לחומרים כה מסווגים בעבודתו הזוטרה באופן יחסי ב"דל" צפויה להגביר עוד יותר את הלחץ של המחוקקים האמריקאים על סוכנויות הביטחון לחזק את אבטחת המידע שלהן ולשנות את האופן שבו הן מתקשרות לחברות מסחריות. דיוויד פינק, דובר "דל", סירב להגיב על הפרסום כי סנודן היה חשוף לחומרים מסווגים ואף הוריד אותם בזמן שעבד בחברה. "הלקוח שלנו ביקש שלא נגיב על כל פרסום בנושא", אמר בתגובה לפניית התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ