מאבק המשמורת שמקומם את האינדיאנים בארה"ב

בית המשפט העליון של ארה"ב ובית דין של שבט הצ'ירוקי ניצבים משני צדי המתרס של מאבק בין שתי משפחות על גורלה של ילדה אינדיאנית שאומצה

דן פרוש, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן פרוש, ניו יורק טיימס

כמעט חודשיים חלפו מאז פסיקת בית המשפט העליון של ארצות הברית, שקבע שיש להשאיר ילדה ממוצא אינדיאני בידי הוריה המאמצים הלבנים ולא למסור אותה לידי אביה הביולוגי, בן שבט הצ’רוקי. ואולם, הפסיקה לא הצליחה לשים קץ למאבק המשמורת המר, העומד במרכז הדיון הניטש סביב סוגיית אימוץ ילדים אינדיאנים. ביום שישי הופיעו שתי המשפחות בפני בית משפט של שבט הצ'רוקי ובית משפט מדינתי באוקלהומה, והגישו בקשה לגישור במטרה לקבוע מהי הדרך הטובה ביותר לגדל את הבת.

דסטן בראון, אביה של הילדה, מנהל מאבק עיקש נגד החלטת בית הדין לענייני משפחה, שהורה לו להשיב אותה לידי בני הזוג, תושבי דרום קרוליינה שגידלו אותה ב-27 החודשים הראשונים לחייה. ביום שני בשבוע שעבר הסגיר עצמו בראון לידי שלטונות אוקלהומה, שבה היה מבוקש משום שלא התייצב עם הפעוטה, ורוניקה, אצל הוריה המאמצים, מאט ומלאני קאפוביאנקו.

בני משפחתו של בראון טוענים שהוא מעדיף לשבת בכלא ולא לאבד את המשמורת על ורוניקה. “דסטן מתכוון להמשיך להילחם על זכותו להחזיק בבתו ולגדל אותה במחיצת בני משפחתה, במקום שאליו היא שייכת”, אמרה רובין בראון, אשתו הנוכחית של דסטן, “יש לה זכות לדעת מי היא ומהיכן הגיעה”. ואולם הזמן פועל לרעתו של דסטן המשוחרר כעת בערבות, ומנהל באוקלהומה מאבק נגד הסגרתו לדרום קרולייניה, שבה הוא מואשם בפגיעה במשמורת.

הפרשה החלה ארבעה חודשים אחרי לידתה של ורוניקה, כשבראון, שוויתר על המשמורת על בתו, התחרט וטען כי לא ידע על תוכניתה של ארוסתו לשעבר למסור אותה לאימוץ. בבית המשפט הוא טען כי לפי החוק הפדרלי לרווחת הילד האינדיאני, הילדה צריכה לחיות עמו בהתאם למסורות השבטיות האינדיאניות. החוק הפדרלי שהתקבל בשנת 1978 נועד להבטיח שילדים אינדיאנים יוותרו עם משפחותיהם, ומעניק סמכויות לשבטים מקומיים בסוגיות העוסקות בילדים למשפחות אינדיאניות.

בשנת 2011 פסק בית המשפט העליון של דרום קרוליינה לטובת בראון, תוך שהוא מסתמך על חוק רווחת הילד האינדיאני. בראון זכה במשמורת על ורוניקה עוד לפני השלמת תהליך אימוצה בידי בני הזוג קאפוביאנקו.

מלאני קאפוביאנקו במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר. מאט קאפוביאנקו עומד מאחורצילום: אי-פי

  אולם בחודש יוני הפך בית המשפט העליון של ארה"ב את ההחלטה בעקבות ערעור של בני הזוג, וברוב של 5 נגד 4 קבע כי החוק הנועד להגן על אחדות משפחות אינדיאניות אינו תקף במקרה זה, משום שבראון ויתר על זכויותיו ההוריות עוד לפני הולדתה של ורוניקה, ואמה של הפעוטה נתנה הסכמתה לאימוץ בידי בני הזוג קאפוביאנקו. לאחר 19 חודשים בהם התגוררה הפעוטה עם אביה הביולוגי באוקלהומה, הורה בית המשפט להשיבה להוריה המאמצים, ותהליך האימוץ הושלם ב-31 ביולי.

  ורוניקה חיה מחצית מחייה אצל בראון, ומחצית אצל הזוג. אולם המצב הלך והסתבך. לפני חודש מינה בית משפט של שבט הצ’רוקי את הוריו של בראון לאפוטרופסים זמניים של ורוניקה, בשעה שבראון נקרא לשירות במשמר הלאומי של אוקלהומה. השבט תומך במאבקו של בראון. ורוניקה נמצאת כעת אצל סבה וסבתה הביולוגים ורעייתו הנוכחית של בראון.

  שבטים אינדיאנים ברחבי ארה"ב רואים בפרשה מבחן לריבונות השבטית אל מול בתי המשפט המדינתיים והפדרליים, שיכולה להוות תקדים לתיקי אימוץ אחרים. בעניין אחד לא שוררת כל מחלוקת בין הצדדים: הזוג קאפוביאנקו כמו גם בראון הקימו לוורוניקה, שתחגוג בקרוב את יום הולדתה הרביעי, בתים חמים ואוהבים.

  ביום שני קראו בני הזוג קאפוביאנקו לרשויות הפדרליות לסייע להם להביר את הילדה לדרום קרוליינה, ואמרו כי יפעלו בעצמם אם לא תהיה ברירה אחרת. "שלחו מישהו למקום בו בתו מוחזקת וסייעו לנו להשיבה הביתה. בלי עוד עיכובים או תירוצים", אמר מאט קאפוביאנקו במסיבת עיתונאים. "בתנו נחטפה, ואני מצפה שכך יתייחסו למצב", הוסיף.

  ביום שלישי שעבר הגיע הזוג קאפוביאנקו לאוקלהומה, בתקווה שיותר להם להתראות עם הפעוטה, אולם לא הצליחו לפגוש אותה, מסר עורך דינם, מרק פידלר. הם הביעו הסכמתם לכך שבראון ימשיך להיות נוכח בחייה, הוסיף. “הם ניצחו בבית המשפט העליון של ארה”ב, בבית המשפט בקרוליינה, תהליך האימוץ הושלם, הם הוריה של ורוניקה על פי חוק, ולמרות זאת, לא התראו עם ילדתם זה שנתיים”, אמר, “זה חלום בלהות של ממש”. גם בקשתם כי בראון יביא את ורוניקה לבית המשפט ביום שישי לא נענתה.

  “כאם, לבי יוצא אל ורוניקה, שנקלעה למצב בלתי נסבל”, אמרה מושלת אוקלהומה, מרי פאלין, והודיעה שתימנע מלהסגיר את בראון לשלטונות דרום קרוליינה עד שיתאפשר לו לערער על בקשת ההסגרה. “אני יכולה לדמיין את כאבם של הוריה הביולוגיים ושל הוריה המאמצים”, הוסיפה, וקראה לצדדים ליישב את המחלוקת מחוץ לכתלי בית המשפט.

  תגיות קשורות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ