ברדלי מאנינג, מדליף מסמכי ויקיליקס, נידון ל-35 שנות מאסר והודח משירות

בית דין צבאי קבע כי 3.5 השנים שבהן שהה החייל בכלא יקוזזו מעונשו. מדובר בעונש קל יחסית, החותם את פרשת ההדלפות הגדולה בהיסטוריה

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

ברדלי מאנינג, החייל האמריקאי שהדליף בשנת 2010 לאתר "ויקיליקס" כ-700,000 תכתובות ומסמכים של משרד החוץ האמריקאי, נידון אחר הצהריים (רביעי) ל-35 שנות מאסר. בית הדין הצבאי בפורט מיד, מרילנד, הורה לשחרר את טוראי מנינג מצבא ארה"ב בהליך המכונה "שחרור בקלון", וקבע כי 3.5 השנים שבהן שהה מאנינג במעצר יקוזזו מעונשו. לא נמסרו הסברים להחלטות השופטת.

מדובר בגזר דין קל באופן יחסי, וזאת לאור העובדה שהתביעה ביקשה מהשופטת דניס לינד לגזור על מנינג 60 שנות מאסר - עונש שייתכן והיה חורץ את גורלו למות בכלא - על מנת להרתיע חיילים ללכת בעקבותיו של המדליף. ההגנה טענה כי אין לגזור על מאנינג יותר מ-25 שנות מאסר על מנת שיוכל לשקם את חייו.

בשבוע שעבר התנצל מאנינג בפני צבא ארה"ב והעם האמריקאי על "התוצאות הבלתי צפויות של מעשיו" וציין כי שלוש השנים האחרונות לימדו אותו לקח גדול. "האמנתי שאעזור לאנשים, לא שאפגע בהם", אמר בשלב הטיעונים לעונש. הוא הורשע ב-20 סעיפי אישום, בהם ריגול וגניבה של מסמכים סודיים, אך זוכה מהסעיף החמור ביותר - סיוע לאויב.

תומכיו של מאנינג מפגינים מחוץ לבסיס פורט מיד במרילנד, היוםצילום: אי-אף-פי

מאנינג, יליד אוקלהומה בן 25, התגייס לצבא ארה"ב כדי לסייע לפרנסת המשפחה והוצב במסגרת שירותו כחוקר מודיעין ממזרח לבגדאד, שם נחשף למברקים דיפלומטיים ודו"חות מסווגים. הוא הדליף בין השאר סרטוני וידאו של מתקפות אוויריות בהן נהרגו אזרחים, מאות אלפי דיווחים משדות הקרב בעיראק ואפגניסטאן, מסמכים על אסירים המוחזקים ללא משפט בכלא גואנטאנמו, רבע מיליון תכתובות של משרד החוץ וחומרים רבים נוספים.

מי שקיבל את המסמכים הוא מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', המסתתר זה יותר משנה בשגרירות אקואדור בלונדון. אסאנג' אמור להיות מוסגר לשוודיה, שם הוא מואשם בעבירות מין, אולם הוא חושש כי בסופו של דבר יוסגר לארה"ב כדי להישפט על חלקו בהדלפת המסמכים, הנחשבת לגדולה ביותר בהיסטוריה.

ברדלי מאנינגצילום: אי–פי

לאורך משפטו של מאנינג הוצגו עדויות וראיות סותרות. התביעה ניסתה לצייר אותו כאנרכיסט ובוגד שהדליף את המידע מתוך כוונה זדונית ובידיעה שהוא עלול להגיע לידי ארגוני טרור. לעומת זאת, הסניגור דיוויד קומבס טען שמאנינג הוא הומניסט צעיר ותמים, בעל כוונות טובות, שמעולם לא התכוון שהאויב ייחשף למידע וקיווה לעורר דיון ולהביא לשינוי. הוא טען שמנינג בחר את החומרים שחשף כך שלא יפגעו בחיילים או בביטחון הלאומי האמריקאי.

עוד טענה ההגנה כי "כגבר צעיר שהיה טרוד מאוד בענייני נטייתו המינית במתקופה שבה צבא ארה"ב לא התיר להומואים שיצאו מהארון לשרת, היה מאנינג מצוי תחת לחץ נפשי גדול". התביעה טענה כי הדלפותיו של מאנינג סיכנו את חייהם של מקורות מודיעין רבים וגרמו להחזרתם של שגרירים במדינות מסוימות לצורך הצבה מחדש. שגרירים אחרים גורשו בעקבות חשיפות מביכות על הנעשה במדינות שבהן שירתו. בסרטון - כתבת תחקיר ששידר הגרדיאן לפני כשנתיים על חייו של ברדלי מאנינג.

קצין הנחתים דיוויד מולטון סיפר בעדותו כי מאנינג סבל מקשיים רבים במהלך שירותו בעיראק. בין היתר הוא חש כי נזנח על ידי חבריו ומשפחתו והתמודד עם קשיים במערכת היחסים עם בן זוגו. ההגנה טענה כי הצבא התעלם ממצבו כולל ניסיון להשתלט על נשק במהלך פגישת ייעוץ. לטענתם, מקרים אלה מוכיחים כי מאנינג לא התאים לשירות מעבר לים

החוק הצבאי מאפשר לקיצור שליש על התנהגות טובה, אך זו יכולה להינתן רק אחרי שהאסיר מסיים לרצות שליש ממאסרו. מאז מעצרו בשנת 2010 שהה מאנינג חלק מהזמן בבידוד מוחלט, כולל 112 יום שבהן שהה בתנאים קשים במיוחד באופן לא חוקי באחד מבסיס הנחתים. הוא הוחזק בתא קטן במשך 23 שעות ביממה, אולץ לישון עירום למשך כמה לילות ואולץ לעמוד עירום לאחד ממסדרי הבוקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ