האופציה המועדפת על ארה”ב - טילי הטומהוק

דוקטרינת השימוש בטילי הטומהוק הפכה להיות רפלקס של נשיאי ארה"ב, והחליפה את התגובה הקלאסית הקודמת שלהם - שיגור נושאת מטוסים לאזור

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

כמו הרבה מערכות נשק אחרות, גם טיל הטומהוק תוכנן למטרה אחרת לגמרי מזה שבסופו של דבר הופעל נגדה. טיל השיוט, שהממשל האמריקאי סירב לספקו בעבר לישראל, תוכנן בשנות ה-70 לשיגור מצוללות וסוללות קרקעיות והיה מיועד לשאת ראשי נפץ גרעיניים קטנים יחסית נגד מטרות סובייטיות. הטומהוק הספיק למלא את יעודו זה רק שנים מעטות, עד להתפרקות הגוש הסובייטי והצמצום ההדרגתי בארסנל הגרעיני של מעצמת העל. במקום זאת, הפך הטומהוק לכלי מרכזי בתיבת האופציות של נשיאי ארצות הברית. בזכות הדיוק שלו (ששופר מאוד במהלך השנים), הטווח שלו והעובדה שכ-140 משחתות וצוללות אמריקאיות מצוידות ביכולת לשגר אותו, מאפשר הטומהוק לנשיא ארה"ב להחליט על תקיפה מסיבית ללא הצורך להתקרב לחופי המטרה, לשגר כוחות קרקעיים או מטוסים מאוישים.

ההחלטה שהתקבלה בסוף השבוע לרכז במזרח הים התיכון ארבע משחתות מצוידות בטילי טומהוק (שלוש שכבר נמצאותתחת פיקוד הצי השישי ואחת נוספת שהיתה בדרכה חזרה לאוקיינוס האטלנטי) היתה כמעט תנועה רפלקסיבית. מאז השימוש המבצעי הראשון בטומהוק, בשלבי הפתיחה של מלחמת המפרץ בינואר 1991, הורה כל אחד מנשיאי ארה"ב מאז, שני הנשיאים לבית בוש, ביל קלינטון וברק אובמה בפעם האחרונה בהתערבות האמריקאית במלחמת האזרחים בלוב, לשגר את הטיל. 

ניתן לחלק את שיגורי הטומהוק לשתי קבוצות – הקדמה לתקיפות נרחבות יותר של מטוסים מאוישים שלאחריהם גם פלישה קרקעית (שתי המלחמות בעיראק ומלחמת אפגניסטן) ותחליף ללחימה קרקעית, כפי שנעשה כשארה"ב תקפה מטרות סרביות כדי למנוע את מעשי הטבח בבוסניה וקוסובו, כשביקשה "להעניש" את סדאם חוסיין על הפרת האזור האסור לטיסה בצפון ובדרום עיראק, לאורך השנים נגד מטרות אל-קאידה שונות בסודאן, בתימן ובאפגניסטן, ובפעם האחרונה במארס 2011, כשאובמה החליט "להוביל מאחור" בתמיכה בכוחות המורדים נגד משטר קדאפי בלוב. 

דוקטרינת הפעלת הטומהוק - מקסימום אפקט קרקעי תוך מינימום סיכון לחיילים אמריקאים - שוכללה בשנים האחרונות בזכות ההפעלה המאסיבית של מטוסים ללא-טייס נושאי טילים מונחים בעלי ראש קרב קטן יותר. יתרון המל"טים על פני טיל הטומהוק הוא בגמישות ההפעלה והיכולת של המל"ט לבצע משימות תצפית ארוכות לאורך עשרות שעות ולחזור בחזרה לבסיס. כל שיגור טומהוק עולה למשלם המסים האמריקאי מיליון וחצי דולר. אך מצד שני, אי אפשר להשוות את המהירות, הניידות ובעיקר את עצמת ההרס של ראש הנפץ במשקל חצי טון של הטומהוק. אם ארה"ב תחליט שאין ברירה ובעקבות התקיפה הכימית לכאורה שביצע הצבא הסורי בשבוע שעבר, יש צורך להשמיד מטרות כמו בסיס הטילים של חטיבת 155 ממערב לדמשק, משם על פי החשד נורו הטילים נושאי הגז הקטלני, הטומהוק הוא האמצעי שייבחר. 

בעבר, התגובה הקלאסית של ארה"ב לאיום מתגבר בנקודה כלשהי על פני כדור הארץ היה שיגור נושאת מטוסים לאזור, אבל בעידן של צמצומים דרסטיים בתקציב הפנטגון, כשלרשות האמריקאים עומדות "רק" עשר נושאותמטוסים, החלטה כזאת לא מתקבלת בקלות. העברת נושאת מטוסים למזרח הים התיכון תהיה מהלך משמעותי מכיוון שעל פי תוכניות הצי האמריקאי, לא אמורה לשהות כעת נושאת מטוסים באזור. נושאת המטוסים הארי טרומן הפליגה בשבוע שעבר מהים התיכון דרומה לתעלת סואץ, לקראת החלפת הנימיץ באזור המפרץ הפרסי, שאמורה לחזור לנמל הבית בחוף המערבי של ארה"ב אחרי הפלגה של חצי שנה. שאר נושאות המטוסים האמריקאיות נמצאות כעת בזירות רחוקות או בשיפוצים תקופתיים. 

הצבת נושאת המטוסים מול חופיה של מדינה סוררת היתה הגלגול המתקדם של "דיפלומטיית ספינות התותחים" (gunboat diplomacy) בה השתמשו המעצמות הקולוניאליסטיות במאה ה-18 וה-19 כדי לאיים על מדינות חלשות יותר, כשתותחיהם הימיים סחטו הסכמי סחר ומושבות. קצת באיחור, מנסה עתה אובמה את דיפלומטיית הטומהוק, למרות ששלב האיומים על בשאר אסד כנראה כבר חלף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ