עיתון בוונצואלה: הממשלה מסתירה הרג עשרות חסרי בית בקראקס

העיתון "אל אוניברסל" טוען כי חיילים פשטו על אחת השדרות המרכזיות וירו לעבר תושבים שאיבדו את בתיהם ועברו להתגורר ב"כלובים"

שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

הם ישנו בלילות מכוסים בקרטונים במרכז קראקס, אכלו ושתו על המדרכה, עשו את צרכיהם בחצרות ובכניסות לבתים הסמוכים ופגעו בתדמיתה של העיר. והנה, אחרי תקופה ארוכה שבה מילאו את עיתוני ונצואלה סיפורים על הסבל הרב שגורמים חסרי הבית לתושבי אחת השדרות הראשיות בבירה, נפסק זרם הפרסומים באחת.

היום (ראשון) שם העיתון הוונצואלני החשוב "אל אוניברסל" קץ לשתיקה בעניין וטען, באחד ממאמריו, כי חיילים חיסלו ביריות את חסרי הבית שהתגוררו בשדרה, וכי הממשלה הטילה איפול על המקרה המזעזע ומנסה למנוע את דליפתו לכלי התקשורת.

לפי העיתון, המתבסס על עדויות שנמסרו לכתביו מפי תושבים המתגוררים באזור, בסוף השבוע האחרון בשעת לילה מאוחרת באו חיילים אל אוונידה אורדנטה - אחת השדרות החשובות והמפורסמות של קראקס - וירו למוות בעשרות חסרי הבית המתגוררים על המדרכות.

שוטרים ברחובות קראקס אחרי תקרית ירי, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

"48 שעות חלפו מאז המעשים הנוראים, אך איפול מלא הוטל על הפרשה", כותב העיתון, "אין לנו אפשרות להניח כי העדויות של השכנים אשר ראו לדבריהם את פעולת החיסול הן כוזבות. אין לנו אפשרות לשער כי חיילי צבא ונצואלה הגיעו למקום וביצעו את הפעולה על דעת עצמם. ברור שהשתיקה המוחלטת של המפקדים, של אנשי הפרקליטות והגורמים השונים בממשלה, היא אשרור לאחריות של גורמים מלמעלה למעשים".

עד כה לא פרסם את הפרשה אף כלי תקשורת אחר בוונצואלה, אולם חשוב להדגיש כי חלק ניכר מהעיתונים וערוצי המדיה האחרים במדינה נחשבים כאלה הפועלים מטעם השלטון הצ'אביסטי וכפופים להוראות ולהנחיות פקידי הממשל. נשיא ונצואלה, ניקולאס מדורו, ממשיך מאז היבחרו במדיניות הלחץ רצוף איומים והתנכלויות – כולל מעצר של עיתונאים - כלפי אמצעי התקשורת העצמאיים ואלה התומכים בגלוי באופוזיציה הליברלית.

ניקולס מדורו. ממשיך בלחץ שהנהיג צ'אבס על העיתונות העצמאיתצילום: רויטרס

ערוצי רדיו, תחנות טלוויזיה ועיתונים לא מעטים נסגרו בשנים האחרונות ועורכיהם עזבו את ונצואלה – לאחר שרישיונם לא חודש (כמו במקרה ערוץ הטלוויזיה הפופולרי RCTV). כלפי אחרים הופעלו לחצים כלכליים שאילצו את בעליהם למכור את כלי התקשורת.

המצב הכלכלי הקשה בוונצואלה והאבטלה העמוקה, בעיקר בערים, מובילה מספר הולך וגדל של אזרחים אל הרחובות. הם מקימים לעצמם על המדרכות מה שמכונה בוונצואלה “כלובים” עשויים קרטון, ומתגוררים שם תוך שהם מקבצים נדבות, מטרידים בעלי עסקים, מותירים סביבם אשפה וליכלוך, ומעוררים כעס ותסכול רב אצל התושבים. העיתונות עוסקת בעניין מדי פעם, אולם נזהרת שלא להציג את הדברים כאילו מדובר בתופעה בעל מימדים לאומיים – על מנת שלא לעורר את זעם השלטונות.

חסרי הבית מהווים כתובת למעשי אלימות, בדרך כלל בינם לבין עצמם. לפני כעשרה ימים דווח על שלושה חסרי בית שנרצחו ברחובות ברלט וסן־מרטין בקראקס בשעות הלילה. דובר המשטרה מסר אז כי המקרה נחקר וכי נגבו עדויות של שכנים אשר שמעו צרור יריות ברחוב, זמן קצר לפני שהתגלו הגופות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ