8,300 כבאים נלחמים באחת השריפות הגדולות בהיסטוריה של קליפורניה

השריפה ממשיכה להתפשט ומאיימת על מאגר המים המרכזי של סן פרנסיסקו. חלקים מפארק יוסמיטי נסגרו למבקרים עקב העשן הכבד

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי ורויטרס

שמשתוללת בימים האחרונים ממשיכה להתפשט, ולפי דיווחים מלפנות בוקר (שני), הלהבות הגיעו למרחק של כשלושה ק"מ ממאגר המים המרכזי של העיר . השריפה, שכבר עכשיו נחשבת לאחת הגדולות בהיסטוריה של קליפורניה, גרמה לפינוי אזרחים מכמה אזורים במחוז טולומן, ממזרח לסן פרנסיסקו. רוחות חזקות שמנשבות באזור ותנאי מזג האוויר מקשים על כ-8,300 הכבאים שהוזעקו לאזור מכל רחבי ארה"ב להשתלט על הלהבות ומסייעים לשריפה להתפשט לתוך הפארק הלאומי יוסמיטי.

השריפה כילתה בימים האחרונים יותר מ-550 קמ"ר סמוך לפארק, והלילה כבר חרכה כ-60 קמ"ר מתחומיו. דובר הפארק, טום מדמה, מסר כי בעקבות השריפה נסגר למבקרים החלק המערבי של הפארק וש-13 מ-74 אתרי הקמפינג בו פונו. לדבריו, "אין סכנה ממשית מהאש, אך העשן כל כך כבד שאנו נאלצים לפנות את האתרים האלה". הוא הוסיף שלפי שעה, אין כוונה לסגור חלקם נוספים בפארק.

השריפה ליד יוסמיטיצילום: אי-אף-פי

על אף גודלה של השריפה, כרגע לא צפויה סכנה למרכזי אוכלוסייה גדולים, אך הרוחות החזקות ומזג האוויר היבש גורמים לה להיות בלתי צפויה והרשויות מתכוננות גם לאפשרות שתשנה את כיוון התפשטותה. השריפה, אותו כינו במערך כיבוי האש של קליפורניה "שריפה טבעתית", מתפשטת מסביב לכבאים ומקיפה אותם, מה שמוסיף על הקופי לדכאה. דובר של שירותי הכיבוי והגנת היערות בקליפורניה, דניאל ברלנט, מסר כי "השריפה ממשיכה להוות כל אתגר ששריפה יכולה להציג: היא משתוללת באזור בלתי נגיש ברובו והרוחות החזקות והתנאים היבשים מלבים אותה עוד ועוד. זה מאוד קשה עבור הכבאים". 

מטוסי ומסוקי כיבוי תומכים מהאוויר במאמצי הכבאים על הקרקע בניסיון להשתלט על השריפה ולמנוע ממנה להגיע לאזורים מאוכלסים יותר במחוז טולומן. אתמול מסרו בכירים במערך כיבוי האש של קליפורניה כי הצליחו להשתלט על 7% בלבד מהשריפה, אולם הרוחות החזקות ממשיכות כאמור ללבות אותה והכבאים מתקשים להשתלט עליה במלואה. מושל קליפורניה, ג'רי בראון, הכריז על מצב חירום באזור. 

8 מתוך 8 |
1 מתוך 8 |
2 מתוך 8 |

רשות התשתיות הציבוריות של סן פרנסיסקו הודיעה כי השריפה מתקרבת גם לתחנות הכוח שמייצרות את החשמל לסן פרנסיסקו והאזור. שתי תחנות כוח הידרו-אלקטריות הושבתו, ובעקבות כך הופסק הזרם בכ-20 ק"מ של כבלי מתח גבוה.

כמו כן נמסר שהשריפה כה גדולה וכי כילתה עצים ושיחים במהירות כה רבה, עד שהיא יצרה מזג אוויר מקומי משלה, דבר המקשה לחזות לאיזה כיוון היא תמשיך לנוע. "העשן שהולך ונבנה קורס לתוך עצמו, ושולח מטה משבים חזקים שיכולים לנוע לכל כיוון", אמר אתמול דניאל ברלנט, "יש לה פוטנציאל רב להמשיך ולהתרחב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ