שריפת הענק בקליפורניה: הכבאים השתלטו רק על כחמישית מהשטח

השריפה בצירוף הרוחות העזות גורמים ל"גשמי אפר" שמזהמים את מאגר המים העיקרי של סן פרנסיסקו. החזאים צופים ירידה בטמפרטורות בימים הקרובים

לוגו אי-פי
אי-פי
לוגו אי-פי
אי-פי

שירותי הכיבוי של מדינת קליפורניה מתקשים מאוד להשתלט על שריפת הענק שפרצה לפני כעשרה ימים בפארק הלאומי יוסמיטי. הרשויות דיווחו הלילה (רביעי) כי רק כחמישית מהשטח שעלה באש ושגודלו נאמד בכ-746 קמ"ר, נמצא תחת שליטת הכבאים.

הדליקות בצירוף הרוחות העזות גורמים ל"גשמי אפר" שמזהמים את מאגר המים בתחנת הכוח ההידרו־אלקטרית של סן־פרנסיסקו. העייריה הודיעה כי היא מנתבת מים למאגרי אספקה מרוחקים יותר כדי למנוע זיהום בברזי הבתים. זאת הואיל ומאגר המים אחראי ל-85% מהאספקה לעיר בימים כתיקונם.

יותר מ-3,700 כבאים נאבקים זה יותר משבוע בשריפה ומקווים כי הירידה הצפויה בטמפרטורות בימים הקרובים, תביא לסיומה. "אנחנו רושמים הישגים ומקווים שהירידה במידות החום תביא להקלה נוספת במצב", אמר דובר הרשות להגנת יערות של קליפורניה, דניאל ברלנט. לדבריו, עד כה נהרסו בשריפה יותר מ-110 מבנים, ובהם 31 בתי מגורים.

הראות הלקויה באזור השריפה מגיעה לפחות מ-30 מטרים ומקשה גם היא על הכבאים. את השריפה ניתן לראות גם המחלל: האסטרונאוטית קארן נייברג, השוהה בתחנת החלל הבינלאומית, פרסמה בטוויטר תמונה שבה נראים ענני העשן.

שריפות הענק בקליפורניה הן עניין שגרתי בתקופה זו של השנה, אולם מומחים ופעילים סביבתיים מזהירים כי ההתחממות הגלובלית עלולה להביא להתגברות התופעה. "בכל שנה הקיץ נעשה מעט יותר חם ולכן התנאים לשריפות הופכים יותר ויותר טוב", אומר יו סאפורד, אקולוג הרשות להגנת יערות של קליפורניה. "אנשים יכולים להכחיש את תופעת ההתחממות כמה שהם רוצים, זה עניין שקורה ומתגבר".

שריפת הענק בקליפורניה החלה ב-17 באוגוסט בפארק הלאומי סטניסלאוס מסיבה שטרם התבררה. מאז היא גדלה מאוד (שטחה כעת גדול מזה של העיר שיקגו) וכעת היא מדורגת במקום השביעי ברשימת שריפות הענק שידעה קליפורניה מאז 1932. מושל קליפורניה, ג'רי בראון, הכריז לפני כמה ימים על מצב חירום בסן-פרנסיסקו, המרחוקת כ-220 קילומטרים ממוקד האש. כביש הגישה הראשי לפארק הלאומי יוסמיטי חסום לתנועה. כמו כן, נסגרו חניוני קמפינג ואתרי נופש נוספים באזור.

יצויין כי הדליקה נמצאת כ-25 קילומטרים מעמק מג'סטיק שבלב יוסמיטי, פארק שבו מבקרים מדי שנה מיליוני תיירים וידועה במיוחד בזכות עצי הסקויה העתיקים שגדלים בו. "אין ספק שעצי הסקויה נמצאים בסכנה, אנחנו עושים כל שביכולתנו", אמר גורם בשירותי היערנות של ארה"ב בראיון לרשת סי־אן־אן. "אני מעריך שיש לנו סיכוי טוב למנוע מהלהבות להתקדם לעברם, אבל נידרש לעבודה קשה ולסיוע מהרוח".

14 מתוך 14 |
1 מתוך 14 |
2 מתוך 14 |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ