הקצין המחבל מפורט הוד שרצח 13 בני אדם נידון למוות

נידאל חסן, פסיכיאטר צבאי ממוצא פלסטיני, שירה בחיילים במחנה אימונים ב-2009, יהיה איש הצבא הראשון שמוצא להורג בצבא ארה"ב מ‑1961

די-פי-אי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
די-פי-אי

חבר המושבעים בבית המשפט הצבאי בפורט הוד שבטקסס גזר עונש מוות על מייג’ור נידאל חסן, שרצח 13 בני אדם במסע ירי ב‑2009. חסן, פסיכיאטר צבאי, ייצג את עצמו במשפט, והוא יועבר לאגף נידונים למוות בכלא צבאי בקנזס. אם העונש יתבצע, חסן יהיה איש הצבא הראשון שמוצא להורג במערכת המשפט הצבאית במשך יותר מחצי מאה. ערעור על העונש הוגש באופן אוטומטי, לפי הנהלים בצבא ארה"ב. את עונש המוות צריך לאשר הנשיא. הליך הערעור שהחל צפוי לדחות את ביצוע עונש המוות בעשר עד 15 שנה.

התובע הראשי בתיק, קולונל מייק מאליגן, טען כי גזר דין מוות הוא העונש הראוי היחיד עבור חסן. "כרופא הוא הוכשר להציל חיים, אבל ב‑5 בנובמבר הוא רק זרע מוות. הוא לא גילה חמלה או הבנה".

ביום שישי האחרון 13 המושבעים מצאו את חסן אשם בכל סעיפי האישום - 13 סעיפי רצח ו‑32 סעיפי ניסיון רצח. חסן, קצין מוסלמי ממוצא פלסטיני, פתח באש על חיילים שהיו בהכשרה לפני שליחתם לאפגניסטאן או לעיראק מאחר שלדבריו "ארה"ב הכריזה מלחמה על האיסלאם". הוא ירה 146 קליעים, ורצח 12 חיילים ואזרח אחד. שוטרים ירו בו כדי להשתלט עליו במהלך התקרית, והוא שותק מהמותניים מטה.

במהלך המשפט רצה הקצין המחבל להודות באשמתו, אבל סדר הדין הצבאי לא מאפשר להודות באשמה במקרים שבהם אפשר לגזור עונש מוות. בהצהרה לפני שבועיים במשפט, נראה היה שחסן מזמין את המושבעים להורות על מותו, באומרו שצעד זה יהפוך אותו לשהיד. על כך אמר התובע מאליגן: “אל תתבלבלו. הוא לא מוסר את חייו, אלא אנחנו לוקחים אותם. אין זו מתנה לאלוהים - זה החוב שלו לחברה”.

הקצין המחבל, נידאל חסןצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ