בריטניה ביקשה מהניו יורק טיימס להשמיד מסמכים שהדליף אדוארד סנודן

לפני כשבועיים נודע כי הגרדיאן השמיד מסמכים שהודלפו בעקבות איומים מהממשלה. דובר שגרירות בריטניה בארה"ב: עושים זאת למען הביטחון הלאומי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ממשלת בריטניה ביקשה מה”ניו יורק טיימס” להשמיד עותקים של מסמכים שהדליף אדוארד סנודן הקשורים לפעולות הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) ומקבילתה הבריטית, ה-GCQH - כך מסרו גורמים המעורים בנושא. הבקשה הבריטית, אותה העביר בכיר בשגרירות הבריטית בוושינגטון לעורכת הראשית של העיתון, ג'יל אברמסון, נענתה בשתיקה.

דובר שגרירות בריטניה בוושינגטון אמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "איננו הולכים לעסוק בפרטי המאמצים בהם אנו נוקטים, אולם איש לא צריך להיות מופתע אם נפנה לאדם המחזיק חומר זה או חלק ממנו". הדובר הוסיף כי "מסרנו לבית המשפט בבריטניה הצהרה המסבירה מדוע אנו מנסים לשים ידינו על 58 אלף מסמכי מודיעין גנובים – כדי להגן על בטיחות הציבור והביטחון הלאומי". ב”ניו יורק טיימס” סירבו להגיב.

לפני פחות משבועיים חשף העורך הראשי של “הגרדיאן”, אלן רסבריג’ר, שעיתונו השמיד עותקים של המסמכים שקיבל סנודן לאחר שהממשלה הבריטית איימה לפתוח בהליכים משפטיים נגד העיתון. מאוחר יותר נודע כי ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, היה זה שקיבל את ההחלטה מעוררת המחלוקת.

בניין הניו יורק טיימסצילום: בלומברג

רסבריג’ר סיפר כי יומיים לאחר שהמסמכים ב”גרדיאן” הושמדו, ב-22 ביולי, בעיתון הבריטי הודיעו לרשויות הבריטיות כי חומרים הקשורים ל-GCHQ הועברו ל”ניו יורק טיימס” ולאתר העיתונות החוקרת העצמאי ProPublica. לפי רסבריג’ר, חלפו שלושה שבועות בטרם מישהו מממשלת בריטניה יצר קשר עם ה”ניו יורק טיימס”. לדבריו, איש לא פנה לפרופבליקה.

ביום חמישי נחשף ב”וושינגטון פוסט” חלק נוסף מהמסמכים הסודיים אותם הדליף סנודן, ומהם עולה כי ארצות הברית הפעילה אמצעי ריגול נגדי נגד ישראל. מהמסמכים עולה כי סכום של כ-52.6 מיליארד דולר מתוך תקציב 2013 מופנה לעבר מאמצי ריגול ומודיעין. בסך הכל מורכב מערך המודיעין האמריקאי מ-16 סוכנויות ומעסיק 107,035 עובדים. כמו כן הם מספקים תיאור של טכנולוגיות העלית, גיוס הסוכנים ופירוט תכניות מבצעיות המוצאות כעת לפועל.

גורמים רשמיים בקהילת המודיעין של ארה"ב, כך חושפים המסמכים, מתמקדים באויבים וידידים כאחד. פקיסטן מתוארת כמטרה סוררת, ואילו מאמצי ריגול מוקדשים למטרות חשובות יותר במעלה כמו סין, רוסיה, איראן קובה וישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ