שירותי המודיעין של ארה"ב ביצעו מאות מתקפות סייבר ב-2011

הוושינגטון פוסט דיווח כי 75% מהמתקפות כוונו נגד מדינות יריבות כמו איראן, רוסיה, סין וצפון קוריאה, וכללו התקנת "תולעים" בעשרות אלפי מחשבים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שירותי המודיעין של ארצות הברית הוציאו לפועל 231 מבצעים שונים של תקיפות סייבר בשנת 2011, כך חושף היום (שבת) הוושינגטון פוסט. מידע זה, העולה ממסמכים שהדליף אדוארד סנודן, מספק עדויות חדשות לאופן שבו ממשל אובמה חודר למערכות מחשבים ברחבי העולם ומשבש את פעולתן. כמו כן מהווה המידע עדות להיקף, ההולך והמתרחב, של לוחמת הסייבר האמריקאית תחת שלטון אובמה.

במתקפות הסייבר של המודיעין האמריקאי, שזכו לשם הקוד ג'יני, (GENIE), פרצו מומחי מחשבים אמריקאים למערכות זרות והתקינו בהן "שתלים סמויים" שאפשרו לארה"ב לעקוב אחר הפעולות שמתבצעות בהן ואף לשלוט עליהן.

מומחי המחשבים ביצעו התקנה מרחוק של "תולעים" בעשרות אלפי מחשבים, נתבים וחומות אש (Firewalls) מדי שנה. מהמסמכים אף עולה כי היתה כוונה להרחיב את התקיפה למיליוני מחשבים.

משרדי הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) בארה"בצילום: אי–פי

המסמכים שהודלפו על ידי סנודן בנוסף לראיונות שערך ה"וושינגטון פוסט" עם בכירים לשעבר בסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) מלמדים כי מדיניות תקיפות הסייבר של ממשל אובמה נרחבת בהרבה מכפי שניתן היה לדעת עד כה. ממשל אובמה סירב להגיב לממצאים ולפרסום מאחר ובממשל מתייחסים לכל הקשור בפעולות סייבר כ"חומר חסוי".

במסמכים העוסקים בתקציב צוין כי כ-75% ממתקפות הסייבר של ארה"ב היו נגד מדינות יריבות כמו איראן, רוסיה סין וצפון קוריאה.

כמו כן פעמים רבות מוזכר סטוקסנט (Stuxnet), וירוס שפותח בשיתוף פעולה של ארה"ב וישראל וסייעה בהשמדת צנטריפוגות איראניות ב-2009 ו-2010, אף שלפי דיווחים הוא קיים כבר מאז 2007. המסמכים מגדירים אותו כ"נשק הסייבר היעיל ביותר".

לפנות בוקר פורסם כי ממשלת בריטניה ביקשה מה”ניו יורק טיימס” להשמיד עותקים של מסמכים שהדליף אדוארד סנודן הקשורים לפעולות הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) ומקבילתה הבריטית, ה-GCQH. הבקשה הבריטית, אותה העביר בכיר בשגרירות הבריטית בוושינגטון לעורכת הראשית של העיתון, ג'יל אברמסון, נענתה בשתיקה.

דובר שגרירות בריטניה בוושינגטון אמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "איננו הולכים לעסוק בפרטי המאמצים בהם אנו נוקטים, אולם איש לא צריך להיות מופתע אם נפנה לאדם המחזיק חומר זה או חלק ממנו". הדובר הוסיף כי "מסרנו לבית המשפט בבריטניה הצהרה המסבירה מדוע אנו מנסים לשים ידינו על 58 אלף מסמכי מודיעין גנובים – כדי להגן על בטיחות הציבור והביטחון הלאומי". ב”ניו יורק טיימס” סירבו להגיב לדבריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ