שריפת הענק בקליפורניה נמשכת

בעשור האחרון הוכפל השטח שנשרף מדי שנה ברחבי ארה"ב

ביקורת נוקבת על הקפאת שמונה פרויקטים למניעת שריפות ביערות סיירה נוואדה אשתקד. הרשויות מעדיפות לתקצב שירותי כבאות עירוניים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שירותי הכבאות בקליפורניה ממשיכים להיאבק זה השבוע השלישי ברציפות בשריפת היער הענקית שמשתוללת סמוך לפארק הלאומי יוסמיטי. השריפה, הנחשבת לשישית בגודלה בתולדות קליפורניה, כילתה עד כה 890 קמ"ר של יער וחורש טבעי.

בימים האחרונים לא הצליחו הכבאים להשתלט על שטחי אש נוספים, אך הם מצליחים למנוע את התקדמות הלהבות לתוך הפארק הלאומי ואת זיהום מאגר המים בתחנת הכוח ההידרו־אלקטרית של סן־פרנסיסקו. המאגר אחראי ל-85% מהאספקה לעיר בימים כתיקונם.

בתוך כך הולכת וגוברת הביקורת בקליפורניה על אוזלת היד של השלטון המדינתי והפדרלי בתקצוב פרויקטים למניעת שריפות יער. ממסמכים שפרסמה רשות היערות הפדרלית עולה כי בשנה שעברה הוגשו לקונגרס בוושינגטון שמונה תוכניות לשריפות מבוקרות, יצירת שבילי אש ודילול עצים (שלוש דרכים מקובלות להאטת התפשטותן של דליקות יער), אך הן הוקפאו ולא תוקצבו.

גורמים המעורים בעניין אומרים כי הרשויות מעדיפות להעביר יותר תקציבים לשירותי הכבאות העירוניים ומשקיעים פחות ופחות בהגנת יערות ושטחים פתוחים. לדבריהם, כמה מהפרויקטים שהוקפאו היו אמורים להתבצע בין היתר בשטח מיוער שגודלו 65 קמ"ר במחוז גרובלנד הסמוך לפארק יוסמיטי - שטח אשר עולה כעת באש.

בשנים האחרונות הפכו השטחים הפתוחים במערב ארה"ב לחשופים יותר לשריפות ענק. מוקדם יותר השנה נהרגו 19 כבאים בשריפה באריזונה ודליקות גדולות נוספות התרחשו בנוואדה, אלסקה וניו־מקסיקו. העלייה במספר ובעוצמת השריפות מתבטאת גם בנתונים סטטיסטיים: מדו"חות שירותי הכבאות עולה כי בשנים 2004-2012 נשרפו מדי שנה ברחבי ארה"ב כ-30,700 קמ"ר (שטח הגדול יותר מזה של ישראל) לעומת 14,500 קמ"ר בשנה בשני העשורים שקדמו לשנים האלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ