יהדות אמריקה יורדת מהגדר ומביעה תמיכה בתקיפת סוריה

בתום 10 ימים של שתיקה, הארגונים היהודיים המרכזיים פרסמו הודעות תמיכה בענישתה של סוריה ובשמירה על האינטרסים הביטחוניים של ארה"ב

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו

הממסד היהודי האמריקאי ירד אתמול (שלישי) מהגדר וקרא לקונגרס לתמוך בכוונת הממשל לבצע מתקפה צבאית בסוריה בשל השימוש שעשתה בנשק כימי. בתום יום של דיונים פנימיים ותדרוכים מגורמי ממשל פרסמו הארגונים היהודיים המרכזיים הודעות תמיכה חד-משמעיות בענישתה של סוריה ובשמירה על האינטרסים הביטחוניים של ארצות הברית. בכך הגיעו לסיומם עשרה ימים של שתיקה שגזרו על עצמם הארגונים מאז נודע לראשונה על התקיפה הכימית בפאתי דמשק ב-21 באוגוסט.

מנהיגים יהודיים מסרו אמש כי התייצבותם ביממה האחרונה של מנהיגים רפובליקאים מוכרים כמו הסנטור ג'ון מקיין ויושב ראש בית הנבחרים ג'ון ביינר מאחורי כוונות התקיפה של הנשיא אובמה הפיגה חששות מפני התערבות במאבק פוליטי בין שתי המפלגות הגדולות.

גם שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן פרסם אמש הודעה פומבית מנוסחת בקפידה אך יוצאת דופן, בה הביע את תמיכתה של ישראל בהצהרת הנשיא האמריקאי, על פיה השימוש בנשק כימי הוא "מעשה נתעב", עליו משטר אסד צריך להיחשב אחראי ובגינו צריכות להיות "השלכות בינלאומיות". אורן אמר שישראל גם מסכימה עם אובמה שהשימוש בנשק כימי מעודד תפוצת נשק להשמדה המוני ו"ממשלות שבוחרות לבנות נשק גרעיני".

ברק אובמה וג'ון ביינר בבית הלבן, אתמולצילום: אי–פי

מנכ"ל ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים, מלקולם הונליין, אמר אמש כי מקצת מהארגונים הביעו הסתייגויות שונות בקשר להודעה, אך זו משקפת את "הקונצנזוס הכללי" של 50 הגופים החברים בארגון. בהודעתה הביעה הוועידה תקווה ל”מסר דו-מפלגתי לאויבים ולידידים כאחד על נחישותה של אמריקה למנוע את התפוצה והשימוש בנשק להשמדה המונית”.

הלובי הפרו-ישראל אייפא"ק היה תקיף ומפורש יותר, ודחק בקונגרס "להעניק לנשיא את הסמכות להגן על האינטרסים הביטחוניים של אמריקה". הארגון, שהחל כבר לפעול לשכנוע חברי הקונגרס לתמוך בממשל, קבע כי "אנו מצויים ברגע קריטי כשאמריקה צריכה לשגר מסר של נחישות לאיראן וחיזבאללה, בנות בריתו של הנשיא אסד”. הארגון כינה את השימוש הסורי בנשק כימי "ברבריות בקנה מידה המוני”.

הליגה נגד השמצה בירכה את הנשיא אובמה על "הפגנת מנהיגות אמריקאית" וקראה לקונגרס "לפעול במהירות כדי שהנשיא אסד יישא באחריות לטבח המופקר של אזרחיו”. מנכ"ל הליגה נגד השמצה, אייב פוקסמן, אמר אמש כי התמיכה בממשל נדרשת מסיבות של "מוסר ויהדות", בשל "הניסיון של עמנו ברצח באמצעות גז”. הוא הוסיף כי האיום לביטחונה הלאומי של אמריקה, ולמעמדה במזרח התיכון, כל כך חד וברור שהדבר צריך לעמוד "מעל ומעבר למחלוקות פוליטיות”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ