ארה"ב: משפחת זמר שנרצח בהפיכה תובעת קצין בצבא פינושה

הקצין הנאשם עבר לארה"ב בשנת 1989, קיבל אזרחות אמריקאית והשתקע פלורידה. הוא מואשם ברצח ויקטור חארה, זמר עם פופולרי וחבר במפלגה הקומוניסטית

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

כ-40 שנים לאחר שנורה למוות באצטדיון הכדורגל בסנטיאגו בירת צ’ילה, אלמנתו ושתי בנותיו של ויקטור חארה, זמר עם פופולרי מצ’ילה, הגישו בשבוע שעבר לבית המשפט בפלורידה תביעה נגד קצין לשעבר בצבא של אוגוסטו פינושה בגין רצח. התביעה הוגשה בבית משפט אמריקאי בשל חוק פדרלי המתיר לפתוח בהליכים משפטיים נגד אדם החי בארה”ב החשוד בהפרת זכויות אדם.

חארה, בן 40 במותו, היה זמר, במאי תיאטרון וחבר במפלגה הקומוניסטית. השירים שכתב על עוני ועוולות פופולריים עד היום. הוא נעצר למחרת ההפיכה ב־11 בספטמבר - שעמה החלו שנות רודנותו של פינושה - יחד עם מאות סטודנטים ועובדים באוניברסיטה של סנטיאגו, שבה לימד. העצורים נלקחו לאצטדיון הלאומי בסנטיאגו, שבו הוחזקו עם אלפי בני אדם. שם הוא הוכה, עונה ונורה למוות. גופתו, מנוקבת ב־44 כדורים, הושלכה לשדה בור ליד בית קברות, עם ארבעה קורבנות אחרים.

הקצין הנאשם ברצח הוא פדרו פבלו בריינטוס, היום בן 64. בשנת 1989 עבר לארה”ב, קיבל אזרחות אמריקאית ובשנים שחלפו השתקע בדלטונה, פלורידה. בחודש דצמבר האחרון הגיש שופט בצ’ילה כתב אישום נגד בריינטוס ונגד קצין נוסף, הוגו סנשס, בגין חלקם ברצח חארה. אולם אף כי בית המשפט העליון בצ’ילה אישר את בקשת ההסגרה מארה”ב, ממשלת צ’ילה טרם שלחה את הבקשה הזו לארה”ב ובריינטוס נותר בביתו בפלורידה.

ויקטור חארה. הקצין הנאשם ברצח עבר ב–1989 לארה”ב וטרם הוסגרצילום: אי–פי

לאחר שלפני כשנה איתר צוות טלוויזיה צ’יליאני את בריינטוס בארה”ב, ולאחר שזה טען בפניהם כי כף רגלו מעולם לא דרכה באצטדיון, החליטו בני משפחתו של חארה - על רקע האירועים הטעונים רגשית לציון 40 שנה להפיכה - להביאו לדין, גם אם מחוץ לצ’ילה.

בינתיים התברר שחרף הכחשותיו, כעשרה חיילים מהגדוד של בריינטוס העידו שהיה האחראי על הכוחות שנשלחו לאצטדיון. אחד החיילים, חוסה פרדס, העיד שראה את בריינטוס וקצינים אחרים מכים ומענים את חארה ועצורים אחרים. לדבריו, בשלב מסוים החליט בריינטוס לשחק רולטה רוסית; הוא שלף אקדח, הצמיד אותו לעורפו של חארה שעמד אזוק וירה. חארה נפל ארצה ואז פתחו באש לעברו גם הקצינים האחרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ