מבקרו הגדול של בלומברג מסתמן כמנצח בפריימריז הדמוקרטי לראשות העיר ניו־יורק

ביל דה-בלאזיו, הסנגור הציבורי של העיר, קיבל את מירב הקולות, אולם תיערך ספירה חוזרת כדי לקבוע אם ייערך סיבוב שני. במרוץ הרפובליקאי ניצח ג'וזף לוטה

דיוויד הלבפינגר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד הלבפינגר, ניו יורק טיימס

הסנגור הציבורי של העיר ניו־יורק, ביל דה־בלאזיו, קיבל את מרבית הקולות בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית לקראת הבחירות לראשות העיר ב-5 בנובמבר. דה־בלאזיו קיבל 40.2% מהקולות, ומאחר שעל מנת להימנע מסיבוב שני צריך מועמד להבטיח לפחות 40% תמיכה, הודיעה ועדת הבחירות כי תיערך ספירה חוזרת שתכלול גם את תושבי העיר שהצביעו במדינות אחרות ומעבר לים.

בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית ניצח ג’וזף לוטה, שעמד בראש מערך ההסעה ההמונית בעיר, את המיליארדר ג’ון כטסימדיטיס.

ניצחונו של די־בלאזיו בא לאחר קמפיין מרשים שאותו החל בתחתית הסקרים וכמועמד נחות ביחס למבקר העיר לשעבר ביל תומפסון ויו"ר מועצת העיר כריסטין קווין, שקיוותה להפוך לראשת העיר הראשונה שהיא גם לסבית מוצהרת.

דה בלזיו עם רעייתו שרלין ושני הילדיםצילום: אי–פי

לאורך מערכת הבחירות תקף די־בלאזיו בחריפות את ראש העיר מייקל בלומברג וכינה את ניו־יורק "עיר שהיא בעצם שתי ערים - עיר לעשירים ועיר לעניים". הוא הבטיח בין היתר להטיל מס על עשירים שיאפשר מימון הקמתם של מעונות יום לפעוטות בחינם, לשפר את מצב מערכת החינוך ולהגדיל את מספר מקומות העבודה. הוא גם התחייב לרסן את תוקפנות המשטרה ולהחליף את מפקדה, ריימונד קלי.

די־בלאזיו, בן 52, לבן הנשוי לשחורה ואב לשני ילדים מעורבים, הצליח לזכות בתמיכתם של מצביעים רבים השייכים לקהילות מיעוטים. הוא בנה קואליציה רחבה ומגוונת ומנע מתומפסון, המועמד השחור היחיד במרוץ, לגרוף תמיכה גדולה בקרב הקהילה האפרו־אמריקאית. עבור קווין, הנחשבת למקורבת מאוד לראש העיר בלומברג, ההפסד בפריימריז מהווה מפלה גדולה וכואבת. נראה שהציבור הניו־יורקי לא סלח לה על כך שמתוקף תפקידה כיו"ר מועצת העיר, אפשרה לבלומברג להתמודד לכהונה שלישית ולהשלים 12 שנים בתפקיד.

על אף שניו־יורק היא עיר דמוקרטית מוצהרת והיחס בין תומכי המפלגה לבין תומכי המפלגה הרפובליקאית עומד על אחד לשש בממוצע, לא בחרו תושביה ראש עיר דמוקרטי מאז דיוויד דינקינס ב-1989. כוחם של המצביעים הלבנים, שהכריעו את הכף במערכות הבחירות שבהן ניצחו רודי ג'וליאני ומייקל בלומברג, נחלש והעיר מורכבת כיום הרבה יותר ממצביעים השייכים לקהילות אתניות וגזעיות שונות.

עיר לעשירים ועיר לעניים. דה בלאזיוצילום: אי–פי

סקרים שנערכו בשבועות האחרונים הצביעו על כך ששלושה מכל ארבעה מתושבי ניו־יורק מבקשים לראות שינוי במדיניות העייריה והעלאת עניינים חדשים, שלא עמדו בראש סדר העדיפויות של בלומברג, במרכז סדר היום העירוני.

במקום האחרון סיים  אנתוני וינר, שהתפטר מבית הנבחרים בשנת 2011 לאחר שנחשף כי שלח תצלומי עירום של עצמו לנשים דרך חשבון הטוויטר שלו. אחוזי התמיכה בווינר צנחו לאחר שבמהלך הקמפיין הודה כי המשיך בהתנהגותו ושלח תמונות בעלות אופי לנשים בטלפון הסלולרי, והוא סיים עם 5% תמיכה בלבד.

מפסיד נוסף בפריימריז הדמוקרטי הוא מושל מדינת ניו יורק לשעבר, אליוט ספיצר, שנכשל במרוץ לתפקיד מבקר העיר. ספיצר, שהתפטר מתפקיד המושל לפני כחמש שנים עקב שערוריית מין, נוצח בקרב צמוד על ידי נשיא רובע מנהטן סקוט סטרינגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ