הבית הלבן במסר מרגיע לישראל: איראן תישפט לפי מעשיה ולא לפי דברי רוחאני

סגן היועץ לביטחון לאומי הדגיש כי יש עוד זמן ומקום לדיפלומטיה. מקורות דיפלומטיים הבהירו שלא תהיה הקלה בסנקציות אם תוכנית הגרעין לא תוגבל

לוגו הארץ צרוב צריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו הארץ צרוב צריבה

הבית הלבן ניהל שיחות פרטיות עם בכירים ישראלים, שבהם הדגישו כי הממשל עדיין סקפטי בנוגע לכוונות איראן ביחס לתוכנית הגרעין שלה וכי היא תישפט לפי מעשיה ולא לפי ההצהרות הפייסניות שהשמיע בשבוע האחרון הנשיא חסן רוחאני. כך דיווח הבוקר (שבת) ה"ניו יורק טיימס".

בן רודס, סגן היועץ לביטחון לאומי, אמר אתמול במסיבת עיתונאים כי הממשל מכיר בחששותיה של ישראל מפני איראן, נוכח האיומים הרבים שהשמיעה בשנים האחרונות. "אין חלון הזדמנויות בלתי מוגבל לדיפלומטיה, אך אנו מאמינים שיש לה זמן ומקום", הוסיף.

מקורות דיפלומטים אמריקאים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הממשל הבטיח לגורמים ישראלים רשמיים כי לא תהיינה הקלות בסנקציות על איראן אם היא לא תנקוט צעדים ממשיים להגבלת תוכנית הגרעין שלה.

בריאיון שרוחאני העניק השבוע לרשת אן־בי־סי הוא כינה את ממשלת ישראל "כובשת וחמסנית", אך הוסיף שאיראן "אינה מעוניינת במלחמה". לדבריו, לו ולממשלה האיראנית תחתיו יש את הסמכות המלאה להגיע להסכם עם המערב על התוכנית הגרעינית של ארצו. הוא טען כי אין בכוונת איראן לפתח נשק אטומי.

רוחאני סיפר על המגעים הראשוניים שלו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, ששלח לו מכתב ברכה ו"העלה כמה סוגיות": "מנקודת מבטי, נימת המכתב היתה חיובית. אפשר שמדובר בצעדים קטנים ועדינים לקראת עתיד חשוב מאוד", אמר, "אני סבור שמנהיגי כל המדינות יכולים לחשוב על האינטרס הלאומי שלהן, ולא להיות נתונים ללחץ של קבוצות מסוימות. אני מקווה לראות אווירה כזו בעתיד".

במאמר שפרסם רוחאני בעיתון "וושינגטון פוסט" ביום חמישי הוא חזר על המסר הפייסני שלו כלפי המערב. לדבריו “העולם השתנה. הפוליטיקה הבינלאומית חדלה להיות משחק־סכום־אפס - שבו הרווח של האחד הוא ההפסד של השני... עידן המלחמות העקובות מדם חלף מהעולם. מנהיגי העולם נדרשים להיות המובילים בהפיכת סכנות להזדמנויות... בעולם שבו הפוליטיקה הבינלאומית חדלה להיות משחק־סכום־אפס, אין זה הגיוני לפעול למען האינטרסים שלך ללא התחשבות באינטרסים של אחרים...מנטליות של מלחמה קרה מסבה הפסדים לכולם”.

בעניין הפעלת הנשק הכימי בסוריה כתב רוחאני כי “סוריה הפכה לזירת אלימות שוברת־לב, כולל התקפות בנשק כימי שאותן אנחנו מגנים נחרצות. גישתי למדיניות חוץ שואפת ליישב את הנושאים האלה באמצעות טיפול בסיבות שגרמו להם. אנחנו חייבים לעבוד יחד, כדי לשים קץ ליריבויות ולהתערבויות המתדלקות את האלימות ותוקעות טריז בינינו”.

לדברי רוחאני, “כדי לפרוץ מבואות סתומים, בין אם בהקשר לסוריה, או לתוכנית הגרעינית של ארצי או ליחסיה עם ארה”ב, עלינו לכוון גבוה יותר. במקום להתמקד בשאלה כיצד למנוע הסלמה, עלינו לחשוב ולדבר כיצד לשפר”.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ