גרדיאן

פצצת מימן בעוצמה של ארבעה מגאטון כמעט שגרמה לאסון גרעיני בחוף המזרחי של ארצות הברית ב-23 בינואר 1961 – כך עולה ממסמך סודי שהותר לפרסום והגיע לידי העיתון הבריטי גרדיאן. המסמך מתאר מקרה שבו נכנס מפציץ מסוג 52-B לסחרור בעת שטס בשמי צפון קרולינה. שתי הפצצות שנשא המטוס השתחררו ובאחת מהם החל תהליך של חימוש הפצצה.

הממשל האמריקאי הודה בעבר כי אירוע זה התרחש, אולם עד כה לא פורסמו מסמכים המאשרים עד כמה היתה קרובה ארה"ב לאסון גרעיני. את המסמך קיבל העיתונאי אריק שלוסר כחלק מחוק חופש המידע. בראיון לבי-בי-סי אמר שלוסר כי המקרה אירע ימים ספורים אחרי השבעתו של ג'ון קנדי לנשיאות וכי "אין ספק שפיצוץ היה משנה את נתיב ההיסטוריה".

מהמסמך עולה כי מטוס ה-52-B היתה בטיסה שגרתית כשלפתע אירעה תקלה שגרמה לו להסתחרר ומאוחר יותר להתפרק באוויר. במהלך אותם רגעים של חוסר השליטה שחרר מנגנון הבקרה בתוך הקוקפיט שתי פצצות מימן מסוג 39 בשמי העיירה גולדסבורו. אחת נפלה על הקרקע ולא גרמה כל נזק, אך השנייה עברה כמעט את כל שלבי חימוש הפצצה בעודה באוויר.

לדברי שלוסר, רק כשל שאירע במתג מתח נמוך מנע אסון בקנה מידה היסטורי. מדובר היה בפצצת מימן שעוצמתה גדולה כמעט פי 260 מאלה שהופלו על הירושימה ונגאסקי בשלהי מלחמת העולם השנייה. המקרה אירע בשיא ימי המלחמה הקרה בין ארה"ב לבין בריה"מ וכשנה לפני משבר הטילים בקובה.

המסמך נכתב שמונה שנים אחרי המקרה על ידי פארקר ג'ונס - מדען של הממשל האמריקאי שהיה אחראי לבטיחות המכאנית של פצצות גרעיניות המותקנות על מטוסים. ג'ונס מציין במסמך כי שלושה מתוך ארבעת מנגנוני הבטיחות שהיו קיימים ב-52-B – כשלו. "דווקא מתג של מתח נמוך, הפועל בטכנולוגיית דינמו פשוטה, היה זה שחצץ בין ארה"ב לבין קטסטרופה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ