הסוכנות לביטחון לאומי מחפשת נציב זכויות אזרח

לאחר הפרשיות המתוקשרות שהביכו אותה מאוד, החליטו ב-NSA למנות אדם שידאג להגנה על פרטיות האזרחים בפעילויותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסוכנות לביטחון לאומי בארצות הברית, ה-NSA, מחפשת אדם שימלא תפקיד חדש בארגון: נציב להגנה על זכויות האזרח ועל פרטיותו. הרעיון למשרה החדשה בארגון עלה לראשונה בחודש שעבר, כשנשיא ארצות הברית ברק אובמה הודיע כי בכוונתו לנסות ולקדם שקיפות גדולה יותר של תוכניות המעקב של ה-NSA - אותן תוכניות שחשף אדוארד סנודן במסמכים שהדליף.

בהודעה שפרסם הבית הלבן נכתב כי הסוכנות "עושה צעדים לקראת העסקה במשרה מלאה של נציב לזכויות האזרח ופרטיותו". במודעת הדרושים שפרסמה הסוכנות עצמה נכתב כי המשרה היא "תפקיד חדש לחלוטין", שמטרתו לאחד תחת גג אחד את תחומי האחריות של שלל התוכניות להגנה על זכויות האזרח ופרטיותו של הסוכנות.

הפגנה נגד פעילות הסוכנות האמריקאית לבטחון לאומי בגרמניהצילום: אי–פי

הנציב יהיה יועץ ישיר של ראש הסוכנות "כדי לוודא שזכויות האזרח ופרטיותו לא נפגעות בכל משימות הסוכנות", נכתב במודעה. עוד כותבים בסוכנות כי "המשרה החדשה מתמקדת בעתיד, ונועדה לתגבר ישירות את תהליך קבלת ההחלטות ולוודא שהגנות על זכויות האזרח ועל פרטיותו יוסיפו להיות מגובות במבצעים העתידיים של הסוכנות, בטכנולוגיות שלה ובמדיניותה". זאת למרות טענות רבות ברחבי העולם על הפרות זכויות פרטיות משמעויותיות מצד הסוכנות.

הטענות נגד הסוכנות נכנסו למוקד השיח העולמי לפני כשלושה חודשים, בעקבות המסמכים הסודיים שהדליף סנודן לעיתונים בעולם. בתחילת חודש יוני נחשף שהסוכנות השיגה גישה ישירה למערכות של גוגל, פייסבוק, אפל וענקיות אינטרנט אחרות בארצות הברית. לפי המסמך שהודלף לעיתונים "הגרדיאן" ו"הוושינגטון פוסט", המהלך של הסוכנות לביטחון לאומי להשגת גישה הוא חלק מתוכנית סודית בשם "פריזם" (PRISM) - תוכנית מאגר מידע, המאפשרת לרשויות האמריקאיות לאסוף מידע על אנשים וגופים, ובכלל זה את היסטוריית החיפוש שלהם, תוכן הדואר האלקטרוני, תיקיות וצ'טים שנוהלו.

חודש לאחר מכן נחשף ב"גרדיאן" שהמודיעין האמריקאי ריגל אחרי שגרירות האיחוד האירופי בוושינגטון ואחרי משרדיו בניו יורק. בסך הכל בוצע מעקב אחרי שגרירויות ונציגויות של 38 מדינות זרות על אדמת ארצות הברית, שהוגדרו כ-"מטרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ