ראשי קהילת יהדות איראן בארה"ב דחו הצעה רשמית להיפגש עם רוחאני

פקיד בכיר במשלחת האיראנית לאו"ם העביר את ההזמנה לראשי הפדרציה האיראנית היהודית באמריקה. לאחר דיונים פנימיים, הוחלט שלא להיענות להצעה

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו

ראשי הקהילה היהודית של יוצאי איראן באמריקה דחו הצעה רשמית להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני במהלך ביקורו השבוע בניו יורק. פקיד בכיר במשלחת האיראנית לאו"ם העביר את ההזמנה להיפגש עם רוחאני לידי ראשי הפדרציה האיראנית היהודית באמריקה לפני כעשרה ימים. לאחר דיונים פנימיים בין מנהיגי הקהילה והתייעצות עם ראשי הממסד היהודי הכללי, החליטו ראשי הקהילה שלא להיענות להצעה.

"חששנו שהדבר ישגר מסר לא נכון לממשל האמריקאי ולדעת הקהל”, אמר אמש (שני) סם קרמניאן, יועץ מיוחד של הפדרציה שנתבקש לדברר את סוגיית ההזמנה. קרמניאן אמר שמנהיגי הקהילה מקבלים בברכה את הטון החדש בהתבטאויותיו של נשיא איראן, אך הם חששו שפגישה עמו תשמש כחלק מ"מתקפת הקסם" שרוחאני מנהל עתה לכיבוש לבבות בדעת הקהל האמריקאית.

בפגישה עם רוחאני היה אמור להשתתף גם שר החוץ האיראני מוחמד זריף וכן חבר הפרלמנט היהודי המלווה את רוחאני, סיאמק מורה-סדג'. גורמים בקהילה אמרו שהשתתפותו הצפויה של מורה-סדג' עוררה אף היא התנגדות והקשתה על היענות חיובית מצדם.

רוחאני במסיבת עיתונאים בטהראן, יוני 2013צילום: רויטרס

קרמניאן הוסיף שהעובדה שבראיון שהעניק לרשת אן.בי.סי רוחאני לא התנער מהכחשת השואה של קודמו מילאה "תפקיד חשוב" בהחלטה לדחות את ההזמנה לפגישה. מנהיגי הקהילה התייעצו, בין היתר, עם מלקולם הונליין, מנכ"ל ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים, וגורמים אחרים בקהילה. אלה עדכנו גורמים בכירים בממשל האמריקאי, שהיו בסוד ההתלבטויות הפנימיות של הקהילה.

קרמניאן אמר שהיהודים האיראניים באמריקה ישמחו לפגוש את רוחאני בהזדמנות אחרת, "פחות רגישה". הם מקווים שיוכלו אז לדון עמו במצבה של הקהילה היהודית באיראן, המונה על פי אומדנים שונים כמה אלפי אנשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ